anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak się rozliczać z handlu na Allegro?

arek406-71
#8 Zapaleniec#

Witam, jestem osoba prywatna i od czasu do czasu uda mi sie kupic cos po taniosci i pozniej sprzedaje to na Allegro.

Mam na mysli kupuje dzisiaj przedmiot za 1000zl a za tydzien sprzedaje go za 1100zl. I zalozmy, ze takich transakcji mam 5 miesiecznie. Czyli zarobek na czysto 500zl/miesiecznie.

W jaki sposob sie z tego rozliczac?

 

oznacz moderatorów
37 ODPOWIEDZI 37

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@arek406-71 przykro mi, ale nie możemy udzielać rad dotyczących księgowości, dlatego najlepiej abyś dopytał o to osobę, któa zajmuje się zawodowo księgowością. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Zaczynasz handel i nie znasz podstawy, ....tato mogę Ci pożyczyć liczydło. a tak na serio takie podstawy są w internecie, chcesz prowadzić handel musisz coś dać księgowej.🤗

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@arek406-71  Możesz prowadzić działalność nierejestrową: jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia) a  w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywałeś  działalności gospodarczej.

Jeżeli przekroczyłeś te 1505 zł to powinieneś  zarejestrować działalność jako przedsiębiorca. Jakie konsekwencje ci grożą nie napiszę, porozmawiaj w Urzędzie Skarbowym i w ZUS

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@br. myślę, że powinieneś jeszcze dodać definicję przychodu, bo z tym też może być problem. 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Agent051  Dzięki, ale nie dam.  Nie mam uprawnień do wykonywania szkoleń, a napisałem:  po więcej informacji do US i do ZUS.  Można też pytać księgowych tak jak radzą inni.

oznacz moderatorów

arek406-71
#8 Zapaleniec#

Tak jak na przykładzie, nie przekraczam 1505zł. Pytanie jak udowodnić, że skoro sprzedaje coś za 1100zł, to nie mam z tego tyle zysku, tylko marża moja wynosi 100zł, bo wcześniej to kupiłem za 1000zł.

oznacz moderatorów

ifonka-zaba
#14 Krzewiciel#

Tak jak na przykładzie to 5 x 1100 zł=5500 zł a więc przekraczasz przychód 1505 zł

____________
dla przyjaciół Żaba
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Zauważ że On nie ma pojęcia o tym, ale w dzisiejszych czasach trudno coś robić, sprzedawać bez wiedzy >zaraz Cię udupią.☹️

oznacz moderatorów

ifonka-zaba
#14 Krzewiciel#

No niestety, żeby coś robić ( w tym wypadku sprzedawać) trzeba jakąkolwiek wiedzę mieć. Tu niezbyt skomplikowana wiedza, że przychód to coś co mi przyszło a więc kaska ze sprzedanych przedmiotów. Nie ważne ile na tym zarobiłam, ile mnie to kosztowało. A o przychodzie mówił @br.  A @arek406-71  bierze pod uwagę zysk. Choć to trzeba rozróżniać

Czy chciałbyś aby leczył Cię lekarz bez żadnej wiedzy? Czy remont robił Ci malarz artysta?

ifonkazaba_0-1663423630660.png

ps. Ktoś mi zajumał ikonki, musiałam skubnąć od Ciebie

____________
dla przyjaciół Żaba
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@ifonka-zaba  @arek406-71  "...bierze pod uwagę zysk"

To coś co niby liczy Arek to nawet zysk nie jest. Bo od przychodu trzeba odjąć rachunki za zakup, potem koszty Allegro czyli prowizje i różne wyróżnienia,  potem koszty własne czyli na przykład rachunki za internet,  wynajem lokalu, prąd, zatrudnienie księgowej, sprzątaczki i pakowacza.... zakup pudełek i folii do pakowania..

Potem jeszcze podatek i opłaty ZUS więc zysku zostanie maleńko  albo wcale.

 

oznacz moderatorów

arek406-71
#8 Zapaleniec#

Pytanie, czy w takim wypadku musze prowadzić dzialalnosc gospodarcza, czy jest to prywatna sprzedaz, skoro dochodu faktycznie mam 500zl. Bo sytuacja wyglada tak, ze przychod to 5500zl, a realny dochod do 500zl

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@arek406-71  Masz dwa wyjścia:  albo natychmiast zarejestrować działalność, albo zaprzestać  sprzedaży i liczyć na to że nie będzie kontroli i cię Urząd Skarbowy nie dopadnie.  Jeżeli tak mało sprzedajesz to żadne z tych rozwiązań nie jest dobre ale to już sam musisz zdecydować jak dalej postępować.

Radziłbym zebrać papiery i udać się po poradę do jakiegoś biura podatkowego, oni odpłatnie zajmują się rozliczaniem podatków, są takie biura chyba w każdym mieście.

Jeszcze uzupełnienie: masz prawo bez podatku sprzedawać przedmioty będące twoją własnością co najmniej 6 miesięcy pod warunkiem że ta sprzedaż nie ma wyraźnie charakteru zarobkowego  (kupił - przetrzymał - sprzedał)

oznacz moderatorów

ifonka-zaba
#14 Krzewiciel#

"koszty własne czyli na przykład rachunki za internet, wynajem lokalu, prąd, zatrudnienie księgowej, sprzątaczki i pakowacza.... zakup pudełek i folii do pakowania..

Potem jeszcze podatek i opłaty ZUS"

Przy sprzedawaniu 5 przedmiotów miesięcznie sądzisz, że trzeba  wynająć lokal, zatrudnić sprzątaczkę i pakowacza?

Arek liczy sobie zysk w prosty sposób- tyle ile mu zostało z uzyskanej kwoty po odjęciu samego zakupu.

____________
dla przyjaciół Żaba
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@ifonka-zaba  Ale ja nie jestem jego księgowym...  napisałem mu tak żeby miał  z grubsza świadomość co można uwzględnić w kosztach.  Prawdopodobnie pakowaczki czy sprzątaczki jeszcze nie ma,  ale jeszcze wszystko przed nim !!!  🤔

oznacz moderatorów

arek406-71
#8 Zapaleniec#

Tylko, że jak sprzedam coś po 5x po 1100zł to nie mam zysku 5500zł tylko 500zł, bo wcześniej 5000zł wydałem, żeby te przedmioty nabyć i póżniej ponownie sprzedać. Więc pytanie, jak się rozliczyć żeby udowodnić, że z 5500zł mam tylko 500zł zysku.

oznacz moderatorów

ifonka-zaba
#14 Krzewiciel#

Ale zrozum, że w sprzedaży nierejestrowanej bierze się pod uwagę PRZYCHÓD czyli 5500 zł bo tyle wziąłeś za sprzedane przedmioty.  I ta kwota obchodzi US

____________
dla przyjaciół Żaba
oznacz moderatorów

arek406-71
#8 Zapaleniec#

No to pytanie jak udowodnić, że prawdziwie miałem dochodu 500zł z tych 5500zł?

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@arek406-71 Wygląda na to, że już prowadzisz działalność gospodarczą. Nie wiem czy w tej sytuacji czynny żal wystarczy.

„Jakie są obowiązki w działalności nierejestrowej

Od momentu podjęcia działalności nierejestrowej masz obowiązek:

  • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży
  • rozliczać przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej
  • przestrzegać praw konsumentów
  • wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową, jesteś „przedsiębiorcą" w świetle prawa cywilnego. Oznacza to, że w relacjach z konsumentami jesteś traktowany jako przedsiębiorca i masz z tego tytułu obowiązki związane z reklamacją, zwrotem, czy naprawą. Dotyczy to również prawa konsumenta do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość.”

”Pamiętaj! Jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodu, twoja działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG. Pamiętaj, że jako początkującemu przedsiębiorcy może ci przysługiwać prawo do zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne.”

 

 

oznacz moderatorów

arek406-71
#8 Zapaleniec#

Czyli rozumiem, ze moj przypadek nie moze byc traktowany jako dzialanosc nierejestrowana, tylko gospodarcza? Bezsens totalnie tego nie rozumiem, przeciez moj prawdziwy dochod na czysto nie przekracza 1505zl.

oznacz moderatorów