Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Poprzednią fakturę rozliczyłem w systemie wsparcia nauczycieli 500+. Nie chcę jej anulować bo nie chcę stracić dofinansowania. Program już wygasł więc nowej faktury nie rozliczę.
@acyganow w tej sprawie skontaktuj się ze sprzedawcą 🙂
Przedmiot jest uszkodzony stąd konieczność wymiany. Sprzedawca chce zwrócić pieniądze ale równocześnie będzie musiał anulować fakturę. Chodzi o to jak wymienić przedmiot z korektą faktury bez jej anulowania. Nie mam doświadczenia księgowego.
@acyganow sprawdź najpierw czy sprzedający ma jeszcze w sprzedaży ten przedmiot. Możesz zgłosić reklamację z tytułu rękojmi i zażądać wymiany przedmiotu na nowy. 🙂
Sprzedawca zgodził się na wymianę przedmiotu. Jednak nie zaproponował mi faktury korygującej a jej anulowanie i wystawienie nowej. Ja tego nie chcę z powodu wykorzystania dofinansowania. Myślę że muszę domagać się właśnie korekty faktury.
@acyganow Nie ma podstaw prawnych do anulowania faktury. Fakturę można anulować tylko jeśli nie weszła do obiegu.
Jeśli to jest ten sam produkt, to nawet korekta nie jest potrzebna.
@acyganow nie bardzo znam się na księgowości, ale wydaje mi się, że w tym momencie sprzedający nie może już anulować faktury, natomiast jeśli chodzi o korektę to jest tylko kilka powodów, w których można jej dokonać
Powody wystawienia faktury korygującej:
W Twoim przypadku chodzi o wymianę przedmiotu, może ten cytat będzie Ci w jakiś sposób pomocny. 🙂
„Przepisy nie regulują wprost takiej sytuacji. Jeśli wydany w miejsce wadliwego nowy egzemplarz towaru charakteryzuje się identycznymi parametrami i ceną, a nie jest oznaczony żadnym unikalnym numerem stosowanym dla odróżnienia pojedynczych egzemplarzy, indywidualizującym ten towar, który stanowiłby element nazwy tego towaru na fakturze, to korygowanie faktury pierwotnej dla celów VAT nie wydaje się konieczne. Nie ulega bowiem zmianie ani przedmiot sprzedaży, ani też nie dochodzi do zmiany ceny czy stawki podatku. Ewentualne wystawienie w takim przypadku nowej faktury „sprzedaży" po skorygowaniu poprzedniej może mieć znaczenie w kontekście uprawnień reklamacyjnych nabywcy (z tytułu gwarancji lub rękojmi)”
Przedmiot jest inny. Inna też jest cena.
Ale warunek wydania faktury korygującej o treści:
według mnie pasuje do mojej sytuacji.
Ważne jest aby było wyraźne powiązanie nowej faktury korygującej z tą pierwotną ze względu na te dofinansowanie którego nie chcę stracić. Ale rozumiem że takie powiązanie istnieje z automatu.
@acyganow powinien wystawić korektę, zgodnie z ustawą o VAT art. 106j ust. 1 pkt 3.
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/art-106j/
@acyganow O co chodzi w ogóle z zamieszaniem o korygowaniu, zmianach w fakturach, skoro sprzedawca chce wymienić towar na nowy? To inny nowy towar, inna cena, nie ma być to w ramach reklamacji?
W ramach reklamacji wymiana towaru na nowy obejmuje tylko zmiany gwarancji na dany towar a nie dowodu zakupu w postaci faktury. To wygląda jak by sprzedający coś mieszał? Nie rozumiem po co chce tworzyć nową transakcję
Będę się domagał faktury korygującej.
@konto zamknięte bardzo mi pomogłeś.
Dziękuję 🙂
@acyganow nie ma za co. 🙂