anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Co w przypadku gdy zakupiony produkt jest kradziony, a sprzedający nie chce przyjąć rękojmi?

dariuszszill
#11 Animator#

Witam,

Kupiłem przez allegro, od osoby prywatnej telefon z blokadą ale okazało się że telefon jest kradziony co mogę zrobić w tej sytuacji? Dyskusja allegro nie przynosi skutku ponieważ moderator, uznaje że blokada to wystarczający powód żeby nie przyjąć bo była opisana ale nie było opisanych innych blokad, piszę żebym zgłosił telefon na policje. Telefon jest w paczkomacie i nie mam zamiaru go odbierać czy w takim przypadku osoba prywatna zwróci mi środki? Lub wystarczy uzupełnić formularz pomocy kupujących?

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19

kostas11
#21 Demiurg#

@dariuszszill napisz skąd wiesz że kradziony ? nie odbierając paczki robisz sobie problem bo przy zakupie od osoby prywatnej wydanie następuje w momencie nadania 😞 

Najpierw odbierz, sprawdź legalność idź na policję jak dostaniesz kwit to wtedy do POK o odszkodowanie wtedy dostaniesz bez problemu 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Telefon posiada status lost/blacklist sprawdziłem dopiero po wysyłce

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@dariuszszill 

Piszesz, że towaru jeszcze nie odebrałeś z paczkomatu, a już wiesz że jest kradziony. 
Kupując już wiedziałeś, że jest kradziony ?

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Nie wiedziałem że jest kradziony, wiedziałem że ma blokade icloud, a nie że ma blokadę blacklist a to dwie różne rzeczy, moja wina że sprawdziłem za późno

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Jak wróci do sprzedającego to skąd dostaniesz zwrot środków?  Odbierz i zgłoś na Policję a allegro gwarantuje bezpieczne zakupy, więc po 14 dniach dyskusji zakończ jako nierozwiązaną i składaj wniosek do POK: https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/index

oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Czyli nie odbierając tylko sobie szkodzę? Co w przypadku jak telefon ma status ukradziony, policja jest w stanie to sprawdzić? Z tego co znalazłem telefon ma status ukradziony ale zagranicą

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@dariuszszill 
wiedziałem że ma blokade icloud, a nie że ma blokadę blacklist a to dwie różne rzeczy

Wyglądasz na zorientowanego w blokadach telefonów.
Wiesz więc zapewne, że posiadacz telefonu z blokadą icloud jest w stanie go odblokować potrafiąc udokumentować, że jest jego właścicielem (legalnym posiadaczem).
Prawowity właściciel nie sprzedaje więc telefonu z aktywną blokadą icloud.

Twój udział w tej transakcji mocno komplikuje Twoją sytuację, a w mojej opinii uzyskanie wypłaty z POK nie jest takie oczywiste (ale to Allegro decyduje komu wypłaca, a komu nie). Zgłaszając się samodzielnie na Policję być może masz szansę na łagodniejsze traktowanie (Art. 292 kk).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Czyli co ludzie mogą legalnie sprzedawać skradziony towar na allegro, a ja mam mieć problem z tego powodu? O tych blokadach dowiedziałem się dopiero po przeczytaniu o icloud i zacząłem dalej czytać temat

oznacz moderatorów

majster_man
#14 Krzewiciel#

Urządzeń z imei nie kupuje się na allegro. Drogo mnie to kiedyś kosztowało. Tylko porządny sieciowy sklep i trzymać paragon.

oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

no teraz będę wiedział ale czy mogę coś zrobić powołać się na jakąś ustawę? Rękojmia to obejmuje?

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@dariuszszill 
Rękojmia w takim przypadku mówi o wadzie prawnej rzeczy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@dariuszszill 

no teraz będę wiedział ale czy mogę coś zrobić powołać się na jakąś ustawę? Rękojmia to obejmuje?

Na nic się nie powołasz bo kupiłeś produkt zgodny z ofertą co potwierdził nawet pracownik allegro w dyskusji, a był to zakup od osoby prywatnej więc zwrot nie przysługuje 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@dariuszszill mam wrażenie że kombinujesz raz piszesz ze kradziony raz  "Co w przypadku jak telefon ma status ukradziony, policja jest w stanie to sprawdzić? " skoro Ty to sprawdziłeś to tym bardziej organy to sprawdzą 🙂

Mam wrażenie że kupiłeś bo była okazyjna cena nie czytając opisu a teraz kombinujesz jka z tego wybrnąć ?  nauczka na przyszłość !!!

________
Κώστας
oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Tak ale telefon ma zgłoszenie skradziony zagranicą, opisy zawsze czytam więc przykro mi ale dobrze wiedziałem o blokadzie icloud ale nie miałem pojęcia o blokadzie blacklist

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@dariuszszill 
Rzecz nie musi być "kradziona".
Art. 292 kk mówi ogólnie o rzeczach uzyskanych "za pomocą czynu zabronionego".

Np. sprzedawca handlujący telefonami wziętymi na raty u Operatora (będącymi własnością Operatora, a nie własnością sprzedawcy) nie dopuszcza się kradzieży.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Wtedy widnieje blokada blacklist bez blokady icloud

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@dariuszszill 
Brak blokady icloud nie jest wystarczająca, aby mieć pewność legalności transakcji (przykład powyżej: odsprzedaż telefonów będących własnością Operatora nie jest legalna, a blokady icloud najczęściej w takich przypadkach przecież nie ma ).

Natomiast obecność blokady icloud w telefonie spełnia przesłanki:
rzeczy, "o której [Nabywca] na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego".

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

ELMIXAGD_pl
#12 Orędownik#

Nie odbierzesz towaru - to masz problem. Musisz jakoś udowodnić, że telefon jest skradziony.

Odbierzesz towar - zgłaszasz na policję, zabiorą Ci telefon, zgłaszasz sprawę do POK - otrzymasz zwrot kasy. Swoją drogą - dlaczego tego zapytania nie napiszesz do Allegro przez formularz kontaktowy? - przecież to jest najprostsze rozwiązanie problemu - otrzymasz informacje bezpośrednio od serwisu Allegro,  a nie od różnych użytkowników AG, którzy często mają różne zdania. 

oznacz moderatorów

dariuszszill
#11 Animator#

Według pracownika allegro sprzedający wywiązał się prawnie ze wszystkie bo w opisie jest informacja o icloud ale o innych blokadach już nie to pytam się społeczności

W dyskusji wysłałem screeny w których pokazuje że telefon ma status blacklist więc to chyba wystarczający dowód że telefon jest z niepewnego źródła, ale sprzedający dosłownie napisał że to nie prawda i allegro się z nim zgodziło

oznacz moderatorów