anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Roczne zestawienie sprzedaży na koncie zwykłym.

exodus387
#7 Wielbiciel#

Witam.

Mam konto zwykłe i chcę się rozliczyć ze sprzedaży z US. Proszę o informację jak wygenerować roczne zestawienie sprzedaży i czy ma ona obejmować również koszty obsługi przesyłek?

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

xyz96
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

ebricker
#9 Pomysłodawca#

A może wystarczy do rozliczenia HISTORIA OPERACJI w pdf?

oznacz moderatorów

annas14-firma
#14 Krzewiciel#

Roczne rozliczenie z US jako osoba fizyczna? Nie potrzebujesz zestawienia sprzedaży. Jeżeli prowadzisz KPiR podsumuj zapisy miesięczne. Jeżeli nie masz zgłoszenia do CEIDG to nie ujmujesz tych dochodów ze sprzedaży rzeczy używanych w deklaracji rocznej. 

"Sprzedaż rzeczy prywatnych dokonana po sześciu miesiącach liczonych od końca miesiąca, w którym nabyto przedmioty nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnik nie musi również wykazywać transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym".

oznacz moderatorów

exodus387
#7 Wielbiciel#

US upomniał się o rozliczenie  podatku na PIT36 ponieważ kwota sprzedaży przekroczyła dopuszczalną która nie podlega opodatkowaniu. Więc muszę jakoś ogarnąć to zestawienie tylko nie wiem czy ma obejmować również koszty dostawy?

oznacz moderatorów

annas14-firma
#14 Krzewiciel#

Możesz dokładnie powiedzieć o przekroczeniu czego mówisz?

Jeżeli prowadzisz tzw. działalność nierejestrowaną to: 

  • w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody nie mogą przekroczyć połowy minimalnej płacy (czyli w 2020 roku poziomu 1300 zł)

Jeżeli przekroczyłeś wielkość sprzedaży wolnej od VAT to mówimy o PIT + VAT.

W każdej z tych sytuacji musisz założyć KPiR która obejmuje wszystkie przychody (wielkość sprzedaży) i koszty zakupu towarów i usług (w tym przesyłek). Różnica to dochód, który wykazujesz w PIT-36

oznacz moderatorów

exodus387
#7 Wielbiciel#

Dziękuje za odpowiedź. proszę wyjaśnić to KPiR w jakiej ma być formie? Pani w urzędzie nie była w stanie dokładnie wyjaśnić jak mam to rozliczyć.Co się dowiedziałem: PIT36, zestawienie roczne jako podkładka oraz jakieś oświadczenie.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#14 Krzewiciel#

Trudno mi udzielić konkretnej odpowiedzi bo dalej nie rozumiem dlaczego US zwrócił się do ciebie i dlaczego oczekuje przedstawia zestawienia przychodów ze sprzedaży ... no właśnie czego? Płodów natury zbieranych w w lasach i na łonkach? To nie jest działalność gospodarcza tylko chyba rolna? 

oznacz moderatorów

exodus387
#7 Wielbiciel#

Tak przekroczyłem kwotę 1300zł. Dochód dotyczy sprzedaży runa leśnego.

Pobrałem zestawienie sprzedaży ale w pliku exel mam wszystko wymieszane.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#14 Krzewiciel#

Opis pobrana zestawienia masz w linku przedstawionym wyżej przez @xyz96 

Nie jest to łatwe do analizy ale nie ma rady.  

Wartości sprzedaży dla zamówień masz w wierszach zawierających w kolumnie A = orders:

  • kolumna AT (TotalPaidAmount) - wartość otrzymanej wpłaty
  • kolumna W (DeliveryAmount) - koszt dostawy opłacony przez kupującego (z reguły jest to twój koszt jeżeli nie opłacasz go dla Allegro)

Ważne: opłaty uiszczone dla Allegro są twoim kosztem pomniejszający przychód. Możesz pobrać ich zestawienie tu WYGENERUJ ZESTAWIENIE lub na podstawie zapłaconych faktur.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#14 Krzewiciel#

@exodus387 z interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w

"Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie o symbolu 01.11.91-00, jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 01.12.13-00.43) - ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny. Korzenie drzew nie mieszczą się w kategoriach, które wymienia powołany przepis."

W przypadku tej interpretacji chodziło o zbieranie korzeni w rzekach.
"Reasumując należy uznać, że w przypadku sprzedaży przedmiotowych korzeni, dokonanej przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, uzyskany dochód z odpłatnego zbycia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych."

oznacz moderatorów

exodus387
#7 Wielbiciel#

Czy ta ustawa dotyczy również nasion roślin ze stanu naturalnego? bo takowe tez miałem w sprzedaży?

oznacz moderatorów

annas14-firma
#14 Krzewiciel#

Sprawdziłem aktualne brzmienie ustawy (Dz.U.2020.0.1426 t.j. - Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) :

Art. 21. pod. doch.od osób fi

Zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego

1. Wolne od podatku dochodowego są:
 
72) dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0) – ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny;
 
PKWiU ex 02.30.40.0  Dziko rosnące jadalne produkty leśne
Czy to co sprzedajesz łapie się w klasyfikacji to musisz sam sprawdzić.
oznacz moderatorów