anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Produkty z działalności nierejestrowanej na JDG jak sprzedać?

Client:49554478
#2 Obserwator#

Chcę zacząć sprzedawać na allegro na początku na działalności nierejestrowanej do momentu przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Chcę kupić na początku parę produktów w ilości po 100szt. Pytanie dotyczy tych produktów jeśli kupie je np. na Alibabie i pózniej gdy przekroczę kwotę wolna od podatku i otworze JDG to co gdy będę chciał sprzedawać te produkty czy gdy kupiłem je bez faktury na firmę tylko prywatnie to mogę je sprzedawać? Jak wrzucić je w koszta? Czy np. na ryczałcie jest to bez znaczenia, że nie zostały kupione na firmę? 

oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3

pecela
#16 Inspirator#

Mylisz pojęcia. Kwota wolna od podatku za rok 2024 to 30000 zł (liczy się cały dochód ze wszystkich źródeł), a miesięczny limit przychodu należnego dla działalności nierejestrowanej to 75% pensji minimalnej (aktualnie jest to  3181,15 zł). Rocznie jest to 38 436,90 o ile nic się nie zmieni. 

Do tego w przypadku kwoty wolnej od podatku dotyczy on dochodu (czyli tego co zarobisz na czysto), a w przypadku limitu dla działalności nierejestrowanej przychodu należnego (to nie jest to samo co przychód).

Jeżeli zaś chodzi o zakup produktów, to tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Po pierwsze kupując poza UE jesteś importerem, więc musisz rozliczyć cło i VAT. Po drugie jak nie masz faktury zakupu, to nie masz jak obliczyć dochodu, więc podatek zapłacisz od kwoty sprzedaży, co najwyżej odliczysz prowizję allegro.

Poza tym sprzedaż niektórych towarów wymaga rejestracji do VAT lub kasy fiskalnej (albo jednego i drugiego).

 

oznacz moderatorów

Client:49554478
#2 Obserwator#

Czy jako osoba prywatna mogę rozliczyć cło i VAT? 

Tak nie mam jak obliczyć dochodu i stąd pytanie czy na ryczałcie płacąc 3% przychodu mógłbym sprzedawać produkty kupione wcześniej bez faktury ?  (te które sprzedawałbym teraz na działalności nierejestrowanej)

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Ordynacja podatkowa i ustawa o VAT mają własne definicje działalności gospodarczej. Możesz być zarejestrowany do VAT i wystawiać FV, nie będąc zarejestrowanym w CEIDG. Możesz nawet mieć NIP EU, bez firmy.

Działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców, ale jest nią w rozumieniu Ordynacji Podatkowej, ustawy o VAT, ustawy o PIT czy ustawy o prawach konsumentów.

A i przy działalności nierejestrowanej nie ma ryczałtu. Natomiast czy po założeniu firmy mógłbyś sprzedawać towar, na który nie masz dowodu zakupu, to tu już robi się problem. Musisz być w stanie udowodnić, że towar pochodzi z legalnego źródła. 

oznacz moderatorów