anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

W lutym na wszystkich kontach firmowych automatycznie pobierzemy należność za korzystanie z Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W lutym planujemy włączyć automatyczne pobieranie należności za korzystanie z Allegro na wszystkich kontach firmowych na allegro.pl i allegro.cz.

Już teraz możecie się na to przygotować i włączyć tę opcję między innymi w zakładkach: Rozliczenia z Allegro, Faktury lub Środki i historia operacji.
W zakładce Rozliczenia z Allegro pod bieżącym saldem dla każdego rynku zweryfikujecie, czy już macie włączoną tę usługę. 

Jak to działa?

Co godzinę sprawdzamy Wasze należności względem Allegro za sprzedaż na allegro.pl i allegro.cz. Jeśli pojawi się zobowiązanie (prowizje i inne opłaty), to pobierzemy odpowiednią kwotę w danej walucie z pieniędzy, które macie ze sprzedaży.

Gdzie znajdziecie informację o kwocie, którą pobraliśmy

W zakładce Środki i historia operacji zobaczycie pobraną kwotę wraz z identyfikatorem płatności. Gdy w niego klikniecie, przekierujemy Was do zakładki Rozliczenia z Allegro.
W zakładce Rozliczenia z Allegro sprawdzicie ile pobraliśmy pieniędzy pod nazwą Pobranie opłat z wpływów.


Przygotowaliśmy materiał video, który wyjaśni jak działa usługa



Tutaj znajdziecie artykuł z informacjami na ten temat, tutaj najczęściej zadawane pytania.
Wkrótce będziecie mogli też zadać pytanie ekspertce i dowiedzieć się więcej na temat tej funkcji, tutaj zapis poprzedniego spotkania na ten temat.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
109 ODPOWIEDZI 109

MedicSpa
#9 Pomysłodawca#

Nie wiem czemu tak zaciekle bronisz allegro wszedzie !!!!!! Anulowane i tyle U mnie siedzą w koszyku nie zapłacone produkty a allegro w sekunde pobrało prowizję jako sprzedane . Babeczka anulowała zamówienie a zwrot możliwy jak sobie doładuje konto . Poza tym ja potrzebuje kasy na zobowiązanie wobec innych kontahentów. Nie bedzie mi tu allegro decydowało  o tym , że za Ads pomimo braku na to faktury (faktura bedzie dopiero na koniec miesiąca) będzie pobierało z góry za towar i na dodatek bez faktury. Co to za działania, że towar nie zapłacony a prowizja pobrana i co to znaczy , że pobierają Ads bez faktury?

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@MedicSpa Jak bez faktury? Fakturę otrzymasz zgodnie z prawem za wykonaną usługą do 15go dnia miesiąca następnego. Rozumiem że chodzi o wcześniejsze pobieranie środków, ale Allegro informowało, że zmienia system płatnośco z postpay na prepay i nie ma w tym nic nielegalnego. Na firmę też możesz kupić sobie/pracownikom numer telefonu zamiast na abonament (postpay) to na kartę (prepay), gdzie płacisz jeszcze wcześniej bo przed wykonaniem usług. 

Nie bronię Allegrro, ale trzba przyznać, że o zmianie sposobu pobierania opłat trąbino dużo wcześniej i nie ukrywajmy, że zmiana ta niejest bezbolesna, dlatego należało się przygotowywać do niej stopniowo, zapewniając pełną rezerwę środków na prowizje. 

oznacz moderatorów

MedicSpa
#9 Pomysłodawca#

Piszą ci co mają skromną sprzedaż na allegro. A ja zostawiam 30-40 tyś, Więc wybacz towar jest mój prowizje niech sobie zabierają , Działania allegro są od kilku lat bezprawne. W tamtym roku dostali kare 210 mln zł A już pojawiąją sie wpisy na UOKiK o bezprawnym działaniu i prawdopodobnie wszczęta będzie kontrola i pewnie znowu dowalą im karę a nam podniosą prowizję. 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@MedicSpa "Piszą ci co mają skromną sprzedaż na allegro" - ty też taaak?, no bo piszesz....

Wydaje mi się, że nie ma znaczenia na jaką skalę prowadzą sprzedaż skoro zmiany obejmują wszystkich....

no chyba,że jadą na mizernych marżach ledwo wiążąc koniec z końcem - to fakt, że przy zmianie sposobu płatności mogą mieć duuuuużyyy problem i niewystarczy im kilka miesięcy na przygotowanie się, ale tych nie szkoda, jeśli konkurują tylko ceną to dobrze że uapdną.

oznacz moderatorów

MedicSpa
#9 Pomysłodawca#

a fakturę za Ads dostanę ostatniego dnia miesiąca a dług z Ads dopiszą mi już jutro miły Panie już jutro za to zaczną sciągać kasę 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

... to dobrze że tak szybko wystawią ci fakturę, tylko się chwali. 

oznacz moderatorów

MedicSpa
#9 Pomysłodawca#

Sarkazm nie pomaga

oznacz moderatorów

DobraWelna-eu
#10 Popularyzator#

Mnie nie chodzi o to, że brakuje mi pieniędzy z powodu pobrania prowizji. Mogą mi wystawiać faktury co tydzień z terminem  płatności 3-dniowym. Chodzi o uniemożliwienie prawidłowego rozliczania pod względem księgowym. Mieszanie wpływów od operatorów, potrącanie na chybił, trafił. Nie przeszkadza to firmom, które nie księgują dokładnie wyciągów bankowych. 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@DobraWelna-eu Allegro nie ustąpi, porozmawiaj z doradcą podatkowym i wspólnie wypracujcie optymalne rozwiązanie, wtym zmianę sposobu księgowania. 

oznacz moderatorów

DobraWelna-eu
#10 Popularyzator#

Doradztwo podatkowe i praktyka obsługi programu księgowego to dwie różne rzeczy. Pracuję na Insercie (mają sprzedane ok 700 tyś licencji programów księgowych). Allegro wybrało zły sposób pobierania prowizji. Tak jak pisał tu już @baldes kiedy księgujemy w Insercie zamówienie, powstaje nam cesja na PayU lub Paypro. Gdyby generowane było zestawienie ile przekazują z transakcji po potrąceniu prowizji i kosztów, to można by to jeszcze rozksięgować. Takiego zestawienia brak (Allegro proponuje by sprawdzać prowizje w zakładce Rozliczenia z Allegro), na dodatek prowizja i koszty potrącane są od wpływów od dowolnego operatora.  Nie będą się zgadzały kwoty przekazane przez poszczególnych operatorów na nasze rachunki bankowe.  To tak jakbym zrobiła zakupy w dwóch różnych sklepach i w jednym zapłaciła trochę i w drugim trochę, a potem jednemu zrobiła przelew. 

  1. Możemy zrezygnować z 1 operatora, żeby łatwiej się rozliczało, ale  nie wiem, czy nie ograniczy to sprzedaży
  2. Możemy w programie cedować płatność na Allegro, a potem rozliczać jak popadnie, aż do skompensowania należności z wystawioną przez Allegro fakturą, tylko stracimy możliwość skontrolowania, czy wypisaliśmy poprawnie  wszystkie dokumenty sprzedażowe. Nie wiem jak podejdzie do tego kontrola skarbowa, bo wpływy  są jednak od  różnych płatników, a oni lubią mieć przejrzystość. 
  3. Allegro mogłoby potrącać koszty i prowizje na koniec dnia, uwzględniając rozbicie na operatorów płatności, przed wypłatą środków  (transakcja rozliczana przez PayU- koszty i prowizje potrącane z danej płatności i wtedy przekazana kwota będzie się zgadzać) Do tego można wygenerować ładną tabelkę w Excelu - kwota zamówienia, potrącona prowizja, potrącone koszty wysyłki, przekazana kwota). Na koniec na fakturze wypisać koszty  z rozbiciem na operatorów. 
  4. Może Allegro wystawiać faktury częściej z krótkimi terminami płatności 
oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Pracowałem na istercie wiele lat temu, moim zdaniej nie jest dobry, ale to moja opinia, pisząc o zmianie sposóbu księgowania, myślałem raczej o rezygnacji z ewidencji wyciągami bankowymi - tę opcję odradzał mi doradca księgowy jak tylko to wchodziło i polecił pozostać przy ewidencji fakturami i kasą fiskalną. 

oznacz moderatorów

JMCADVENTURE
#8 Zapaleniec#

przy pełnej księgowości, wyciągi bankowe muszą się zgadzać i trzeba je rozliczać

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@JMCADVENTURE skoro problem jest po stronie firm na pełnej księgowości, to ten sam problem powinien wystąpić po stronie Allegro?

@la_nika Czy zespół, który wprowadził tą funkcję skonsultował się z księgowością w Allegro? Bo na przykład rok temu wprowadzono domyślnie widok "allegro biznes" przez jeden zespół, to przez miesiąc reszta zespołów Allegro szukała błędów, które powodowały niewyświetlanie się wszystkich aukcji... aż skapowali nową funkcje, o której nikt nie wiedział......

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

JMCADVENTURE
#8 Zapaleniec#

Allegro nie ma takiego problemu, ponieważ oni nie otrzymują wpłat od naszych klientów na swoje konta bankowe, więc nie mają czego rozliczać. Oni tylko po stronie przychodów mają sprzedaż w postaci prowizji, które natychmiast są opłacane przez nas w postaci potrąceń i na końcu zbiorczo nam wystawią fakturę. Allegro ma czystą sytuację, a my mamy się z tym bujać, bo nie mają naszego płaszcza i co im zrobimy.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

aaaaaa no to co innego, pełna księgowość i na Allegro sprzedajecie? 

oznacz moderatorów

JMCADVENTURE
#8 Zapaleniec#

Co w tym dziwnego, kochamy Klientów, a ich portfel jest naszym najlepszym przyjacielem 🙂

oznacz moderatorów

DobraWelna-eu
#10 Popularyzator#

Kiedy wypisuje się dokument sprzedaży, który nie jest opłacony gotówką, to automatycznie powstaje rozrachunek do rozliczenia. Rozlicza się go na podstawie wyciągu. Tak rozlicza się faktury z odroczonym terminem płatności, ale także paragony opłacone kartą, czy zamówienia z Allegro. Jest to bezwzględny wymóg w firmach z pełną księgowością, ale nawet firmy działające na podstawie KPiR dawno już odeszły od zeszytów. 

oznacz moderatorów

baldes
#9 Pomysłodawca#

Tutaj masz coś co pomoże Tobie - też używam Inserta konkretnie nexo

https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/87928-subiekt-nexo-i-nowy-spos%C3%B3b-rozliczania-z-all...

Robię to pokrótce tak:

  • mam dodane dwie formy płatności - PayU i PAYPRO - typ płatności: Płatność za pobraniem/kredyt.
  • przy wystawieniu dokumentu sprzedaży wybierasz odpowiedniego operatora
  • rozliczasz operacją bankową standardowo - i najważniejsze zaznaczasz których płatności dotyczy wpłata z allegro jak do tej pory ale na końcu pomniejszasz wpłatę o pobraną prowizję - to co zostanie ściągasz wchodząc w Rozrachunki -> dodaj rozrachunek -> wybierasz -> Zobowiązania z tytułu odsetek, prowizji,kart... i payu albo paypro -> zaznaczasz pozostałą kwotę nierozliczoną (prowizję) i temat załatwiony.

Mi zajęło to wiele godzin kombinowania - księgowe łapały się za głowę - na szczęście kiedyś przerabiałem rozliczenia kart płatniczych i tam podobnie się odbywa z tym że bez ostatniej części. Jestem informatykiem z wykształcenia i wykonywanego zawodu, wdrażałem dawno temu inserta ale za czasów GT i księgowość w firmie ogarniam sam a mimo to BYŁ MEKSYK - nie chcę być w skórze kogoś o mniejszej wiedzy i umiejętnościach...

oznacz moderatorów

mitesek
#10 Popularyzator#

kostas, no jednak Allegro nie wykonało swojego zadania bo do sprzedaży nie doszło, a prowizja jest "od sprzedaży". od znajdowania klienta są abonamenty, Adsy, wyrożnienia i te wszystkie dodatkowo płatne

oznacz moderatorów

mitesek
#10 Popularyzator#

"wykonali swoją robotę znaleźli klienta i się im należy a to że klient zrezygnował to nie wina allegro"   -  z takim stanowiskiem to bym jednak uważał, bo stąd już prosta droga do stwierdzenia, że faktycznie przy zwrocie towaru Allegro nie musi oddawać  prowizji... chyba, ze taki jest plan, kostas?

oznacz moderatorów