anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wystawiłam PS4 na licytacje i ktos zepsuł mi aukcje podbijajac do 100 tys złotych. Co mam zrobic?

magdusia912
#8 Zapaleniec#
 
oznacz moderatorów
66 ODPOWIEDZI 66

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@az1rael Znowu mieszasz Allegro z Allegro Lokalnie.

"ty składasz oświadczenie woli zakupu poprzez kliknięcie kup teraz lub przybicie w licytacji"

Na Allegro, według regulaminu.

Na Allegro Lokalnie oświadczenie woli zachodzi, gdy kupujący opłaca wygraną licytację, ponieważ charakter portalu jest inny.

"ty mylisz"

Nic nie mylę. Tobie się wydaje, że ktoś licytowaniem na Allegro Lokalnie zobowiązał się do zapłacenia ci danej kwoty. Jest to niezgodne z regulaminem, który natomiast jest zgodny z prawem. Ale spoko, idź sobie się sądzić. Prokuratura się będzie z ciebie śmiała i nic więcej.

oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

@Client:94057046 skoro na AL są tylko ogłoszenia, to zapłacenie w wygranej aukcji-ogłoszeniu również nie jest zawarciem umowy. Umowa nie może być jednostronna.

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@az1rael  napisał(a):


Opinia prawnika:

Gdy żadna ze stron nie jest przedsiębiorcą (jest to tzw. obrót powszechny)

 

Z tego, co Pan pisze, taka sytuacja występuje w tej sprawie. Nie ma wówczas żadnych szczególnych przepisów, należy zatem odwołać się do ogólnych przepisów Regulaminu Allegro oraz (w sytuacji gdy regulamin nie zawiera regulacji wdanej sprawie) – Kodeksu cywilnego (w skrócie „K.c.”).

 

Niewątpliwe w wyniku wygrania aukcji dochodzi do zawarcia pomiędzy stronami umowy sprzedaży towaru. Zgodnie z art. 535 K.c. przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

 

Zgodnie z art. 7 Regulaminu Allegro w przypadku trybu „licytacyjnego” zawarcie umowy następuje z chwilą udzielenia przybicia (jak zresztą w normalnej aukcji) – przez umieszczenie w odpowiednich zakładkach na Kontach Sprzedającego i Kupującego informacji o zakończeniu aukcji uzupełnionej o wskazanie zwycięzcy. Przybicie nie następuje wyjątkowo, jeśli powyższa informacja wygenerowana zostanie w trakcie wskutek awarii lub błędu technicznego. Nie jest natomiast chwilą przybicia potwierdzenie o zakończeniu aukcji wysłane drogą e-mail (lub opcjonalnie poprzez inne środki komunikacji elektronicznej) – ma one charakter wyłącznie informacyjny. Wyjątkowo jeśli ważność umowy zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych przepisami prawa (forma pisemna), to wówczas umowa ma jedynie charakter umowy przedwstępnej, niemniej kontrahenci i tak mogą dochodzić zawarcia umowy (art. 7 ust. 3).

 

W Pana wypadku mieliśmy do czynienia z licytacją; jak rozumiem, była to sprzedaż towaru, dla którego prawo nie wymaga żadnej szczególnej formy (pisemnej), zatem doszło do zawarcia umowy z chwilą udzielenia przybicia.

 

Niezwłocznie po udzieleniu przybicia Kupujący i Sprzedający otrzymują informacje o kontrahencie obejmujące następujące dane zawarte na jego koncie: imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, adres. Zgodnie z art. 7 ust. 6 Sprzedający i Kupujący powinni nawiązać kontakt nie później niż w terminie 7 dni od przybicia.

Proszę nie mylić gadki z sprzedającym przez telefon na temat ogłoszenia z zawarciem umowy na odległość poprzez wygranie licytacji przez przybicie. W polskim prawie istnieje też coś takiego jak umowa ustna więc jeśli by Pan sprzedającemu przez telefon oświadczył że zapłaci 100tys zł a sprzedający miał świadków to sąd mógłby wydać wyrok że ma Pan zapłacić 100tys zł nikt Panu nie zagwarantuje że rozmowa nie odbywała się w trybie głośnomówiącym


znalazłem ten artykuł https://www.eporady24.pl/brak_kontaktu_ze_zwyciezca_aukcji_allegro,pytania,17,82,2276.html ale nie ma w nim tego ostatniego wytłuszczonego akapitu a to dlatego że w całości go zmyśliłeś i włożyłeś w usta pana mecenasa to jakieś pomieszanie mitomanii z zespołem münchausena czegoś takiego nie robił tu nawet ziolko39

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:109690992 zmyśliłem? a czytać ze zrozumieniem w szkole nauczyli czy nie bardzo? ostatni akapit od "Proszę nie mylić... "nie pochodzi z artykułu tylko był odpowiedzią do ciebie na poruszone wcześniej tematy no ale trzeba wysilić szare komórki i odróżnić jedno od drugiego inaczej się na pośmiewisko publicznie wychodzi

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@az1rael nagle zacząłeś pisać do mnie per pan chłopie przestań się kompromitować myślałeś że nie znajdę artykułu i nie porównam go z twoim cytatem wymyśliłeś rzekomą odpowiedź prawnika i włożyłeś mu w usta ale twoje próby podrobienia prawniczego języka są tak nieudolne a styl wypowiedzi tak prymitywny że aż biją po oczach dawno nie widziałem na tym forum podobnie żenującej próby zaistnienia przy czymś takim nawet bajkowe opowieści ziolka i logiczne fikołki kostasa wyglądają wiarygodnie

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:109690992 a ja nie widziałem w życiu podobnie żenującego hipokryty który próbuje zaistnieć medialnie non stop szczując każdego kupującego na sprzedawcę jak tylko jest jakiś problem, twoja nieudolność w tym temacie jest wręcz legendarna sprowadza się tylko do eskalacji problemu do poziomu sądu i w sumie powinieneś być przez osoby które zastosują się do twoich światłych wywodów pociągany do odpowiedzialności w przypadku ponoszenia kosztów sądowych za przegrane sprawy procesowe z kc. Ty za to tworzysz pomroczność jasną połączoną z niekompetencją nabytą; widać na 1 rzut oka że jesteś tym szeroko wspominanym "trollem" który zwinął kiedyś biznes bo tak głęboko wchodził w tyłek konsumentom, że aż go z rynku zmiotło "co oferowałeś klientom za rekompensaty ? własny samochód, mieszkanie? wygraną w totka za zdjęcie negatywu? żałosny jesteś załóż sobie jeszcze 20 kont coby cię allegro nie zbanowało bo widać że jak na jednym koncie masz odwyk spowodowany banem to zasuwasz te swoje bajdy z drugiego. Idź się w kabarecie spełniać zarobisz miliony tam reklamacji nie składają i twoich dowcipasków nie zwracają

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@az1rael wysyłanie ludzi na policję i do sądu to twoja domena ja zrobiłem to bodaj jeden raz żeby wykpić twój sposób istnienia na tym forum i jak widać zadziałało z twoich domysłów na mój temat wyziera zazdrość fizola co to marzy o własnej działalności gospodarczej ale nie ma odwagi porzucić roboty pakowacza na magazynie u jakiegoś janusza biznesu naprawdę dopuszczali cię do kontaktów z klientami wątpię po kilku pismach w stylu spadaj pan na drzewo zamiast mi zawracać głowę reklamacją i po kilku wypłatach z pok konto twojego pracodawcy byłoby bezpowrotnie zawieszone a ty zostałbyś bez środków do życia założę się że te wszystkie buńczuczne wyzwania które tu rzucasz konsumentom to twój sposób na odreagowanie nieziemskiego stresu jaki przeżywasz łasząc się do klientów w imieniu swojego szefa

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@Client:109690992 Daj spokój, nie warto. Niech sobie pisze bajeczki o tym, że jest stratny 250 tysięcy, bo mu ktoś tak zalicytował na AL. Jego świat, jego kredki.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:94057046 do twojej wiadomości znalazłem szereg artykułów poruszających kwestię zawarcia umowy na odległość między stronami wraz z wykładnią prawną i reasumując prawo polskie w tym aspekcie jest tak dziurawe niespójne i niesprecyzowane że mi mało łba nie zlasowało czytając opracowania z ars lege oraz odpowiednich instytucji. Posłużę się znalezionym przykładem (tak jest stary żeby wyjaśnić pewne kwestie)

Kilka dni temu sprzedałem korzystając z serwisu aukcyjnego Allegro używana kartę graficzna za 1.350 zł. Kupujący zakupił tą kartę droga licytacji, a nie przez „kup teraz”. Wczoraj kupujący poinformował mnie droga mailowa, że nie zapłaci za kartę bo kupił sobie inną na innej aukcji. Czy ma do tego prawo, na jakie przepisy mam się powołać?

Zgodnie z regulaminem Allegro, który jest wiążący dla stron, które biorą udział w aukcjach za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Allegro, zgłoszenie oferty kupna przez konto użytkownika i każde kolejne postąpienie w aukcji jest prawnie wiążące i nie może być wycofane przez kupującego. Wyjątkiem jest aukcja, na której sprzedający oferuje sprzedaż lub wynajem nieruchomości, oferty kupna zgłaszane w tych aukcjach nie są wiążące prawnie. Postanowienia te są zgodne z przepisami kodeksu cywilnego, które mówią o sprzedaży za pomocą aukcji. Zgodnie z art. Art. 70(1) § 1 kc (kodeksu cywilnego), umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu. Oferty złożone w czasie aukcji są ważne aż do momentu zamknięcia aukcji lub wycofania ich przez sprzedającego (dopuszczalne powody: prośba licytującego; brak kontaktu z licytującym, np. z powodu niepoprawnych danych; duża liczba komentarzy negatywnych licytującego lub inna uzasadniona przyczyna, dla której nie budzi on zaufania sprzedającego; kradzież lub zniszczenie przedmiotu). Ponadto zgodnie z art. 70(1) § 3 kc, ogłoszenie, a także warunki aukcji albo przetargu mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści.

 

W opisanym stanie faktycznym aukcja nie została odwołana przed jej zakończeniem, transakcja nie została także odrzucona przez sprzedającego, tym samym złożona została oferta, która wiąże licytanta. Zgodnie z art. 70 (2) § 1 kc, oferta złożona w toku aukcji przestaje wiązać, gdy inny uczestnik aukcji (licytant) złożył ofertę korzystniejszą, chyba, że w warunkach aukcji zastrzeżono inaczej. Zastrzeżenia takiego nie złożono, stąd obowiązująca jest najwyższa oferta. Tym samym umowa sprzedaży zostaje zawarta z chwilą zakończenia aukcji.

Zgodnie z Regulaminem Allegro (pkt. 7.2) z wyjątkiem przypadków opisanych w art. 7.3. zawarcie umowy pomiędzy Sprzedającym a zwycięzcą licytacji następuje z chwilą przybicia, natomiast umowy pomiędzy Sprzedającym a Kupującym, korzystającym z opcji Kup Teraz, następuje z chwilą potwierdzenia przez Kupującego skorzystania z tej opcji, o czym Sprzedający jest automatycznie powiadamiany. Po zawarciu umowy dalszy tok postępowania kontrahentów wynika z obowiązujących przepisów prawa. Pkt. 7.3. Regulaminu określa, że jeżeli ważność umowy zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych przepisami prawa, np. zawarcie umowy wymaga formy pisemnej bądź innej formy szczególnej, zarówno Kupujący, jak i Sprzedający, po przybiciu albo po potwierdzeniu przez Kupującego skorzystania z opcji Kup Teraz, może dochodzić zawarcia tej umowy.


Ponadto Regulamin Allegro w pkt. 7.6. określa, że sprzedający i kupujący powinni nawiązać kontakt nie później niż w terminie siedmiu dni od przybicia albo potwierdzenia przez Kupującego skorzystania z opcji Kup Teraz.

Reasumując, w opisanym stanie faktycznym doszło do zawarcia umowy sprzedaży w wyniku aukcji, tym samym kupujący zobowiązany jest do zapłaty wylicytowanej ceny, a sprzedający do przeniesienia własności i wydania rzeczy będącej przedmiotem sprzedaży. Jeżeli kupujący nie dokona zapłaty, powinien Pan go wezwać do zapłaty i wykonania umowy, a w razie dalszej zwłoki w wykonaniu umowy, skierować odpowiedni pozew o zapłatę do sądu.

Jarosław Olejarz

Radca prawny

Według orzecznictwa zaznaczam nie ma jednej opcji ale orzecznictwo skłania się ku takiemu wariantowi do zawarcia umowy sprzedaży na allegro lub innej platformie aukcyjnej / internetowej etc dochodzi tak jak w regulaminie allegro napisali po przybiciu lub po kliknięciu kup teraz i takie oświadczenie woli jest równoznaczne z zawarciem umowy więc obowiązuje 

Art.  70.  [Chwila i miejsce zawarcia umowy]
§  1. 
W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane - w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.
§  2. 
W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Według orzecznictwa momentem tym na aukcji allegro jest moment zakończenia aukcji poprzez upłynięcie czasu przewidzianego w aukcji. Wtedy allegro wysyła do stron informacje na temat kto aukcję wygrał. Orzecznictwo zastrzega, że nie ma przewidzianego formą prawną oświadczenia woli o przyjęciu / zaakceptowaniu oferty dlatego potwierdzeniem skutecznego złożenia oświadczenia woli jest wysłanie wiadomości elektronicznej za pośrednictwem serwisu. Dochodzi do zawarcia umowy w momencie przybicia lub kup teraz. Orzecznictwo zgadza się że wymienione zapisy regulaminu allegro punkt 7 dotyczące zawarcia umowy są zgodne z prawem polskim dlatego też allegro rozwaliło system zmieniając te zapisy w allegro lokalnie na odwrót czyli do umowy kupna sprzedaży dochodzi w momencie zapłaty, nie jest tak bo działa 

art. 535 Kodeksu cywilnego (dalej jako „k.c.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży jest umową dwustronnie zobowiązującą.

Te same przepisy prawa nie działają inaczej na umowę kupna sprzedaży przedsiębiorca konsument a konsument konsument dlatego zapisy regulaminu AL są sprzeczne z obowiązującym prawem bo w postanowieniach prawnych dotyczących aukcji rozróżnia tylko strony sprzedawca / kupujący. Odstąpić z umowy kupna sprzedaży na aukcji można tylko w przypadku zaistnienia pewnych przesłanek: 

1 na prośbę licytującego - odwołanie oświadczenia woli za zgodą adresata oświadczenia przez licytanta 
2 możliwość anulowania oferty która z różnych powodów nie budzi zaufania

Kupujący może oczywiście powołać się na błąd oświadczenia woli złożonego na odległość elektronicznie, z jednej strony jest zobligowany zapłacić kwotę, którą wylicytował i sąd może go zmusić do zapłaty tej kwoty, z drugiej strony może się powołać na błąd oświadczenia woli - tu moja dygresja np że towar który na rynku kosztuje w okolicy 2000pln wylicytował za 20000pln bo mu się omsknął palec podczas wpisywania kwoty, ale musi to być ewidentna pomyłka, bo wątpię by sąd w poście przyjął tłumaczenie wylicytowania z 1000pln za przedmiot najpierw na 100tys no może jeszcze np przecinka nie wstawił albo coś, ale potem drugi raz dowalić 250tys??? Sąd rozróżni ewidentną omyłkę od robienia sobie jaj na aukcji, co zasądzi nie wiem ale nie zdziwiłbym się gdyby odrzucił absurdalną kwotę 250tys pln ale za to dowalił na rzecz sprzedającego soczyste odszkodowanie. W opracowaniu powołano się na sprawę zakupu oryginalnego fiata 126p za 1 milion złotych gdzie sprzedający odstąpił na wniosek rodziców 14 letniego jajcarza od dochodzenia kwoty za licytację w sądzie. Opracowanie wspomina też o prawomocnych wyrokach za sprzedaż na allegro aut klasy premium za pół ceny w stosunku do rynkowej, gdzie sąd zobligował sprzedającego do wydania przedmiotu zakupu oraz sprzedaży uwaga jachtu ja kwotę 1zł gdzie sprzedający w licytacji zapomniał ustawić kwotę minimalną i po zauważeniu błędu zakończył licytację przed czasem co poskutkowało według sądu sprzedażą jachtu za przysłowiową złotówkę. Z drugiej strony odnośnie błędnego oświadczenia woli inny sąd wydał wyrok że skoro kupujący mimo że nie znał się na samochodach i ich cenach powinien po kwocie licytacji / oferty sam z siebie do wniosku że cena jest kosmicznie mała np słynne audi tt wystawione na allegro za 4400pln zamiast 44000pln i umowę kupna sprzedaży unieważnił oddalając wniosek powoda o wydanie przedmiotu zakupu. W prawie polskim nie istnieje pojęcie licytacja dotyczące sprzedaży internetowej z wyjątkiem licytacji komorniczej oraz pojęcie aukcji internetowej bo odnosi się ono wyłącznie do typowej aukcji w domu aukcyjnym, przynajmniej według 2 opracowań jakie przeczytałem. Jak znam życie dalej jesteśmy 100 lat za murzynami i mamy dziki zachód oraz wolną amerykankę z dostosowaniem przepisów bo nie dam sobie ręki uciąć że już jakieś nie miały miejsca względem przeglądanych przeze mnie materiałów cbke uniwersytetu wrocławskiego 


oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@az1rael Może zamiast wklejać jakieś dyrdymały niezwiązane z Allegro Lokalnie, po prostu jak normalny człowiek pójdziesz do prawnika? Szczerze guzik mnie to obchodzi ile tego sobie wklejasz. Idź do prawnika, idź do prokuratury. Tylko nie ujadaj na sąd czy państwo, jak dostaniesz umorzeniem prosto w twarz. Próbowałem ci to wytłumaczyć jak człowiek ale to do ciebie nie dociera wcale. Nie widzisz różnicy między Allegro a Allegro Lokalnie, nie obchodzi ciebie regulamin definiujący zawarcie transakcji. Wolisz sobie żyć w sosie własnych bajeczek to tam żyj. Ale zostaw ludzi w spokoju.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:94057046 nie nie widzę różnicy międzyprawem a prawem. Prawo działa jednokowo skoro dział opracowań prawnych uniwersytetu wrocławskiego twierdzi że regulamin allegro jest zgodny z prawem w punkcie 7 tzn że umowa zawierana jest w takich okolicznościach tzn że w takich samych okolicznościach zawierana będzie dla allegro lokalnie a nie w ookolicznościach z **piiip** wziętych po opłaceniu i że umowa obowiązuje od momentu zawarcia i wiąże strony kc proponuję sobie wyroki poczytać a nie próbować rozumieć że allegro lokalnie leci sobie w wała bo im się nie chce obsługiwać transakcji na al i stworzyli sobie regulamin niezgodny z obowiązującym prawem. I nie musze iść do sądu bo nie mam potrzeby skoro nic nie sprzedaję na al i nie mam takiej sytuacji do rozpatrywania. 

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@az1rael "regulamin allegro jest zgodny z prawem w punkcie 7 tzn że umowa zawierana jest w takich okolicznościach tzn że w takich samych okolicznościach zawierana będzie dla allegro lokalnie"

Załącznik nr 13, punkt 5.2 obowiązuje dla Allegro Lokalnie. Koniec tematu. To są dwa różne portale i mają różne zasady.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@Client:109690992 głupota klonowana na 10 kontach mądrością nie zostanie 
nie będę już z tobą dyskutował bo mnie męczysz i sprowadzasz do swojego poziomu
nie mam zamiaru patrzeć spod mułu i wodorostów

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@az1rael  napisał(a):

@Client:109690992 głupota klonowana na 10 kontach mądrością nie zostanie 
nie będę już z tobą dyskutował bo mnie męczysz i sprowadzasz do swojego poziomu
nie mam zamiaru patrzeć spod mułu i wodorostów


wstaw jeszcze znak > pomiędzy zdania to już nikt nie będzie widział różnicy pomiędzy tobą i ziolkiem a i dołącz jakąś życiową mądrość na końcu coś w stylu tylko ten się nie myli co nic nie robi to te twoje wywody będą wyglądać jeszcze mądrzej tak jak wtedy kiedy znalazłeś rtęć w szczepionkach dla dzieci

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Client:109690992 Odczep się "gościu" > ja nie wspominam cię w postach > i nie życzę sobie podawania mojego nicku w jakiejkolwiek sytuacji.

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@Ziolko39 Nie jestem tu, żeby spełniać twoje życzenia, ziółku. Przywyknij do tego.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Client:109690992 Myślisz, że jak założyłeś 10 z kolei konto to nie jesteś trollem? Odpuszczę ci znaj serce istoty wyższej.

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@Ziolko39 Wiadomość do zaprzyjaźnionej moderatorki już napisana? Jeszcze nie? To podpowiadam: "Uprzejmie > acz ze wstrętem donoszę > że ten Client znowu coś napisał > proszę o bana dla niego > jak zwykle odpłacę się pochlebstwami > zawsze wierny > Ziolko39"

 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Client:109690992 Jednak jesteś "głupszy niż przewiduje ustawa" . jak do tej pory to ty pisałeś donosy do moderacji, że moje wpisy obrażaja Allegro > nie zniżam się do twojego poziomu pełzania po ziemi

Idź i pisz więcej bzdur > masz odpuszczone.

oznacz moderatorów

Client:109690992
#9 Pomysłodawca#

@Ziolko39  wyrzygało:

@Client:109690992 Jednak jesteś "głupszy niż przewiduje ustawa" .


To i tak o wiele lepsze, niż bycie tobą.

oznacz moderatorów