anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak odliczyć VAT w przypadku zwrotu bez paragonu

woodziaki
#8 Zapaleniec#

Witam,

pytanie takie jak w tytule, kupujący nie ma obowiązku zwracać przedmiotu z paragonem. Jedni odsyłają z paragonem, inni bez. Co wobec tego dostarczyć dla księgowej skoro nie mam paragonu, tak aby ten VAT nie wliczył się do przychodów? 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

mdrogeria
#21 Demiurg#

woodziaki Drukuję stronę zwrotu i robię notkę ,, klient nie zwrócił paragonu ,,,. US może zakwestionować takie odliczenie , ale w sądzie na 100% wygrasz .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@woodziaki  ja dostarczam kopie zamówienia klienta oraz paragon z programu komputerowego z odpowiednim opisem i numerem zwrotu.

Mysle że może też byc np kopia PZ (jeśli wprowadzasz produkty z powrotem na stan magazynowy robiąc to w cenie w jakiej je sprzedawałes). Myśle że to powinno ksiegowej wystarczyc

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Rozliczenie księgowe sprzedaży wysyłkowej jest robione w oparciu o okresowy (dzienny lub miesięczny) raport sprzedaży. Może on zawierać zwroty, lub zwroty mogą być na oddzielnym raporcie. Oba raporty są dokumentami wewnętrznymi księgowanymi w rejestrach VAT.

Jeżeli cała sprzedaż jest realizowana wysyłkowo, a płatności są za pośrednictwem banku, to do takich raportów nie muszą być podłączane żadne paragony (ne ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej).  

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

jak używasz do wydruku jakiegoś programu sprzedaży np subiekta to możesz tam robić dopiski np nick sprzedającego lub numer aukcji polu opisowym

i potem łatwo jest znaleźć ten dokument sprzedaży i go skorygować

a także wydrukować razem ze stroną zwrotu allegro

my robimy tak z każdym dokumentem sprzedaży

kilka dobrych lat temu przy kontroli skarbówka wypisała sobie kilka takich podchwytliwych transakcji (wpłat) i musieliśmy pokazać ich historię

takie oznaczanie dokumentów przydaje się także gdy pomylimy wysyłki i ktoś otrzyma nie swój towar od razu wiemy kto ma towar przy takiej pomyłce

i przy reklamacjach jak Kupujący np: zgubi paragon a poda inny dowód zakupu

 

tak robi też wiele firm od których kupujemy towar na allegro

 

 

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

U mnie w takim przypadku jest tak, że drukuję i załączam całą dokumentację (ta ja musze wykazać, że do zdarzenia nie doszło):

- wydrukowanie zamówienia

- wydrukowanie potwierdzenie wpłaty

- odszukanie i wydrukowanie paragonu na A4

- wydruk zwrotu (wątpliwy, gdyż nie jest równoznaczny z odstąpieniem od umowy)

- wydruk potwierdzenia zwrotu środków

Problemem pozostaje wydrukowanie paragonu na A4 - jeśli w danym dniu zostało wydrukowane kilka takich paragonów, to jak odnaleźć właściwy? - nie da się. W większości przypadków identyfikuje transakcję, lecz czasem zdarza się, że jest to niemożliwe. I wtedy "idę na pałę" - pierwszy z "brzegu". Nie da się inaczej. Ale to chyba do pierwszej kontroli US i dokładnego sprawdzania.

I wtedy jest tak jak pisze RED - trzeba coś wpisywać , żeby faktycznie zidentyfikować transakcję. Albo powiedzieć, że zapamiętało sie nr paragonu przy wypisywaniu (hehe).

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów