anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy to zakup konsumencki

robal911s
#7 Wielbiciel#

Czy jeżeli zakupiłem produkt na fakturę na moją firmę (jednoosobowa działalność gospodarczą) ale zakup ten nie ma związku z prowadzoną przeze mnie działalnością to czy jest to zakup konsumencki ?

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

LEW433
#21 Demiurg#

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i decydujące się na wzięcie faktury wystawionej na dane firmowe pomimo braku związku zakupu z prowadzoną działalnością, powinny mieć na uwadze, że pozbawiają się w ten sposób statusu konsumenta,

Art. 3855 Kodeksu Cywilnego :

"Przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w art. 3851-3853, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej."

oznacz moderatorów

robal911s
#7 Wielbiciel#

Dziękuję za odpowiedz ale mam pewne wątpliwości czy masz rację. Dodam że posiłkuje się informacjami zawartymi na biznes gov.

 

Kategorie kupujących

Od 1 stycznia 2021 roku polskie przepisy rozróżniają cztery kategorie kupujących:

1. Konsumenci

2. Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

3. Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą

4. Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupów bezpośrednio związanych z prowadzona działalnością.

 

Przykład

 

Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na handlu artykułami AGD. Pan Jan kupuje ekspres do kawy dla swoich pracowników. W takim przypadku, gdy nastąpi jego awaria, będzie mógł skorzystać z ochrony przysługującej konsumentom, ponieważ zakup nie miał dla niego charakteru zawodowego.

 

Jeśli jesteś konsumentem lub przedsiębiorcą, który dokonuje zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to przysługują ci wszystkie prawa konsumenckie – ta kategoria kupujących jest w polskim prawie objęta najszerszą ochroną prawną jako podmiot „słabszy" i z założenia mniej profesjonalny

 

Od 1 stycznia 2021 roku te zasady mają zastosowanie do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, gdy z treści zawieranej umowy będzie wynikało, że nie posiada ona dla przedsiębiorcy charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez niego działalności gospodarczej.

 

Aby było łatwiej opiszę to na moim konkretnym przykładzie. Zakupiłem od sprzedawcy (przedsiębiorcy) robota sprzątającego który się popsul. Sam prowadzę działalność stolarska i takie mam kody PKD działalności. Pomimo ze robot został zakupiony na f VAT na moją działalnośc , robot sprzątający się na bezpośredniego związku z prowadzoną przeze mnie działalnością w związku z tym przysługują mi prawa konsumenckie.

 

Wyprowadz mnie proszę z błędu jeśli błądzę. Pozdrawiam

 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@robal911s dla allegro jak kupiłeś na fakturę na swoją firmę to jesteś przedsiębiorcą i kupiłes od przedsiębiorcy nie przysługuje ci zwrot 14dni bez zgody sprzedającego, nie przysługuje ci reklamacja zgodnie z ustawą konsumencką, jak w ofercie wyłączono rękojmię dla firm to tez ci nie przysługuje. Zostaje gwarancja. Przerabialiśmy 2x taką sytuację w obu allegro się wypięło na kupującego po całości stwierdzajac że nie będzie mediować / wypłacać protectów etc podsumowując jak to tanie coś jest nie kupuj na firmę bo zostaniesz na lodzie 

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@robal911s Jak robot się zepsuł i go kupiłeś na firmę, to możesz korzystać tylko z praw przysługujących w takim przypadku firmom. Przytoczony przez Ciebie przepis dotyczy możliwości zwrotów, a naprawy to tak jak w firmie. Sprawdź gwarancję, ale dla firm często jest ograniczona do 1 roku, jeśli w ogóle.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@robal911s Nie wiem kto pisał te artykuły na stronie rządowej, bo przytoczony przykład:

"Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na handlu artykułami AGD. Pan Jan kupuje ekspres do kawy dla swoich pracowników. W takim przypadku, gdy nastąpi jego awaria, będzie mógł skorzystać z ochrony przysługującej konsumentom, ponieważ zakup nie miał dla niego charakteru zawodowego."

Przecież to zakup o charakterze zawodowym, tym bardziej, że handluje sprzętem AGD 😉 Gatka że nie, bo dla pracowników? Przecież sprawdzone będzie jego PKD.....

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@robal911s Zakup na firmę nigdy nie będzie zakupem konsumenckim, proste. Zakup na JGD w pewnych okolicznościach zyskał niektóre prawa konsumenta, ale o tym czy będziesz miał możliwość zwrotu, to zadecyduje sprzedawca na podstawie Twoich PKD.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

robal911s
#7 Wielbiciel#

@drekenzes @Hmmm. Odnośnie tego konkretnego przykładu faktycznie jest nie do końca trafiony, a skopiowałem go bezpośrednio z strony biznes.gov....

 

Natomiast wkręciłem się w temat poczytam jeszcze kilka artykułów prawnych i raczej utwierdzam się w przekonaniu że jeżeli zakup jest na jdg ale nie ma związku z prowadzoną działalnością (i faktycznie PKD jest tutaj w pierwszej kolejności weryfikowany) to przysługuja mi prawa konsumenckie zarówno związane z zwrotem jak i prawem do rękojmi, ale co najważniejsze a co najbardziej dla mnie istotne to mogę skorzystać z artykułu KC. Mówiącego o tym że jak nie minął rok od zakupu to jest domniemanie tego że wada w przedmiocie występowała w momencie jego sprzedaży. A to stawia mnie w uprzywilejowanej pozycji względem nieuczciwego sprzedawcy bo nie muszę udowadniać tego ja.

 

@az1rael co do tego jak postrzega to allegro to zobaczymy- sam jestem ciekaw. Trochę pieniędzy jako kupujący u nich zostawiam- myślę że całkiem sporo- ciekawe czy jakkolwiek jest to brane pod uwagę przy ocenie wniosku. Dam znać jak się to rozwiąże. Co do prawa nie mam większych wątpliwości że racja jest po mojej stronie, tym bardziej że sprzedawca nie był wogole zainteresowany wada, on od razu powołał się na to że wada nie istniała w trakcie sprzedaży - odrzucił reklamacje i do widzenia. 

 

Ale żeby nie było- ciągle odnoszę się do prawa. 

oznacz moderatorów