anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedałem używaną kartę graficzną a kupujący chce ją zwrócić po dwóch dniach

MAMY ROZWIĄZANIE!
Michal_58_
#3 Debiutant#

Czy muszę przyjąć taki zwrot? Jaką mam pewność że nie uszkodził przy montażu karty? Napisał "Dobry dzień, Chciałbym zwrócić produkt, bo mi nie odpowiada”. Dodam że przy sprzedaży już myślałem że nie weźmie po kliknięciu kup teraz tej karty bo zmieniał płatność i odrzucało mu chyba 10 razy z google pay na zmianę z kartą.

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Michal_58_ Cześć. Jeśli jesteś prywatnym sprzedawcą, to nie masz obowiązku przyjmowania zwrotu bez podania przyczyny. Oczywiście jeśli kupujący złoży reklamację, będziesz musiał ją rozpatrzyć. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
Michal_58_
#3 Debiutant#

@ko_alka tak jestem osobą prywatną. A jak wygląda rozpatrzenie reklamacji? Musiałby jedynie stwierdzić że towar jest niesprawny na przykład?

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Michal_58_ to chce zwrócić bo nie pasuje czy reklamuje bo nie działa ?

Jak reklamuje to musisz rozpatrzyć reklamację chyba że wyłączyłeś rękojmie, niech odeśle sprawdzisz jak będzie ok to odrzucasz jak uszkodzona naprawiasz, wymieniasz lub oddajesz kasę 🙂

Zwrot to odesłanie, można odesłać odstępując od umowy ( tylko jak zakup od firmy ) można odesłać na reklamację ( firmie i osobie prywatnej )

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Michal_58_
#3 Debiutant#

@kostas11 zwrócić bo nie pasuje, napisał tylko tyle ile wkleiłem dokładnie powyżej. 

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Michal_58_ odpisz mu że zwrot nie przysługuje przy zakupie od osoby prywatnej 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Michal_58_
#3 Debiutant#

@kostas11 dzięki za pomoc, tak zrobię.

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Michal_58_ Gdyby kupujący zgłosił, że karta graficzna jest niezgodna z opisem (jest uszkodzona, nie działa etc.), musiałbyś taką reklamację rozpatrzyć, czyli wydać decyzję reklamacyjną. Taka decyzja może być pozytywna, czyli przychylasz się do prośby kupującego i naprawiasz produkt, oddajesz do serwisu, zwracasz pieniądze (to zależy od Ciebie) lub odrzucasz (bo na przykład stwierdzisz, że te uszkodzenia powstały w wyniku nieprawidłowego montażu). Więcej o reklamacji z tytułu rękojmi przeczytasz tutaj: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/

Jednak z tego co napisałeś wynika, że kupujący nie zgłasza problemów z produktem, tylko zakup mu nie pasuje i chciałby skorzystać z prawa zwrotu. Możesz odpowiedzieć, że jesteś osobą prywatną i nie masz obowiązku przyjmowania zwrotów. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
Michal_58_
#3 Debiutant#

@ko_alka serdecznie dziękuję za pomoc.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Michal_58_ 
Jeżeli kupujący wskaże w reklamacji niezgodność Twojej oferty z przedmiotem, który otrzymał (np. otrzymał towar niesprawny w sytuacji gdy w Twojej ofercie nie było napisane, że karta jest niesprawna) i wskaże swoje żądania - to np. po sprawdzeniu, że karta jest faktycznie niesprawna - reklamację powinieneś uznać.
Kupujący może żądać naprawy lub wymiany na sprawną albo obniżenia ceny.
Jeżeli będzie żądał zwrotu pieniędzy - możesz zastąpić jego żądanie naprawą lub wymianą (wg własnego uznania).
Jeżeli kupujący nie wskaże wad - to taką "reklamację" można odrzucić z przyczyn formalnych.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
komis-bell
#21 Demiurg#

@Michal_58_ Jeśli sprzedałeś jako osoba prywatna to nie masz obowiązku przyjmować zwrotu - jest to tylko kwestia Twojej woli.

oznacz moderatorów
Skill_Player
#14 Krzewiciel#

@Michal_58_ nie musisz przyjmować zwrotu bez podania przyczyny jeżeli sprzedajesz jako osoba fizyczna tz. prywatnie.

Jeżeli kupujący będzie kombinował tz. tak jak w moim przypadku i następnie wskaże wadę i na tej podstawie będzie chciał zwrócić pod pozorem reklamacji to dobrze jakbyś miał w zanadrzu wykonany test przed wysłaniem karty w Furmarku aby udowodnić, że karta była sprawna.

 

Tak czy siak jeżeli sprzedałeś ją na zwykłym allegro to musisz w przypadku odmowy zwrotu liczyć się z tym, że ten człowiek wystawi ci za to negatywny komentarz i będziesz musiał jeszcze poświęcać czas na założoną dyskusję przez niego na allegro.

Za ile PLN to była karta?

 

Najlepiej zaktualizuj zakładkę "o sprzedającym" i dopisz w niej taką formułkę:

"Zgodnie z art. 558§1 kodeksu cywilnego wyłączam odpowiedzialność z tytułu rękojmi na rzecz kupującego za sprzedany produkt." I ewentualnie, że nie przyjmujesz zwrotów.

Oczywiście przy tym mam nadzieję, że wszystko to co sprzedajesz jest przed wystawieniem sprawdzone i będzie zgodne z stanem faktycznym, tz. jeżeli jest sprawne to będzie działać bezpośrednio po montażu u klienta a nie, że wysyłasz niesprawne jako sprawne 😉

 

 

oznacz moderatorów
Michal_58_
#3 Debiutant#

 

@Skill_Player około 750 zł tam było. Słyszałem o podmiankach kart i oddają niesprawne pod zarzutem że nie działa. Zresztą napisał że mu nie pasuje więc to nie reklamacja.

 

oznacz moderatorów
Skill_Player
#14 Krzewiciel#

W tym przypadku absolutnie nie przyjmował bym zwrotu poprzez ponowną wysyłkę do ciebie, jak chce zwrócić to niech przyjedzie z sprzętem.

To jest jedyne wyjście dla ciebie abyś ewentualnie nie stracił sporej kwoty. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że może być to nierealne ze względu na odległość ale lepiej dostać negatywa niż dać "nabić się w butelkę". Allegro w obecnych czasach lubi uczyć cwaniactwa kupujących 😔

 

oznacz moderatorów