anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mogę zwrócić towar bez opakowania?

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Oddałem zakupiony towar bez opakowania i instrukcji w ciągu 14 dni. Sprzedający upiera się że miał zaznaczone na aukcji "w skład zestawu wchodzi" i tam był towar + instrukcja + opakowanie. I pisze że bez instrukcji i opakowania nie ma zwrotu. Czy to jest legalne? Czy powinien mi zwrócić pieniądze?

oznacz moderatorów
31 ODPOWIEDZI 31

xyz96
#21 Demiurg#

@aleheca320 Zgodnie z przepisami nie masz obowiązku zwracać towaru w oryginalnym opakowaniu, więc sprzedawca nie może tego wymagać i musi Ci oddać pieniądze. Nie może nie uznać zwrotu. Jeżeli nie zwróci, otwórz Dyskusję; https://allegro.pl/dyskusje/nowa w niej domagaj się zwrotu pieniędzy i po 24 godzinach poproś tam o pomoc Allegro.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@aleheca320 Według UOKiK wszyscy kupują w Polsce bez oryginalnych opakowań więc i bez niego można zwrócić. Natomiast instrukcja jest częścią zestawu. Nie może nie przyjąć zwrotu, ale może pomniejszyć jego wysokość.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@aleheca320  jeżeli zawarłeś umowę kupna na ofertę gdzie wyraźnie było napisane że w skład wchodzi towar + instrukcja + opakowanie to musisz oddać to co kupiłeś. Ewentualnie przy zwrocie tylko części to sprzedawca może pomniejszyć kwotę zwrotu o elementy których brakuje .

oznacz moderatorów

sophie-bunny
#13 Ambasador#

Ten przepis, dotyczący braku obowiązku zwracania towaru w oryginalnym opakowaniu, jest egzekwowany chyba tylko na Allegro. W sklepach internetowych, zwłaszcza dużych, nie przyjmą zwrotu bez oryg. opakowania.
Ostatnio robiłam zakupy na stronie Philipsa i w warunkach zwrotów mają taki zapis:
"Nie jesteś całkowicie zadowolony z zakupu? Nie ma problemu. Możesz zwrócić swoje zamówienie w ciągu 14 dni od daty otrzymania. Produkt musi zostać zwrócony czysty i w całości wraz z oryginalnym opakowaniem."

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Za taki zapis można słono zapłacić. Rejestr UOKiK.

"Zwracany towar nie może nosić oznak użytkowania. Każdy element musi być kompletny i fabrycznie zapakowany, towar dostarczony w oryginalnym opakowaniu w stanie niezmienionym. W przypadku niespełnienia powyższego warunku produkt nie zostanie przyjęty"

Numer postanowienia: 7406

Sygnatura akt: XVII AmC 1858/16
Data wyroku: 2017-05-26
Data wpisu: 2019-02-01

Poza tym sklep przyjmie, łaski nie robi, tylko trzeba umieć to wyegzekwować.

oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Kliknąłem przez przypadek w to jest rozwiązanie w temacie.

Sprawa jest w toku. Odniosłem się do przepisów dzisiaj rano w dyskusji że sprzedającym, która już trwa kilka dni. Poprosiłem drugi raz allegro o pomoc. Po odpisaniu poinformuje tutaj w temacie jak sprawa została rozwiązana. 

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@aleheca320  Może dobrze by było gdybyś uświadomił sobie, że naraziłeś sprzedawcę na straty finansowe. Zwrot konsumencki to przywilej dla kupujących ale nie oznacza to, że możesz bezkarnie narażać sklep na straty. Sprzedawca powinien pomniejszyć kwotę zwrotu i zwrócić ci tyle ile kosztuje taki przedmiot w stanie używanym. On nie sprzeda już tego jako „nowy”.

oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Rozumiem to, jednakże towar przyszedł w poniszczonym opakowaniu które nie nadawało się do ponownego użytku więc je wyrzuciłem. Na takie rozwiązanie jeśli sprzedający by zaproponował mógłbym pójść. 

Druga strona gdy on bierze towar od producenta to on nie ma problemu ze zwrotem go do producenta lub wymianą na nowy, więc nie wiem po co ta spina. Chyba że kupuje z ali to zawsze jest takie ryzyko. 

 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@aleheca320 Druga strona gdy on bierze towar od producenta to on nie ma problemu ze zwrotem go do producenta lub wymianą na nowy - really ?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

A ma problem?

oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Allegro nakazało zwrócić kwotę. 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@aleheca320 No i prawidłowo, tak powinno być 🙂

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@aleheca320 Ty nie musisz się tutaj tłumaczyć. Nie masz obowiązku oddawać towaru w oryginalnym opakowaniu, a sprzedawca mimo to musi Ci zwrócić pieniądze. Pomniejszać kwotę zwrotu może tylko wtedy, gdy towar ma mniejszą wartość ze względu na używanie go przez kupującego. Ustawodawca dał Ci takie prawa. Pamiętaj też o tym, że to jest dział dla kupujących, ale 99% osób udzielających tu porad to sprzedawcy z Allegro.

oznacz moderatorów

aleheca320
#8 Zapaleniec#

Xyz96 dziękuję 🙂

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Proszę uprzejmie 🙂

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@xyz96 Ma prawo NIE zwrócic instrukcji?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@pinsplash Ty mnie o takie rzeczy nie pytaj, dobrze wiesz, że instrukcja to pretekst.

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

A gdyby instrukcji w zestawie nie było (nowym, sprzedawanym na terenie Polski), to co wtedy? Wtedy to byłby dobry pretekst żeby dowalić sprzedającemu (i tu posypałaby się litania przepisów), co nie?

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@Knowhere za słabo ciągniesz temat - nie tylko instrukcja

@xyz96 pomija coś takiego jak oznaczenia zgodności, certyfikaty, instrukcja obsługi

czy wprowadzającego na rynek i itp - a takie oznaczenia znajdują się z reguły na pudełkach produktu

bo są prawnie wymagane i mają być udostępniane kupującym

 

produkt bez tych oznaczeń nie może być dalej sprzedawany

 

przypominam po raz enty, że regulamin allegro wymaga by w cenie towaru

było jego opakowanie

a ustawa konsumencka mówi, że strony zwracają to co sobie świadczyły

 

jak kupujący nie musi zwracać towaru w oryginalnym opakowaniu nie stworzy sobie opakowanie zastępcze gdzie umieści w nim, wszystko o czym powyżej pisałem

oznacz moderatorów