anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro żąda skanu dowodu tożsamości

Papirus-NML
#7 Wielbiciel#

Kupujący chcąc wystąpić do Allegro o rekompensatę, np. za opłacony, ale nie otrzymany towar od sprzedawcy musi wypełnić formularz online, w który żąda się skanu dowodu tożsamości (obydwu stron). Czy Allegro nie jest na bieżąco z prawem? Przypominam, że od 12 lipca 2019 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 r.(Dz.U. poz. 53), które stanowią, że firmy nie będą mogły kopiować naszych dokumentów, nie wyłączając paszportów, praw jazdy itp. Można co najwyżej poprosić o okazanie dowodu i spisać dane niezbędne do weryfikacji osoby, Ustawodawca postanowił, że od 12 lipca 2019 r. sporządzenie kopii dowodu tożsamości, w tym kserokopii lub wydruków, będzie zagrożone karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Dlaczego zatem Allegro nadal żąda skanu dowodu tożsamości???

oznacz moderatorów
49 ODPOWIEDZI 49

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Witam Wszystkich, Mi również takiego maila wysłali. Na początku, że za 14 dni mi wyłączą a po pół godziny drugiego, że w poprzednim mailu był błąd i za 7 dni. Co za żenada. Szczerze to czuję wielki żal bo moim zdaniem to są działania aby z allegro zniknęły osoby prywante. Wiecie co mnie najbardziej zastanawia: inne portale jak wysyłają taką informację to nie dają 7 dni i w mailu umieszczają bardzo długą informację o tym w jaki sposób będą chronine dane osobowe a w tym mailu który ja otrzymałam nie ma o tym nic, zero info. To jak gangsterka. To nieprofesjonalne. Allegro apeluję niszczycie kiedyś na prawdę fajny portal gdzie można było kupić bardzo różne rzeczy czasami trude do kupienia gdzieś indziej a jak tak robicie to tylko powodujecie, że ludzie będą czuli niechęć a szkoda. 

Pani Moderatorko proszę o dokładne a nie ogólne informacje jak zrobić zdjęcie lub skan dowodu aby był bezpieczny dla mnie i do weryfikacji. Jeśli wymaga tego PayU to niech ono do nas napisze i określi prawne zabezpieczenia dla naszych danych osobowych.

Rozważam na poważnie rezygnację z allegro.

Jestem na allegro wiele lat i pierwszy raz poprosili mnie o weryfikację więc info, że jest to co 3-4 lata to bzdura.

Pozdrawiam Wszystkich

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Witam Wszystkich, Mi również takiego maila wysłali. Na początku, że za 14 dni mi wyłączą a po pół godziny drugiego, że w poprzednim mailu był błąd i za 7 dni. Co za żenada. Szczerze to czuję wielki żal bo moim zdaniem to są działania aby z allegro zniknęły osoby prywante tylko, że jak one znikną to portal padnie. Już teraz na allegro mało co kto kupuje, portal "umiera" powoli. Wiecie co mnie najbardziej zastanawia: inne portale jak wysyłają taką informację to nie dają 7 dni i w mailu umieszczają bardzo długą informację o tym w jaki sposób będą chronine dane osobowe a w tym mailu który ja otrzymałam nie ma o tym nic, zero info. To jak gangsterka. To nieprofesjonalne. Szkoda, że allegro niszczy się samo. Allegro apeluję niszczycie kiedyś na prawdę fajny portal gdzie można było kupić bardzo różne rzeczy czasami trude do kupienia gdzieś indziej a jak tak robicie to tylko powodujecie, że ludzie będą czuli niechęć a szkoda. 

Pani Moderatorko prosimy o dokładne a nie ogólne informacje jak zrobić zdjęcie lub skan dowodu aby był dla nas bezpieczny i dla was do weryfikacji. Jeśli wymaga tego PayU to niech ono do nas napisze i określi prawne zabezpieczenia dla naszych danych osobowych.

Pozdrawiam Wszystkich

oznacz moderatorów

haze68
#9 Pomysłodawca#

To Payu żąda potwierdzenia danych więc allegro nie ma chyba nic do tego. Z tego co czytałem to weryfikacja skierowana jest do sprzedających więc kupować można. Jeśli ktoś ma parę kont to przeniesie sprzedaż na inne konto bo niby moderatorka pisała iż weryfikacja się odbywa co 3-5 lat to nie prawda bo ja mam konto 18 lat i dopiero teraz pierwszy raz dostałem meila o weryfikacje. Zawsze można zamknąć konto i otworzyć nowe jeśli zależy komuś na sprzedaż na allegro i tak to się będzie kręciło.

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Racja. Jeśli allegro nie ma nic do tego to niech to zrobi poważnie i profesjonalnie a nie tak. Na innych portalach inaczej to robią. Może właśnie tak trzeba jak piszesz, dzięki. Ja też od kilkunastu lat mam konto. Też nie zamierzam wysyłać skanu dowodu tożsamości jeśli nie ma ani słowa o bezpieczeństwie danych osobowych i co chwila otrzymuję maile o różnej treści.................

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Usunęłam sprzedawane przedmioty, pewnie anuluję zakup Kupującej która zwleka z płatnością bo wolę mieć przedmiot niż go nie mieć i nie mieć za niego pieniędzy.

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

W innych portalach i instytucjach finansowych wystarczy prawo jazdy a nie koniecznie dowód osobisty - to jest ta kolejna subtelna różnica która we mnie budzi brak zaufania. W sumie kupować można gdzieś indziej. 

Pozdrawiam Wszystkich

oznacz moderatorów

haze68
#9 Pomysłodawca#

Z tego co czytałem identyfikacja jest skierowana do sprzedających więc kupować można. 

oznacz moderatorów

macgyver74
#9 Pomysłodawca#

Niestety, nie jest tylko do sprzedajacych skierowana. Do mnie tez trafila prosba o zdjecie dowodu (choc z innego powodu) z jednoczesna uwaga, ze moge zaslonic paskami papieru pesel i numer dokumentu. Takze tego... 😉

oznacz moderatorów

haze68
#9 Pomysłodawca#

Cyt: "Też nie zamierzam wysyłać skanu dowodu tożsamości jeśli nie ma ani słowa o bezpieczeństwie danych osobowych" - a jeśli nawet by była jakaś to byś wysłał lub wysłała ??? bo ja nie. Dziennie mam od 5 do 10 tel z reklamami. Blokowanie numerów już się mi znudziło. Jeśli odbiorę a zaczyna ktoś nawijać zadaje proste pytanie - skąd ma mój numer telefonu? Koniec rozmowy i po temacie.

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Jakby była informacja o tym w jaki sposób są chronione dane osobowe to spowodowałoby że czułabym, że ktoś traktuje mnie poważnie a tak to mam tym bardziej wiele obaw. Ciekawe, że Allegro do tej pory nie odpisało na moje maile, a zawsze odpisują 1-2 dni a tutaj jest już 4 dni. Nie chcę posądzać Allegro ale mi to wygląda na trochę usuwanie osób prywatnych które chca coś sprzedać i nie będą konkurencją. Zapytałam Allegro czy tak samo jest na Allegro Lokalnie i czy jeśli nie ma się PayU lub Przelewy24 to czy to oznacza, że nie można sprzedawać. Ale cisza na razie. Pamiętam ten czas Allegro jak nie było PayU i Przelewy24 i też ktoś kupował i sprzedawał tylko wpłacał na konto komuś.

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Skanu dowodu bym nie wysłała, sposób w jaki to jest robione budzi moje obawy. Paszport włąśnie się skończył więc odpada więc powinna być opcja z prawo jazdy. Przepraszam Allegro ale na prawdę zmieńcie sposób w jaki prosicie o dane dla PayU albo inaczej z nimi to ustalcie bo w innych miejscach też jest potwierdzanie tożsamości ale to inaczej jest robione i tak, że człowiek czuje, że tej firmie zależy na tym abyś czuł się bezpiecznie i nie miał kłopotów a u was ja nie mam takiego poczucia tylko raczej takie, że jak wyślę to na własną odpowiedzialność a potem Allegro zostawi mnie samą z kłopotami no bo sama udostępniłam bez nawet gwarancji pisemnej o ochronie danych osobowych. No chyba, że do mnie napisali oszuści podszywający się pod Allegro. No właśnie Allegro kiedy odpowiecie ponieważ o to też się pytałam w mailu czy to od was te maile. 

oznacz moderatorów

haze68
#9 Pomysłodawca#

Ten przepis trzeba troszkę inaczej zinterpretować w przypadku allegro. Tzn cyt: "że firmy nie będą mogły kopiować naszych dokumentów" Tu masz 2 opcje bo po pierwsze to nie allegro chce kopie tylko Payu, a po drugie Payu nie chce skopiować twojego dokumentu tylko jak chcesz nadal sprzedawać to sam musisz  im wysłać kopie. Jeśli byś się udał sam osobiście  to ich siedziby i wtedy ktoś z obsługi by wziął dowód do skopiowania to się zgodzę ten przepis wtedy działa. W tej sytuacji nic nie wymyślimy jedyne co można zrobić to otworzyć nowe konto jak chcesz sprzedawać. 

oznacz moderatorów

dudekv
#8 Zapaleniec#

Przyłączam się do tematu. To draństwo co oni robią. Tylko rozgłos i ośmieszanie ich jest bronią przed korpo Allegro.

Na Allegro jestem 20 lat. Konto bankowe mam na siebie w Mbanku całe życie, telefon też ten sam. Często bywam w Poznaniu więc proponowałem osobiste dostarczenie dowodu.

Nie ma w moim przypadku PayU tylko zwykła weryfikacja mająca na celu upodlenie.

Osoba z działu bezpieczeństwa Allegro //Hubert nawet nie chce podać nazwiska, Moderatorka również. Wszyscy nagle wstydzą się swoich nazwisk. Sprzedaję okazjonalnie, nie jestem firmą. Zdecydowanie więcej kupuję. Ale to nie wystarczy. Bo ci zacietrzewieni ludzie za nic mają szacunek dla pojedynczego użytkownika portalu. Ich napompowane ego i powiem wprost chamstwo to standard. Apeluję do wszystkich. Nie ustępujcie im. Nie wysyłajcie dowodów w takiej niebezpiecznej formie. Jest jeszcze QNX i łebaj na szczęście. Tam wielu przeszło. Tak samo trzeba robić i nam!

oznacz moderatorów

Wladek83
#8 Zapaleniec#

Nie da się czytać tego Twojego lizania tyłka bucom z Allegro! Robili co chcą i będą robić, cała tzw społeczność jest im potrzebna do zarabiania milionów a do mówienia im co i jak mają robić. Ich jedyna zasada to "morda w kubeł i robić co każemy! A jak wam źle to wypad". Całe to "Dyskusje" nie ma żadnego wpływu da politykę biznesmenów posiadających ten portal. 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Papirus-NML @dudekv @eeva2008 @haze68 @nadrazil 

Narzekacie, straszycie a czy ktoś zgłosił operatora PayU czy Przelewy24 tu  https://uodo.gov.pl/pl/p/skargi

To jest najwygodniejsza forma ale są opinie UODO że ustawa nie nakazuje tylko dopuszcza skanowanie więc można w inny sposób potwierdzić dane, druga sprawa ustawa mówi że jeśli jest podejrzenie czyli mam rozumieć że wszyscy jesteśmy podejrzani o pranie pieniędzy 

https://fintek.pl/uodo-ponownie-bierze-sie-za-skany-dowodow-beda-kontrole-w-bankach/

"W odpowiedzi GIIF zgodził się ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, iż weryfikacja tożsamości klienta nie musi w każdym przypadku polegać na pozyskiwaniu kopii dokumentów. Mimo zajętego przez GIIF stanowiska problem jest powszechny i nadal aktualny. Dlatego Prezes UODO zdecydował się objąć planem kontroli sektorowych banki pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości"

https://uodo.gov.pl/pl/138/1182

Prezes UODO zaznacza jednak, że możliwość kopiowania dokumentów tożsamości w przypadkach określonych w tej ustawie nie jest równoznaczna z takim obowiązkiem po stronie banków. Ponadto za każdym razem, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, zgodnie z zasadami celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit b) i c) RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

dudekv
#8 Zapaleniec#

Dzięki za podpowiedź

Właśnie zgłosiłem skargę elektronicznie

MAJĄ PROFIL ZAUFAMY !!!

lol omg!

oznacz moderatorów

macgyver74
#9 Pomysłodawca#

Kilka lat temu zglosilem skarge na goscia, ktory handlowal danymi osobowymi. Polak, majacy siedzibe w Szkocji. Napisalem do UODO w Szkocji, po 3 dniach odpisal mi, ze oczywiscie moze zajac sie moja sprawa, ale dla mnie wygodniejsze bedzie zgloszenie sprawy do polskiego UODO, bo blizej, lokalnie i w ogole na miejscu, a prawo UE (wtedy jeszcze UK byla czlonkiem unii) dziala tak samo. Zglosilem do polskiego UODO przez profil zaufany. Po 7 miesiacach odpisali, ze mam w ciagu 7 dni uzupelnic braki formalne, bo nie potrafili sobie tych brakow odczytac z zalaczonych dokumentow... No i dalem sobie spokoj... Takze cierpliwosci zycze.

oznacz moderatorów

eeva2008
#8 Zapaleniec#

Witam wszystkich, 

Innym firmom wystarcza skan prawo jazdy więc tutaj również tak powinno być, przecież to te same firmy finanowe obsługują. Jeśli w innych miejscach może być prawo jazdy to dlaczego na Allegro już nie jeśli to są te same firmy finansowe? To też był powód dlaczego nie wysłałam skanu dowodu i jeszcze nie wiem czy zostanę na Allegro czy nie zrezygnuję całkowicie. Również sprzedawałm okazjonalnie, nie jestem firmą. Myślę, że gdyby ludzie zaczęli rezygnować z zakupów na Allegro to może to by coś pomogło aby było tak jak w innych firmach. Allegro - tutaj nie chodzi o to, że my nie chcemy ale jeśli się wie, że gdzieś indziej może być inaczej i mniej ryzykownie dla nas to wtedy traci się zaufanie. I jak się widzi, że inni na prawdę mocno zapewniają o bezpieczeństwie danych gdy proszą o uwierzytelnienie a Allegro nic na ten temat to też powoduje, że tym bardziej traci się zaufanie. Dla mnie nie ma znaczenia, że to PayU a nie Allegro ponieważ to Allegro wysyła maila więc to ono odpowiada za treść i za to na jakie dokumenty umówi się z PayU a nie ktoś kto otrzymuje maila. Czekam Allegro aż to poprawicie. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

oznacz moderatorów

dudekv
#8 Zapaleniec#

Kilka małych kamyczków 

i będzie lawina

Pozdrawiam was wszystkich rozsądnie myślących!

[PS]

To Allegro.pl będzie miało weryfikację moich danych:

1. Logowanie doi skargi UODO profilem Zaufanym

2. Podałem PESEL, Imię, Nazwisko, Adres, nick z allegro

A pan //HUBERT z działu bezpieczeństwa Allegro raczył był stwierdzić że unikam weryfikacji prawdziwości moich danych. Gdzie pan teraz jest Panie //HUBERcie?

oznacz moderatorów

Wladek83
#8 Zapaleniec#

Allegro postawiła tę ścianę płaczu i nazwała Allegro Gadane. Jest, bo jest, ale nic nie wnosi i nic nie zmienia. Co Allegro sobie wymyśli to wdroży a nasze uwagi ma w głębokiej du.ie. Obowiązuje jedna zasada - nie podoba się to wypad! I możemy sobie tutaj narzekać ile wlezie a nikogo to nie obchodzi. Czasami cos tam bąknie tzw. moderator, ale po to jest na etacie i za to bierze pieniądze. Nic od niego nie zależy i na nic, prócz usuwania niewygodnych wypowiedzi, nie mają wpływu. A skan i tak wyślemy i tak, bo 1 człowiek nic nie znaczy, nic nie znaczą też setki niezadowolonych. Możemy ich cmoknąć w pompkę, przełknąć każdą żabę zafundowaną przez pazernych biznesmenów i robić co nakazują. Przykre, lecz prawdziwe.

oznacz moderatorów