anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy nowy telefon pochodzi od producenta?

Client:103232515
#8 Zapaleniec#

 

Witam społeczność . 
jestem na Allegro nowy i chciałbym sie trochę wyedukować. Robię to po fakcie , jednak będę chciał to ująć w opinii sprzedającego ,którą wystawie ale nie chce pisać zle jeśli racji nie mam. 

chodzi o nazewnictwo stosowane w opisie. 
słowo „nowy”, co ono dokładnie oznacza? 
sprawdziłem kilka wątków gdzie poznałem opinie użytkowników oraz moderatorów. Jednak były one na przykładzie odzieży czy tez rozpakowanej poduszki, nieważne
Chce zasięgnąć opinii na przykładzie telefonu. 

mianowicie:

zamówiłem telefon od sprzedającego z bardzo wysoko wystawiona oceną, która również sie zasugerowałem. Jednak aż 4 dni po fakcie nie otrzymałem żadnej wiadomości  to sam sie upomniałem. Kolejny dzień bez odpowiedzi wiec zacząłem bardziej interesować sie  sprzedającym i w tych kilku. Negatywnych opiniach  większość mówiła o nieuczciwej sprzedaży używanych produktów jako nowych. 
sprawdzilem jeszcze raz 

stan: nowy

odpowiedz dostałem , zazwyczaj maile wysyłają jednak teraz cos nie zagrało. 

telefon dotarł na czas w ostatnim, ósmym umówionym dniu. 
zadzwonilem do serwisu i zapytałem o to urządzenie. 

bez wad prawnych, wystawione przez producenta na rynek brytyjski juz po gwarancji.

W opinii rozmówcy z serwisu urządzenie wystawione na rynek brytyjski nie może zostać sprzedane w Polsce jako urządzenie nowe.

w mojej opinii gwarancja zaczyna sie od dnia zakupu wiec po gwarancji oznacza ,ze urządzenie zostało używane. Tutaj juz nie wiem, może model wystawowy 🤷🏻‍:płeć_męska: (Proszę mnie poprawić jeśli sie mylę)

no i teraz jest wlasnie pytanie o to nazewnictwo, jeśli telefon ni mógł byc sprzedany w PL jako nowy , czy nie powinien opis uświadamiać kupującego ,ze model był „odnowiony”, czy „powystawowy”?

poczułem sie wprowadzony  w błąd, a chcąc byc bardziej dokładnym , oszukany. Jest tez jednak druga strona, sprzedający , może praktyka która stosuje jest całkowicie fair.

DANE PODSTAWOWE

stan:nowy 

 NADOLE STRONY 

Główne cechy: 

”model wcześniej aktywowany, stan wizualny NOWY-folie fabryczne na ekranie i obudowie . Oferowane zestawy na poniższym zdjęciu”


pisze na forum : dyskusje kupujących.
czy to poprawne miejsce ?

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

Tak, są sprzedawcy, którzy sprzedają takie urządzenia jako nowe. Już brak pełnej gwarancji producenta jest podstawą do rękojmi.

Z tego, co kiedyś jeden sprzedawca (nie na Allegro) mi pisał w takiej sprawie, sprowadzają oni urządzenia m.in. od operatorów z UK, Włoch itd. które się nie sprzedały. Dostają zapewnienie, że są nowe. Niestety nie jestem w stanie zweryfikować, na ile to prawda. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:103232515  serwis odpowiedział poprawnie. Producenci przeznaczają dane modele o danej specyfikacji na dany rynek ( tak jest np z tuszami i tonerami wiec niewykluczone że także z telefonami.

Wiec telefon jako "nowy" nie powinien sie pojawić na polskiem rynku

Z drugiej strony jesli telefon nie był nigdy używany to jego stan jest faktycznie nowy i trudno podawac inaczej

Jeśli telefon działa poprawnie i wygląda na nieużytwany to ja bym sie nie czepiał. A moim zdaniem sprzedawca sam sie prosi o problemy bo jeśli dowiedzą sie prawnicy producenta to moze go to sporo kosztować.

Generalnie producenici sa "bardzo niezadowoleni" z takich praktyk

oznacz moderatorów

Client:103232515
#8 Zapaleniec#

Jak sie w takiej sytuacji odnieść do gwarancji producenta ,ktora wygasła ?

czy moze to sugerować ,z telefon był używany czy sa sytuacje w której gwarancja wygasa także na nieużywanym urządzeniu?

oznacz moderatorów

Client:103232515
#8 Zapaleniec#

Przyznaje Ci racje, chętnie bym go zatrzymał, jednak brak takich danych  masowa mi pewna wątpliwość. Jezeli jest odnowiony, co było odnowione?

sprzedawca daje gwarancje, ale czy sie z niej wywiąże jezeli juz na etapie sprzedaży dochodzi do pewnych nadużyć ?

Jest to mały sprzedawca nie wielki koncern.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:103232515  pamietaj że niezależnie od gwarancji jako kupujący masz prawo do dwuletniego okresu rękojmi ze strony sprzedawcy. Gwarancja rzeczywiscie działa tylko na obszarze na którym producent przeznaczył urządzenie do sprzedazy. Wiec nawet jeśli nie był on używany to i tak gwarancji nie bedzie.

Wiec nawet jeśli by sie coś stalo z telefonem wówczas możesz roszczenia zgłosić do sprzedawcy. Sprzedawca musi sie wywiązac z podjętych zobowiazan nawet w przypadku np. likwidacji działalności. 

Co prawda wówczas jest to trudniejsze do dochodzenia niemniej nie jest niemozliwe.

oznacz moderatorów

Client:103232515
#8 Zapaleniec#

Składając reklamacje mam możliwość zarządzania zwrotu kosztów przesyłki ? W obie strony?

„Koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia. … „
uokik

z tego rozumiem dostarczenie tam, a wysyłka do mnie podczas zamówienia?

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@Client:103232515 Zależy od treści oferty. Jeżeli oferta stanowiła, że na produkt ten jest 24 miesięcy gwarancji producenta, to w takim przypadku zachodzi niezgodność z umową kupna i możesz domagać się swoich praw w ramach rękojmi.

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Client:103232515, cześć 🙂 Jak najbardziej jest to zasadne miejsce na Twoje pytanie - miło mi Cię przywitać na Gadane. 🙂 Co do Twojego pytania - stan nowy, oznacza, że produkt jest nieużywany i całkowicie sprawny. Faktycznie ten fragment ze wskazanej oferty:

Zrzut ekranu 2021-11-22 o 10.20.06.png

jest niejasny. Z tego powodu usunęliśmy tę ofertę.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

Client:103232515
#8 Zapaleniec#

Dziękuje za udział w tej sprawie, przyznaję ze ten sprzedawca zniechęcił mnie do zakupów na Allegro , jednak odpowiedzi na gadane przywracają moje zaufanie. 

Chciałem sprawdzić poza Allegro z kim mamy odczynienia, na stronie pepper.pl znalazłem wpis o pozwie zbiorowym przeciwko temu sprzedawcy za podobne wykroczenia, a pod nim 8 wpisów chętnych do dołączenia sie do pozwu. 

Rozumiem ,ze Allegro moze nie byc w stanie weryfikować uczciwości użytkowników Allegro, ale zastanawia mnie dlaczego użytkownik , który „podpadł” nie jest w jakiś sposób „naznaczony” przez serwis, nie ja jeden mialem z nim problem poprzez serwis Allegro . Serwis dalej nie wyciąga wniosków ?

oszust nie jest ukarany, a uczciwy tez nie jest nagrodzony, „naznaczając” oszusta upomnieniem przez serwis pomogło by weryfikować i nagrodzić uczciwych sprzedawców. 

Zeby nie zaszkodzić  można by ustalić kilku stopniowy system upomnień , które równie dobrze mogły by zostać przedawnione w miarę kiedy  sprzedawca dostosuje sie do zasad uczciwości. 

Gdzie można zaproponować takie rozwiązanie  poza walnym zgromadzeniem aby zostało wzięte pod uwagę?

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:103232515  możesz je zaproponować tutaj na gadane w dziale : zgłoś swój pomysł

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@Client:103232515, zachęcam Cię do zgłaszania swoich pomysłów w tej zakładce

W tej konkretnej sytuacji mieliśmy do czynienia z ofertą, która nie była jasno opisana i mogła wprowadzać w błąd. Czy celowo? Nie możemy tego wiedzieć na 100%. Określenie kogoś oszustem to poważne oskarżenie.

Musisz też wiedzieć, że nie wszystkie nasze działania względem sprzedających są widoczne z zewnątrz dla innych użytkowników. Jeśli nie mamy niezbitych dowodów na wprowadzanie kupujących w błąd z premedytacją, nie podejmujemy radykalnych kroków.

Nieścisłości w opisie oferty nie muszą wynikać z czyjejś złej woli, a zwyczajnej nieuwagi, czy pomyłki. Natomiast jeśli miałbyś w przyszłości oferty, które wzbudzają Twoją wątpliwość, możesz je zgłosić. Każde takie zgłoszenie jest przez nas skrupulatnie weryfikowane.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów