anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Automatyczne podbijanie ceny w aukcjach z licytacją?

szybownick
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry,
Dziś po raz kolejny spotkała mnie dziwna sytuacja, gdy brałem udział w licytacji.

Chodzi o podnoszenie ceny w aukcji przez jakiś bot do takiego poziomu, bym zapłacił dokładnie swoje maksimum. Dziś tak znowu było. Po wygranej aukcji spojrzałem na listę licytujących. Było tam kilka zadeklarowanych cen maksymalnych od około 50 do 88 zł, większość oscylowała między 70 a 88 zł. Ja dałem cenę 165.50 zł w celu wygrania aukcji, ale oczywiście chciałem zapłacić więcej o kwotę postępu od najwyższej propozycji i tylko tyle. A okazało się, że będę miał do zapłacenia kwotę 165.50 zł i to dlatego, że już po mojej licytacji (8 sekund przed końcem aukcji) pojawił się użytkownik, który dał cenę 165.00 zł.

Przypadek? Nie sądzę. Taka sytuacja przytrafiła mi się po raz kolejny, za każdym razem w ostatniej chwili pojawia się "ktoś" kto licytuje tylko trochę mniej niż ja, o kwotę niższą o mniej niż kwota postępu.

Takie działanie podpada pod pewien paragraf regulaminu mówiący o tym, że nie wolno podbijać ceny we własnych aukcjach. Problem w tym że sprzedający może to robić używając innego konta i na innym komputerze, albo taką "usługę" ktoś dla niego wykonuje.

Jako kupujący, czuję się oszukany, już nie pierwszy raz.

 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

kaliszaneczka-x
#15 Entuzjasta#

Nie mówię, że sprzedający nie podbija cen, różnie bywa. Jednak niby skąd on miałby wiedzieć jaką podałeś cenę maksymalną, tej informacji nie posiada ani nikt z kupujących ani sprzedający? Jeśli zaś chodzi o licytowanie przed samym końcem to dużo osób korzysta ze snajpera. Wpisuje tam swoją cenę maksymalną i program licytuje w ostatnich sekundach. Sama ostatnio sporo licytuję i widzę, że dużo osób tak licytuje w ostatnich sekundach. Nie tylko ze snajperem, era fonków, powiadomienia, budzik i też w ostatnich sekundach spokojnie się da. Licytowanie wyższej ceny przed samym końcem jest normalne, dziesiatki razy ostatnio widziałam jak np kurtka była w granicach 60 zł, a kilka sekund przed końcem doszła na 120, bo ludzie nie chcą wcześniej ceny podbijać...

oznacz moderatorów

szybownick
#8 Zapaleniec#

Wiem o licytowaniu w ostatniej chwili, znam snajper.net i korzystałem - ten wątek nie jest o tym i nie ma sensu pisać oczywistości.
Skąd sprzedający miałby wiedzieć ile daję maks? Właśnie o tym pisałem że robi to za niego bot. Gdyby to był człowiek, to by nie mógł odgadnąć, bo nikt poza mną nie wie ile. Ale program potrafi wykonywać wiele działań, w tym zapytań na sekundę i wysyłać szybkim łączem. Podejrzewam że robi to tak - licytuje wielokrotnie z małym postępem i za każdym razem sprawdza, czy cena wzrosła i o ile. Jeśli wzrosła o kwotę postępu, to znaczy że jest licytujący który dał dużo więcej i bot licytuje ponownie, powiedzmy o 50 gr powyżej tej ceny. Za którymś razem cena wzrasta o mniej niż kwota postępu - bot to sprawdza i to jest dla niego sygnał, by dalej nie licytował bo wtedy konto zalogowania bota wygrałoby licytację - a przecież chodzi o to by kupujący zapłacił tyle ile dał maksimum.

Kończy się to tak, że bot widzi kiedy ma się wycofać z dalszego licytowania i w ten sposób pozostawia kupującego jako zwycięzcę auckji, ale z wylicytowaną jego ceną maksymalną, pomimo że w rzeczywistości nie było innych chętnych na zakup w tak wysokiej cenie. To jest oczywiście nieuczciwe i niezgodne z regulaminem, gdyż jest podbijaniem ceny we własnej aukcji. Kupujący po to daje dużo wyższą kwotę, by wygrać ale TYLKO WTEDY, gdy jest inny rzeczywiście chętny kupić w podobnej cenie (a nie bot podbijający tylko cenę). W innym przypadku kupujący chce zapłacić jak najmniej - tylko trochę więcej niż inny chętny. Nikomu poza sprzedającym by na tym sztucznym podbiciu ceny nie zależało, gdyż nie leży to w niczyim interesie poza nim.

oznacz moderatorów

kaliszaneczka-x
#15 Entuzjasta#

To zgłoś go do supportu niech sprawdzą.

oznacz moderatorów

szybownick
#8 Zapaleniec#

Już to zrobiłem, ciekaw jestem odpowiedzi. A tu napisałem też ku przestrodze i dla poinformowania społeczności. A także na wypadek gdyby ktoś już miał temat przerobiony i zechciał się podzielić wiedzą. 🙂

oznacz moderatorów

Client:49878194
#1 Nowicjusz#

A ja mam wrażenie że kolega też próbował oszukać. Specjalnie podbił ofertę o dwa razy więcej niż dawali inni (możliwe że ponad wartość przedmiotu) tak żeby już nieopłacało się go przebijać a później jak wygrał licytacje zdziwiony że jednak musi tyle zapłacić. Wygrałeś licytacje więc się ciesz, chyba że twoim zamiarem było sztuczne podbicie ceny aby zniechęcić innych licytujacych a tu nagle psikus 🙂

 

oznacz moderatorów