anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Być może otrzymałem podróbkę. Jak ją zidentyfikować?

edigo_pl
#8 Zapaleniec#

Szanowni kupujący.

Całkiem niedawno kupiłem trochę osprzętu elektrycznego do modernizacji elektryki w moim budynku. Chodzi o oświetlenie. Kupiłem m in. oprawki do żarówek gwint e27 oraz wtyczki płaskie do wymiany uszkodzonych. Sprzęt ten ogólnie nie jest dużej wartości. Poniżej 3 zł za sztukę.

Przede wszystkim zależało mi na sprawdzonej marce i nasunął mi się Polski producent, firma Pawbol. I o ile wtyczki nie wzbudzają mojego niepokoju poza tym że są innego koloru niż zamawiałem. To jeżeli chodzi o oprawki, mam już pewne wątpliwości. Wtyczki przyszły w opakowaniach, gdzie na opakowaniu widnieje nazwa firmy i adres producenta firmy Pawbol, natomiast oprawki przyszły kompletnie bez żadnego opakowania. Nie ma na nich wybitych oznaczeń producenta Jest tylko jakiś znaczek CE, ale słyszałem, że może to również oznaczać China Export, a niekoniecznie certyfikat urządzeń dopuszczanych na rynek Europejski. Poza tym przeglądałem katalog producenta, i ta oprawka w katalogu różni się nieco od tego co otrzymałem. Również na zdjęciu sprzedawcy istnieje ten wzór z katalogu, a nie ten, który dostałem. Przeglądałem również inne aukcje z oprawkami i są też inne podobne oprawy termoplastyczne tzw. chińczyki bez żadnej marki.

Przede wszystkim chodzi mi o jakość. Kiedyś już raz widziałem w akcji chiński przedłużacz no-name, który miał podobno wytrzymać 16A, a podłączony do pralki automatycznej, nagle zaczął się topić na moich oczach i dymić. Tak więc zleżałoby mi jednak na produkcie sprawdzonym.

Czy ktoś miał styczność z elektryką lub tą marką i byłby w stanie doradzić jak odróżnić dobrej jakości oprawę od chińskiej tandety?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

xyz96
#21 Demiurg#

Prześlij producentowi zdjęcia i zapytaj, czy to ich wyrób. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Chcesz dobry kupuj znanych marek takich jak np; Legrand ale cena nie będzie 3 zł. Moim zdaniem w osprzęcie elektrycznym (ale nie tylko) cena ma znaczenie i to duże, CE oznacza certyfikat europejski. Najlepsza oprawka jest ceramiczna, nie plastykowa.

oznacz moderatorów

edigo_pl
#8 Zapaleniec#

No z tym certyfikatem to nie do końca się z Tobą zgodzę. Same dwie litery CE nie koniecznie muszą oznaczać certyfikat. Nie wiem czy mogę tu umieszczać linki zewnętrzne, ale np trochę jest opisane na ten temat tutaj:  https://www.nalepki24.pl/jak-odroznic-znak-ce-od-informacji-china-export.html

oznacz moderatorów

edigo_pl
#8 Zapaleniec#

Oczywiście masz też rację, że ceramika jest lepszymi izolatorem niż tworzywo sztuczne. Jak wybierałem oprawy, to te z tworzywa wydawały mi się bardziej hermetyczne. Tak naprawdę nie potrzebuję podłączać więcej niż żarówkę 150 W więc deklarowane przez producenta obciążenie 4A w zupełności wystarczy. Przyjrzałem się teraz trochę bardziej mojemu certyfikatowi i wygląda na to, że to ten właściwy, więc może nie będzie tak źle, ale jak sugerował pierwszy rozmówca, dobrze by było dla pewności wysłać zdjęcie producentowi i zapytać, czy to jego produkt.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@edigo_pl 

sprawa jest prosta

polskie produkty muszą spełniać normy krajowe i unijne

do tego w myśl ustawy produkt musi posiadać dane producenta/wprowadzającego na rynek

i instrukcję obsługi

https://www.certios.pl/oznaczenie-ce/urzadzenia-elektryczne

poproś o to sprzedawcę - ma obowiązek Ci te dane przedstawić

i wtedy będziesz wiedział co masz za produkt

jeżeli ich nie otrzymasz możesz się zgłosić do inspekcji handlowej

pokazać w jakim stanie otrzymałeś produkt - oni już naprostują sprzedawcę

 

i tyle

 

 

oznacz moderatorów