anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Chińczycy na Allegro podają fałszywe numery przesyłek.

MAMY ROZWIĄZANIE!
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Witam. Chce skonsultować sprawę z innymi użytkownikami. W ciągu miesiąca dokonałem dwa zakupy u dwóch różnych chińskich sprzedawców oboje podali fałszywe numery przesyłki które były odbierane ku mojemu zdziwieniu w całkowicie innych miastach. Oba przypadki skończyły się dyskusjami i zwrotem pieniędzy ale cała sprawa zaczyna być bardzo dziwna. Pierwszy sprzedawca twierdził że to pomyłka, ok łyknąłem to, dobrze tam zdarza się, ale drugi zakup z kolei i to samo. Fałszywy numer przesyłki do odebrana w innym mieście no to zaczyna śmierdzieć czy to nie jakiś systemowy proceder chińskich sprzedawców na czerpanie jakichś korzyści z takich praktyk? Czy ktoś jeszcze ma podobną sytuację bo sprawa zaczyna być co najmniej dziwna i podejrzana.

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@klimusek77 Czy możesz podać mi numery obu zamówień? 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Pierwsze zamówienie "

Zestaw elektrycznych wkrętaków precyzyjnych Xiaomi
13408904671
podany numer przesyłki
Yun Express
YT2307421272165829 numer poczty polskie sprawdzony na ninja track to 00659007730369053203 dostarczona do Szczecina. Podany numer jest fałszywy ja mieszkam w Żywcu i do zamówienia podałem mój adres zamieszkania w Żywcu.
Druga przesyłka
Płyta główna komputera stacjonarnego z podwójnym
13288992516 podany numer śledzenia LV748827656CN jest obecnie awizowana w Warszawie, kolejny fałszywy numer śledzenia. Dwóch różnych chińskich sprzedawców w ciągu miesiąca i dwa fałszywe numery śledzenia przesyłek.
oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@_HolaOla_ @klimusek77 poszukajcie na Gadane, były już takie posty na ten temat...

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@klimusek77 dziękuję. To zbieg okoliczności, ale konta obu sprzedających są już u nas zablokowane za inne naruszenia regulaminu Allegro. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Bardzo dziękuje za odpowiedź ale jednak mam bardzo duże obawy co do dalszych zamówień u chińskich sprzedawców. Raz ok, możliwa pomyłka dwa to już coś nie halo i teraz trzeci raz już się chyba nie wystawię.

oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Oba numery przesyłek są niestety prawdziwe (nr fałszywy to taki który nie istnieje lub jest niepoprawny pod względem formalnym). Inną sprawą jest, że to nie są nr twoich przesyłek.

W skrócie. Numery przesyłek są prawdziwe, ale nie są to nr twoich przesyłek.

oznacz moderatorów
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Gratuluje logicznego wynurzenia tylko co to zmienia? Równie dobrze fałszywy może oznaczać numer właśnie nie zaadresowany na mój adres. Z mojego punktu może to właśnie fałszywy.

fałszywy:

1. «podrobiony»
2. «niezgodny z prawdą»
3. «obłudny; też: świadczący o czyjejś obłudzie»
4. «podszywający się pod kogoś»
5. «nieharmoniczny»
teraz będziemy bezcelowo dyskutować na temat definicji " fałszywy"?
To nie jest termin ścisły i równie dobrze mogę go interpretować w ten sposób. Po co się wynurzasz bez celowo.
oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Dla osoby z zewnątrz podane przez ciebie wyżej nr są prawdziwe, istniejące i zarejestrowane w Polsce (jeden doręczony, a drugi awizowany). Zawsze lepiej napisać "błędny", "nieprawidłowy", "cudzy" niż "fałszywy", zwłaszcza jak widać, że nr istnieją i są poprawne (coś takiego może być uznane za pomówienie i może grozić to odpowiedzialnością karną). 

ps. Mało prawdopodobne, że chińczyk cię pozwie, ale pośrednik w Polsce to już inna para kaloszy (00659007730369053203 to nr przesyłki krajowej nadanej przez nadawcę w Polsce i doręczanej w Polsce, nie jest to formalnie przesyłka z Chin).
Nr LV748827656CN także jest poprawny, co potwierdza UPU i KAS (to już przesyłka z Chin i przeszła odprawę celną, a z fałszywym numerem nie mogłaby przejść odprawy celnej, zwłaszcza że ewidentnie jest to przesyłka objęta procedurą IOSS, a system sprawdza nr przesyłek).

ps2. YT2307421272165829 może być uznany za fałszywy (jest on prawidłowy tylko w Chinach), bo jest on niezgodny z obowiązującym standardem numeracji przesyłek pocztowych w obrocie międzynarodowym (tzw. standard S10).

Tak wiec dostałeś cudzy numer przesyłki, a nie fałszywy (a ktoś inny pewnie dostał twój, albo sprzedawca jeszcze nie nadał). Cudzy i fałszywy to nie są synonimy, dana rzecz nie jest fałszywa tylko dlatego, że nie jest twoja.

oznacz moderatorów
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Jedno z określeń słowa fałszywy jak wcześniej pisałem to niezgodny z prawdą. Nie ma znaczenia że numer przesyłki obiektywnie istnieje. Ja jako odbiorca subiektywnie mam prawo uznać numer za fałszywy ponieważ został podany jako numer mojego zamówienia co nie jest zgodne z prawdą, dla mnie jako odbiorcy numer jest fałszywy (ponieważ faktycznie nie dotyczy mojego zamówienia jak było podane przez sprzedawcę) i nie ma znaczenia że obiektywnie istnieje. Jeszcze raz nurem byłby prawdziwy gdyby faktycznie dotyczył mojego zamówienia jak było podane przez sprzedawcę. Jeśli nie dotyczy, dla mnie subiektywnie jako odbiorcy jest fałszywy i mam prawo do za takiego uznać ponieważ jest podany w moim zamówieniu a wiec powinien dotyczyć mojej przesyłki jeśli nie dotyczy dla mnie subiektywnie jest fałszywy, prawdziwy jest tylko i wyłącznie dla dla faktycznego odbiorcy i przewoźnika. To tak jakby ktoś podał ci fałszywy adres jako swój żebyś odebrał osobiście zapłaconą przesyłkę adres obiektywnie istnieje ale sprzedawca nie jest tam zameldowany rozumiem że nie uznasz to jako fałszywy adres. Fałszywy to nie koniecznie nie istniejący to również taki który został tobie podany jako zgodny z prawdą a niestety tak nie jest. piszesz "Zawsze lepiej napisać "błędny", "nieprawidłowy ale numer trzymając się twojej interpretacji nie jest błędny przecież faktycznie istnieje, nieprawidłowy też nie ponieważ jest jak najbardziej prawidłowy tylko nie dotyczy mojej osoby. Najbliższym określeniem byłby "cudzy" ale wtedy nie oddaje istoty sprawy biorąc pod uwagę że został podany jako numer mojej przesyłki i subiektywnie jako odbiorca przesyłki mogę uznać za fałszywy.

oznacz moderatorów
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Nic nie wniosłeś. Tymczasem.

oznacz moderatorów
majster_man
#14 Krzewiciel#

Zapewne przesyłają sobie biały proszek - do prania. 

oznacz moderatorów
cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

za free podam Ci sposób na bezpieczne kupowanie w Chinach.  Wybierasz sobie sprzedawcę który sprzedaje to co może być Tobie potrzebne i kupujesz tylko u niego. Kiedy łączna kwota dokonanych przez Ciebie zakupów przekroczy jakiś poziom ( w moim przypadku było to trochę ponad 5k $ ) sprzedawca zacznie  Ciebie traktować trochę inaczej niż " jednorazowca ".  Mój (?) np. kiedy pytam go o coś,  potrafi napisać " mam, ale nie polecam ". Co znaczy nie mniej nie więcej że nie chce stracić klienta który zostawia u niego konkretną kasę. Wielokrotnie zlecałam mu zakup przedmiotów od innych sprzedających które wskazałam podając numer oferty i od bardzo długiego czasu świetnie nam się współpracuje. On ma w miarę stałego kupującego a ja sprawdzonego uczciwego sprzedawcę.

oznacz moderatorów
klimusek77
#8 Zapaleniec#

Problem w tym że jestem "jednorazowcem" he he, szaraczkiem który wydaje okazyjnie ciężko zarobione pieniążki i dlatego bardzo się frustruje kiedy ktoś nie podchodzi rzetelnie do sprzedaży. Ja płacę rzetelnie i z góry więc tak sobie myślę że chyba mam prawo wymagać wzajemności w tej kwestii. Pozdr

oznacz moderatorów
biosorcerer
#15 Entuzjasta#

Niie tylko numery przesyłek - NIPy również. 

oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Akurat Allegro weryfikuje NIP-y. Możesz podać przykład takiego NIP-u, który nie istnieje.

oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

92460000MAC3H1B31Q - to jest nr Unified Social Credit Identifier. Jest to nr firmy w rejestrze firm, można go porównać z naszym REGON-em czy nr ewidencji działalności w czasach przed CEIDG (ma go każda firma, instytucja, organizacja, urząd itp). Tutaj mamy nr nadany przez State Administration for Industry and Commerce, podległy Radzie Państwa ChRL. 

A co do samej firmy to:
Dongfang Basuo Fushu Xinxi Keji Shanghang
Hainan Sheng Dongfang Shi Basuo Zhen Linxi Lu 23 Hao 402 Fang
570100 Dongfang Shi

albo po angielsku
Dongfang Basuo Fushu Information Technology Firm
Hainan Province, Dongfang City, Basuo Town, Linxi Road, No. 23,  Room 402
570100 Dongfang City

Chińczycy jakoś nie lubią spacji i walą wszystko jednym ciągiem (w alfabecie chińskim nie ma spacji, ale przy romanizacji powinny już być spacje)

Data rejestracji firmy: 03-12-2022. Stosunkowo młoda firma.

ps. Jak chińczyk wystawi FV, to ten numer mimo wszystko traktujemy jak NIP (oczywiście z krajem CN).

oznacz moderatorów
qwaseq1
#8 Zapaleniec#

Ok. Firma istnieje przyznaję nie wiem jak to można zweryfikować, jednak wątpię, że zakupiony produkt otrzymam, ponieważ po zakupie nagle wszystkie oferty sprzedającego znikneły. Z tego co zdążyłem zaobserwować kilka osób kupiło różne produkty. Ciekawi mnie bardzo jak to się Allegro opłaca. Chinczyk  wystawia kilka tysięcy ofert zbiera kasę, Allegro blokuje konto chińczyk zostaje z kasą i zakłada nowe konto, a alegro zwraca kasę z allegro procetc.

oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Chińską firmę zweryfikujesz na stronie NECIPS https://www.gsxt.gov.cn/ (niestety jest po chińsku, ale można użyć translatora google). Niestety brak jest info o licencji eksportowej w NECIPS (bez tego nie może legalnie wysyłać towaru poza granice Chin), więc osobiście nie ryzykował bym zakupu.

oznacz moderatorów