anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy w zwrocie środków do kupującego zawrzeć sam koszt towaru, czy koszt towaru i wysyłki?

MAMY ROZWIĄZANIE!
andy7808
#8 Zapaleniec#

Witam

Mam pytanie dotyczące zwrotu towaru. Czy powinienem oddać pieniądze tylko za towar czy za towar i przesyłkę?

Wydaje mi się że koszty wysyłki 8,99 powininny zostać po stronie kupującego, ale wolę Was spytać bo nie mogę znaleźć info na ten temat.

Proszę o radę

Dziękuję

 

oznacz moderatorów
27 ODPOWIEDZI 27
xyz96
#21 Demiurg#

Przy zwrocie towaru sprzedawca oddaje koszt towaru + koszt wysyłki do kupującego. Jeśli kupujący wybrał droższą przesyłkę, można oddać koszt najtańszej, jaką ma się w ofercie.

oznacz moderatorów
andy7808
#8 Zapaleniec#

Czyli sprzedający jest na tej transakcji ma w plecy o 8,99zł? Bo przecież InPost nie odda bo niby dlaczego. Kupującemu trzeba oddać a samemu być do tyłu na kosztach wysyłki? 

oznacz moderatorów
Janirka
#12 Orędownik#

@andy7808 Tak. Tak głosi Ustawa o prawach konsumenta: 

Art. 32. 1. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy

Art. 33. Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.

_______
Kamila
oznacz moderatorów
Sevengames
#9 Pomysłodawca#

niestety przepisy tworza **piiip**i w oparciu o lobbing.... ,  nie moze byc tak ze marze masz 4 zl a ryzykujesz strate 9 zl . WYDAJE MI SIE ZE JAK   masz smarta w opcjach  , to  nie musisz zwracac kosztow jesli wybierze przesylke platna , choc nie jestem tego pewny bo rzadza nami durnie i cos co jest logiczne ,dla nich wcale  takie nie musi byc ......

oznacz moderatorów
amor_2004
#10 Popularyzator#

art. 32 , ok debilny, ale ja nie jestem przedsiebiorcą, tylko osoba prywatną, nic sobie nie odliczę, a mam zwracać 8,99 zł za przymiarkę? nie ma nawet przymusu przyjmowania zwrotu w takiej sytuacji, od 28 maja nas " fizycznych" z allegro maja wywalic na LOKALNE

oznacz moderatorów
pulkownik66
#19 Nestor#

@andy7808 jeżeli zwrot był z twojej winy- towar uszkodzony, źle opisany itp, to tak- zwracasz za towar i koszt dostawy. Gdy kupujący nie odebrał paczki lub odwidziało mu się /kupiłem,ale po co mi to/ to oddajesz tylko za towar.I tak to tłumacz kupującemu.

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

@pulkownik66   No nie generał, zależy czy zwrot był przez Smart,  kupujący płaci tylko za towar a przesyłkę ma za darmo, sprzedający i tak musi oddać mu za towar a koszt przesyłki..... w plecy.Prawo nic nie mówi o tzw podobaniu towaru. Zwracasz razem z kosztami i już.

oznacz moderatorów
Janirka
#12 Orędownik#

@pulkownik66 No nie. Gdy klientowi się odwidziało lub towar się nie spodobał, i odstąpił od umowy (prawo do odstąpienia od umowy) to zwracasz mu wszystkie koszty które poniósł kupując towar. Koszty wysyłki zwrotnej DO sprzedawcy, leży po stronie kupującego.

A jeśli towar był uszkodzony, źle opisany itp itd (niezgodność towaru z umową, reklamacja), to wówczas oddaje się wszystkie koszty wraz z kosztem odesłania towaru do sprzedawcy. 

_______
Kamila
oznacz moderatorów
TOBI421
#11 Animator#

Przy zakupie przez smart np.inpost i darmowym odesłaniu towaru (przy odstąpieniu od umowy bez podania przyczyny ) - sprzedawca zwraca tylko koszt zakupu.

oznacz moderatorów
sklepiksenpaia
#10 Popularyzator#

A jeżeli klient zamówił towar kurierem - 15 zł przesyłka i zwraca towar to jestem do tyłu 15 zł, bo muszę zapłacić za przesyłkę firmie więc się zeruje, ale dodatkowo muszę 15 zł zwrócić z własnej kieszeni klientowi  bo jednak nie chce rzeczy zamówionej? 

oznacz moderatorów
Client:44052296
#21 Demiurg#

@sklepiksenpaiapoczytaj ustawę. Napisali że najtańsza z oferowanych form transportu w danej ofercie. Czyli jeżeli tylko oferujesz 15 zł to tak cena towaru + transport najtanszy

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@sklepiksenpaia  Niestety tak to działa, że jesteś do tyłu. Możesz zwrócić najtańszy koszt wysyłki, który miałeś na tej aukcji.

_____________
Kama
oznacz moderatorów
ELMIXAGD_pl
#12 Orędownik#

 xyz96  - to co piszesz to jest nieprawda, to jest po prostu fałsz. Kupujący może zwrócić towar, a sprzedawca może go wrzucić na półkę w magazynie i naliczać opłatę magazynową za przechowanie. Dlaczego udzielasz błędnych informacji, wprowadzając w błąd kupujących i sprzedających?

Zwrot towaru jest efektem innych działań - odstąpienie od umowy, reklamacja, naprawa gwarancyjna. Jeśli to jest odstąpienie od zawartej umowy i związany z tym zwrot towaru - to niestety, sprzedawca jest "w plecy", zwraca koszt towaru (jeśli nie nosi śladów użytkowania) i koszt najtańszej wysyłki. 

 

 

 

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@ELMIXAGD_pl 
Nie ma już xyz.
On nawet nie odróżniał złożenia oświadczenia o odstąpieniu od Umowy oraz zwrotu towaru.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
ELMIXAGD_pl
#12 Orędownik#

To wiem. Nie widzę już "nożyczek" ani "śnieżka" - ten już całkowicie skompromitował się na AG . Szkoda "chłopa" - zapadł na "chorobę korporacyjną" i zapewne awansował.

Nożyczki - to był totalny absurd. Mam swoje zdanie na temat jego działalności, lecz nie będę się wypowiadał w tym temacie.

Lecz jak patrzę - chyba "zapędziłem się" do jakiegoś starego wątku. Nie wiem skąd znalazł się on na początku listy wyszukiwań.

oznacz moderatorów
WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@andy7808 Sprzedajesz jako osoba prywatna, więc przepisy ustawy konsumenckiej Cię nie dotyczą. Nie musisz przyjmować zwrotu, lecz jeśli jednak pójdziesz na rękę kupującemu, to oddaj tylko za towar.

Ula

Ula
oznacz moderatorów
ItalyStore
#7 Wielbiciel#

Ostatnio zwrocilem przedmiot na allegro i okazalo sie ze to osoba prywatna i zwrocila mi tylko koszt przedmiotu. Ale jak to jest ze osoby prywatne nadal sprzedaja na allegro??? Ja juz od ponad roku musze wystawiac rzeczy na allegro lokalnie bo na allegro juz w ogole nie ma takiej opcji!

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@ItalyStore  Dlaczego nie? Jest o tutaj wystawisz na Allegro :

Wystaw przedmiot - Allegro Lokalnie.jpeg

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
ItalyStore
#7 Wielbiciel#

nie chodzi mi o widocznosc na allegro. wiem ze ogloszenia z allegro lokalnie sa tez widoczne na allegro. chodzi mi o ogloszenie ktore wystawiam na allegro i jest widoczne tylko na allegro, tak jak kiedys. cos sie zmienilo za ten czas? ja pamietam ze na poczatku zrobili platne ogloszenia na allegro i przez to zrezygnowalem. to moze o to chodzilo? z reszta teraz sprobowalem wejsc na sprzedaz allegro, kliknalem na "dodaj nowa" i przerzuca mnie odrazu na allegro lokalnie

oznacz moderatorów