anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Częściowy zwrot a paragon

supermichalpol
#7 Wielbiciel#

Witam Allegrowiczów 🙂

Mam pytanie otóż chce dokonać częściowego zwrotu rzeczy których kupiłem. I teraz mam pytanie czy mam obowiązek zwrócić pozostałe rzeczy wraz z paragonem, czy paragon zatrzymuje jako dowód zakupu do np. gwarancji?

oznacz moderatorów
19 ODPOWIEDZI 19

grupatech
#7 Wielbiciel#

Cześć, w teorii działa to jak w innych sklepach stacjonarnych.

Tzn oddajesz towar z paragonem, a powinieneś otrzymać dokument poświadczający, że pozostałe pozycje są dalej w twoim posiadaniu. Ale to wszystko zależy od systemu informatycznego posiadanego przez sprzedawce. Jeżeli nie posiada systemu który to umożliwia pewnie sprzedający zna inny sposób na ten problem.

Zapytaj sprzedającego co poleca zrobić. On będzie najwiecej wiedział.

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

Paragon zasadniczo jest zbędny, jeśli chodzi tylko o dowód zakupu, jako że takim dowodem może być wiele innych rzeczy. Dodam, że sprzedawca nie może uzależniać rozpatrzenia ewentualnej reklamacji od jego braku. Zawsze jednak możesz zrobić sobie kopię paragonu, chociażby jego zdjęcie. A z drugiej strony - przepisy i tak nakładają na sprzedawcę obowiązek posiadania kopii paragonu. Stąd też jedyną radą, jakiej mogę udzielić, jest po prostu skonsultowanie tej konkretnej sprawy ze sprzedawcą.

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@Vryko to jest interpretacja uokik,  który stwierdził że w razie braku paragonu dowodami zakupu mogą być inne dokumenty takie jak wyciąg z karty, potwierdzenie transakcji mailowe i itp

do @supermichalpol  - komplikujesz prostą sprawę - skseruj sobie paragon, zeskanuj zrób jego zdjęcie a oryginał oddaj sprzedawcy - uniknie on pracy za którą mu nikt nie zapłaci

Ustawa o stosowaniu kas fiskalnych wymaga przy zwrocie towaru zwrotu paragonu ale uokik ma to w d u p i e

inaczej sprzedawca musi szykować stos dokumentów i to za darmo

oznacz moderatorów

misia_la
#10 Popularyzator#

Wg mnie powinieneś zwrócić paragon wraz z towarem (możesz sobie wcześniej zrobić jego kopię lub zdjęcie), a sprzedawca powinien wysłać Tobie dowód zakupu pozostałych rzeczy - np. może on anulować Twój paragon i wystawić nowy lub rozwiązać w inny sposób, na pewno powinieneś dostać zastępczy dowód zakupu pozostałych w Twoim posiadaniu przedmiotów. Zostawiając sobie paragon niejako odbierasz sprzedawcy możliwość rozliczenia swojego zwrotu (musi on wtedy zapłacić podatki wg paragonu, a nie wg stanu faktycznego), a tym samym może nie uznać Twojego zwrotu. Teoretycznie powinieneś dołączyć krótkie info, że rezygnujesz z zakupu (nie musisz podawać powodu) wraz z podpisem i datą (w razie kontroli u sprzedawcy). 

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@misia_la Przecież sprzedawca ma kopię paragonu.  Poza tym więcej w temacie jest TUTAJ

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

misia_la
#10 Popularyzator#

@Vryko 

Proszę przeczytaj artykuł, do którego link zamieściłeś, co jest niezbędne do zwrotu, jeżeli do zakupu był dołączony paragon: 

6.dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży;

Dlaczego?

Odpowiem z własnego doświadczenia, bo na protokole anulowania sprzedaży z kasy musi być nr paragonu i jego oryginał(a jak ktoś w danym dniu sprzeda 100 takich samych rzeczy - to nie wie, który paragon jest czyj- nie, nie jest wszystko jedno, bo potem może zgłosić się ktoś z akurat tym samym numerem paragonu) (to po pierwsze), a poza tym zwykły sprzedawca nie ma wglądu w drukowane na kasie fiskalnej paragony (co innego, jeśli drukuje paragon z programu komputerowego) - przypuszczam, że trzeba mieć jakieś dodatkowe oprogramowanie, to może jest faktycznie ten wgląd w wystawione paragony.

oznacz moderatorów

misia_la
#10 Popularyzator#

@Vryko 

Poza tym jakby każdy bez oryginału paragonu mógł go anulować, to sprzedawcy mogliby tego nadużywać, np. wysyła ci towar z paragonem, a zaraz go anuluje...

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

Zerknij tutaj

To w kwestii "techniki" tylko. I jasne, że przy zwrocie paragonu sprzedawcy jest łatwiej ogarnąć problem, mówię tylko, że nie jest on wymagany w/g przepisów. 

 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

misia_la
#10 Popularyzator#

@Vryko wg urzędnika w moim Urzędzie Skarbowym (jak i wg mojej księgowej) paragon jest niezbędny, by go anulować w całości lub częściowo (jest to też w ww. przez Ciebie publikacjach), bo żeby go anulować potrzebujesz z niego dane, jak np. nr paragonu. Poza tym mając kasę fiskalną z tych czasów nie masz obowiązku przechowywania kopii, bo zwyczajnie jej nie ma, kopia jest elektroniczna, a z najnowszej kasy (jedną taką posiadam) dane lecą niemal w czasie bieżącym do Urzędu Skarbowego. 

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@misia_la  Ale w tym wątku nie chodzi o Twoją księgową, a o pytanie tytułowe. 🙂  A UOKiK twierdzi, że nie można uzależniać ew. zwrotu towaru/reklamacji od braku paragonu. I jak pisałem, jasne, że z paragonem jest łatwiej, szczególnie dla sprzedawcy. Tyle że zdarzają się zagubienia paragonów - a sprzedający i tak ma obowiązek przyjęcia zwrotu. I co wtedy?  Edit: może TO wyjaśni więcej.

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

misia_la
#10 Popularyzator#

@Vryko Dzięki, dokształcę własną księgową 😂

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@supermichalpol,
@Vryko   ci pomógł, więc daj mu lajka i zaznacz jako rozwiązanie. Dzięki 🙂

oznacz moderatorów

a_brod
#12 Orędownik#

@Vryko Ja jestem sprzedającym i oczywiście posiadam kopie paragonów, tylko jak muszę odszukać paragon z przed dwóch tygodni  na rolce kopii, to zajmuje mi to kilkadziesiąt minut, pźzniej z tego zrobić skan i korektę do księgowej. Dołaczenie paragonu do przesyłki zwrotnej kupującego nic nie kosztuje. Wiem, że nie musi.

Endrju
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

większość kas to już powoli elektroniczne, a w karcie pamięci to już raczej nie poszukamy kopii paragonu 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@mikeza, jak nie? tam się miały zapisywać, nawet jeśli do odczytania tylko przez KF 🙂

oznacz moderatorów

barnaba_2006
#2 Obserwator#

A co gdy kupujący prześle skan paragonu? Czy to wystarczy?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

Tak to czytam i czytam, ogólnie nie masz obowiązku wysłania z paragonem ( tak twierdzi rzecznik konsumenta ) ale podczas kontroli skarbówka się przypierdziela 😞 takie porąbane prawo że nikt nic nie wie 🙂

Odeślij z paragonem sprzedawca będzie Ci wdzięczny za ułatwienie mu życia, sobie zrób ksero bo i tak jak zostawisz go w domu to Ci wyblaknie za kilka miesięcy a do reklamacji w razie co wystarczy jakikolwiek dowód zakupu nawet wydruk z aukcji 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

zdjęcie wystarczy, że nikt o tym nie pomyśli nawet 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Spróbujcie sobie wyobrazić (lub poczytajcie w necie) jak wygląda kontrola skarbówki

ze sprzedaży internetowej

każda transakcja jest sprawdzana

i jak dotyczy to sprzedaży z przed 4-5lat?

mi kiedyś miła Pani z us przy okazji kontroli wyciągneła 3 transakcje,którcyh nie rozumiała i powiedziała sprawdzam

teraz się głów o co chodziło klient zapłacił, zwrot był na mniejszą kwotę - dlaczego? po co? tu zwrot wpłaty - czemu?

My mamy każdy dokument sprzedaży powiązany z osobą która coś Kupiła na allegro i pokazaliśmy stosik dokumentów i było okej - ale czasu zamarnowaliśmy sporo

 

oznacz moderatorów