anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Brak dokumentu zakupu od sprzedawcy

Siekusss
#7 Wielbiciel#

Witam,

w październiku i z początkiem grudnia na dwóch różnych aukcjach i u dwóch różnych dostawców kupiłem lampę i dywan. W obu przypadkach poprosiłem o faktury. Niestety w paczkach faktur nie było. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem faktur. Co powinienem zrobić by uzyskać od nich dokument zakupu? Podkreślam wielokrotnie prosiłem mailowo o te dokumenty.

oznacz moderatorów
38 ODPOWIEDZI 38

dzielo05
#10 Popularyzator#

A tak przepraszam - źle się zrozumieliśmy To Faktury nie musi wystawiać każdy

oznacz moderatorów

palimpesty
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry, 

to jak to jest w końcu , bo mam podobny problem , prosiłem o fakturę na firmę , podałem NIP i  nie otrzymałem , mało tego ,nie otrzymałem też paragonu ,a sprzedającym jest firma .

Czy to nie powinno być tak , ze firma , w parametrach powinna mieć obowiązkowo zakładkę, paragon lub faktura.I nie powinna mieć opcji napisania "nie wystawiam faktury" bo to obowiązek każdego podatnika ?! 

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

Chciałbyś dostać fakturę VAT od np firmy z USA?

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@dawal50A niby czemu nie ? Jest to trochę bardziej skomplikowane, ale chyba nie uważasz że sprowadzając towary z zagranicy (co jest teraz powszechne ) firmy rozliczają się na gębę?

_____________
Kama
oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@Kaliope_Brzeg w USA nie ma VATU

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@dawal50  Vatu nie ma więc sprzedawca z USA wystawia "invoice" bez tej pozycji , a polski nabywca wykazuje ten zakup w deklaracji VAT , nalicza  VAT według stawki krajowej oraz jednocześnie  może ten VAT ten odliczyć.  Tak czy siak jakiś kwit musi być .

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@palimpestytak jak pisałam wcześniej parametry aukcji mogą być z kosmosu a obowiązki podatnika pozostają niezmienne. W zakładce " O sprzedającym " powinny być wszystkie dane firmy ( NIP, REGON, adres siedziby) o ile firmą w ogóle jest . I nawet jeśli firma nie musi wystawiać faktury do każdego zakupu ( ja np będąc na ryczałcie korzystam ze zwolnienia z kasy fiskalnej a faktury wystawiam tylko wtedy gdy klient ma takie życzenie ) to musi gdy ją o to poprosisz . Co prawda @dzielo05 twierdzi, że są firmy które nie muszą ale swoją wiedzę trzyma w wielkiej tajemnicy 🙂

_____________
Kama
oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Przedsiębiorca nie zawsze musi wystawić fakturę

Czym jest sprzedaż bezrachunkowa? Mamy z nią do czynienia, kiedy przedsiębiorca:

  • nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej (nie wystawia paragonów) i
  • nie musi wystawiać faktur (czyli sprzedaje osobom prywatnym nie proszącym o fakturę) sprzedaż tylko osobom indywidualnym - nie hurtowym. Taka jest sprzedaż na Allegro.

Występuje często w przypadku działalności sezonowej, np. przy sprzedaży na targowisku.

 

Sprzedaż bezrachunkowa dla zwolnionych z VAT

Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, którzy rozliczają się na postawie księgi przychodów i rozchodów, mają do wyboru dwie opcje udokumentowania bezrachunkowej transakcji:

  • prowadzenie ewidencji sprzedaży – sposób ten jest wygodnym rozwiązaniem, wpisu do KPiR dokonuje się zbiorczo ostatniego dnia miesiąca. Ta opcja jest stosowana zazwyczaj w przypadku prowadzenia KPiR przez biuro rachunkowe.
  • codzienne wystawianie i księgowanie dowodu wewnętrznego w KPiR – to metoda, która wymaga od przedsiębiorcy, aby pod koniec każdego dnia sporządzał osobny dokument wewnętrzny, a ten następnie trafia do KPiR. Dokument musi być sporządzony przed rozpoczęciem sprzedaży w kolejnym dniu.
oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Nie wiem takie coś znalezione w internecie jak wyzej.

Najprościej skontaktować sie ze sprzedawca i tyle.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@dzielo05  Problem jest dokładnie w tym , że @Siekusss  się kontaktuje ale bez efektu 🙂

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@dzielo05  Ale nie doczytałaś tej magicznej formułki , którą sama wkleiłaś "czyli sprzedaje osobom prywatnym nie proszącym o fakturę"  . W momencie gdy poprosi sytuacja ulega zmianie . I to jest dokładnie mój przypadek o którym wcześniej pisałam. Nie mam kasy fiskalnej i nie jestem płatnikiem VAT , codziennie tworzę właśnie te dowody wewnętrzne i wprowadzam je do swojej ewidencji . Ale gdy klient zażyczy sobie faktury czy wcześniej rachunku mam OBOWIĄZEK go wystawić i kropka . Pojęcie sprzedaż bezrachunkowa to inaczej forma jej ewidencjonowania a nie jak mylnie to odbierasz brak obowiązku wystawiania rachunków klientom.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Ja kiedyś miałam taki przypadek, że też chciałam fakturę na swoją firmę i księgowa mi potwierdziła, ze nie wszyscy muszą wystawiać fakturę. No i jej nie dostałam - mogłam kopic u przedsiębiorcy wystawiającego fakturę.

Może się mylę - jeśli tak to sorry za wprowadzenie w błąd.

 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

Może po prostu kupiłaś u osoby prywatnej to wiadomo, że na fakturę liczyć nie można. Ja w takim przypadku sporządzam umowę kupna i sprzedaży i mam kwit bo Urząd Skarbowy póki co nie uznaje księgowania towaru na gębę 🙂

_____________
Kama
oznacz moderatorów

iKubek_pl
#7 Wielbiciel#

Zgadza się. Nie można niczego prowadzić "na gębę". Można również wystawić rachunek imienny a każdy wpis z wpłatą odnotować w KPiR - tak robią zarejestrowane przedsiębiorstwa zwolnione podmiotowo oraz osoby prywatne

Aczkolwiek uważam, że potwierdzenie sprzedaży zawsze powinno przyjść do klienta razem z przesyłką lub na maila 

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

ja jestem zw z vat + zw z kasy fiskalnej + mam ryczałt + wysyłam tylko elektronicznie i co tera

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@dawal50  Ale co ma być ? Szczerze mówiąc nie do końca Cię zrozumiałam . Pytasz czy masz obowiązek wystawiania faktur?  Bo jeśli tak to masz.  Klient prosi o fakturę więc mu wystawiasz tę bez Vat i wysyłasz elektronicznie . Ja nie prosi to nie robisz nic .  Zresztą jak prowadzisz tego typu działalność to wypadałoby wiedzieć co trzeba 😉 

_____________
Kama
oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@Kaliope_Brzeg wiem, wystawiałem już, chciałem tylko zwrócić uwagę że są różne rodzaje prowadzenia działalności i nie zawsze jest to takie oczywiste, gdzie w artykułach na internecie o zmianach które czekają przedsiębiorców przeważnie piszą o vatowcach prowadzących pełną księgowość itp a takie przypadki jak moje są traktowane jak od macochy i ciężko się dowiadywać co w przypadku gdy się jest zwolnionym z różnych rzeczy itp

oznacz moderatorów

pogotowie-it
#13 Ambasador#

@dawal50 

To jak prowadzisz działalność, jak nie wiesz jaki dokument wystawić?

Jeśli nie jesteś vatowcem i nie masz kasy fiskalnej oraz masz ryczałt to wystawisz albo rachunek albo FV bez VAT.

Chyba sam powinieneś wiedzieć skoro prowadzisz działalność.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@pogotowie-it nie napisałem że tego nie wiem

oznacz moderatorów