anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Chiński sprzedawca - podróbki i odpowiedzialność allegro - Apple HomePod mini czarny

thates
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry,

Sprzedano mi podróbkę towaru "Apple HomePod mini czarny ".

Sprzedawca:  zhuangmei7809 (chiny)

Aukcja: https://allegro.pl/oferta/glosnik-inteligentny-apple-homepod-mini-czarny-12338089522?snapshot=MjAyMi...

 

Najpewniej naruszono art. 305 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz art. 24 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pewnie też  można by się zastanowić na kwestiami podatkowymi.

Zakładam, że Allegro będzie się chciało z tego wyłgać tłumacząc się niewiedzą o sprzedaży podróbek a oczywiście czerpie z tego zyski.

Pytanie czy może ktoś taką sytuacje rozważał prawnie?

Czy może też ktoś kupił  Apple HomePod  od kogoś typu "zhuangmei7809" i zgłosił to Allegro?

Wtedy trudno się będzie wyłgać platformie , że bierze udział w tego typu procederze i że działała nieświadomie.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

LEW433
#21 Demiurg#

Ale masz reklamacje, dyskusje POK, Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy. A sądziłeś ze z Chin będzie oryginalny?🤔

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@thates Panie Krzysztofie, może Pan z łatwością odesłać na podany adres do zwrotu:

annas14firma_0-1661463061287.png

Po założeniu dyskusji POK zwróci Panu te pół ceny za głośniczek firmy Apple.

Ale czy nie chodziło Panu o to żeby mieć taki za półdarmo?

oznacz moderatorów

agus38
#12 Orędownik#

A tak swoją drogą, pomijając przypadek powyżej, może warto zweryfikować dane sprzedającego jako firma, a są takie:

qiqihaerzhuangmengdianzishangwuyouxiangongsi

heilongjiangshengqiqihaershijianhuaquhuaxixiaoqu33haolou01danyuan01ceng09hao

161000 qiqihaershi

NIP: 91230203MA7LWPFA9F

Niestety nie znam chińskiego, ale trochę towaru wysyłaliśmy do Chin i nie ma takich adresów :), są normalne ulice z numerami domów i mieszkań oraz kody pocztowe z podaniem miasta docelowego (wysłaliśmy towary do Wuhan, Pekinu i kilku innych miast, na powyższy adres nic by nie doszło). Oprócz tego kupujemy też w chińskich domach aukcyjnych i towar dociera do nas, ale w adresie nie ma takich "twórczości" tylko są normalne adresy.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Mogę sprawdzić bo robię to od lat, ale to tylko adres rejestrowy podany przy nadaniu numeru podatkowego. 

annas14firma_0-1661467798701.png

W tłumaczeniu:

annas14firma_1-1661467889481.png

A tak to wygląda jak użyjesz Google Translator:

annas14firma_2-1661468201593.png

 

oznacz moderatorów

domkar04
#14 Krzewiciel#

@agus38 adres jest legit, po prostu zapisany w chińskiej transkrypcji sylabowej 🙂

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

  

A tak z ciekawości mam pytanie (może ktoś wie) czy taki sprzedawca może mieć status firmy czy nie?

Nie mogę podać nazwy konkretnego sprzedawcy, ale chodzi mi o typ sprzedawcy o zbliżonej charakterystyce do poniższej (podaję tylko te dane które są nic nieznaczące lub mam pewność że są fikcyjne):

  • działalność wynikająca z podanego numeru NIP (tak nazwany ale jest to numer rejestracji podmiotu w kraju pochodzenia) Industry: Catering; Business Scope: Dinner service.
  • adres do reklamacji: imię nazwisko "lveiw 8888, 966555 beijin, Chiny"
  • adres do zwrotów: imię nazwisko "amjweo 88898-111 biejin, Chiny"
  • 76 697 ofert w 25 kategoriach

Czy jest możliwe zawożenie z takimi danymi konta na Allegro i zweryfikowanie rachunku bankowego do płatności przez PayU lub P24?

oznacz moderatorów

agus38
#12 Orędownik#

W sumie dziwię się Allegro, że pozwala na takie praktyki, zwłaszcza sprzedawcom z Chin, ale jak mówi prawo jest domniemanie niewinności, więc póki sąd nie orzeknie inaczej, sprzedawca jest niewinny (chociaż w stosunku do firm krajowych nie stosują tej metody, sami są sądem i katem poprzez dział bezpieczeństwa, blokują konta bez przyczyny - jest tu wiele takich wątków - a chińczykom nie).

Swoją drogą w krajach UE zakazany jest handel podróbkami i Allegro powinno to uwzględnić.

Z drugiej strony nie wiem, co myśli kupujący kupując produkt Apple z Chin, skoro na stronie Apple widnieje cena 99 $, w dystrybucji w Polsce po opłaceni cła, Vat-u itp.   od 500 do 650 zł, a tutaj taki zong, głośnik za 255 zł jest podróbką.

Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzie, że przy tej cenie coś śmierdzi.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Jest rynek, pojawią się dostawcy. Dopóki skala problemu nie osiągnie poziomu uzasadniającego poniesienie kosztów wynajęcia prawników, właściciel marki nie interweniuje. W dużej konkurencji Allegro takie praktyki są blokowane, ale tylko na poziomie zagrażającym opinii klientów marki. Podróbki za pół ceny nie zabierają im klientów. Ich klienci płacą cenę sugerowaną.  

oznacz moderatorów

thates
#7 Wielbiciel#

Dziękuję za informacje.

W stawianych pytaniach liczyłem raczej na zebranie doświadczeń  prawnych.
Dla mnie to po prostu  jest test rzetelności Allegro oraz ich formalnej odpowiedzialności (np. czy świadomy sprzedaży podróbek portal aukcyjny jest współodpowiedzialny). 

Chińczyk i ten wydatek są wtórne.


Przy okazji, jak to na portalach społecznościowych, mogłem dowiedzieć się o  mojej ułomności intelektualnej (jakoś będę z nią żył ;-)).

 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@thates Doceniam twoje intencje, jak i starania wszystkich, którzy poświęcają czas na wypowiadanie się na tym forum. Niemniej nie sądzę aby zatrudnieni przez Allegro prawnicy nie mieli pełnej świadomości odpowiedzialności za naruszenia prawa przez użytkowników portalu. Tak wiec dyskusje tu na ten temat służą jedynie samorozwojowi dyskutantów.
Jak sam zauważyłeś absorbcja wiedzy przebiega nierównomiernie.

oznacz moderatorów