anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dlaczego Państwa pracownicy nie potrafią interpretować art38a ustawy o prawach

MAMY ROZWIĄZANIE!
daro8510
#7 Wielbiciel#

Niestety natknąlem się na niekompetentnego pracownika Allegro Protect i dostałem odmowy rekompensaty za brak zwrotu środków po zwrocie towaru, argumentująć iż zakup został dokonany na fakturę. 

Wyjaśniam iż zakup części samochodowej na fakturę jest powiązany z działalnością godpodarczą lecz nie ma charekteru zawodowego. Art. 38a powstał by chronić jedoosobowe działalności dokonujące właśnie zakupów na fakturę nie mająccych charakteru zawodowego lecz powiązanych z działalnością gopodarczą, w przypadku części samochodowej dla firmy transportowej brak jest charakteru zawodowego. Charakterem zawodowym może być zakup 5 samochodów dostawczych w sytuacji firm transportowych. Proszę nauczyć swoich pracowników zasad rozróżmiania wystawienia faktury VAT od charakteru zawodowego, oraz uznać mój wniosek o zwrot w ramach Allegro Protect. 

oznacz moderatorów
60 ODPOWIEDZI 60
LEW433
#21 Demiurg#

Spróbuj napisać, nie wiem czy się da jak już był wniosek, tu dzida moderacja ale czy coś zrobi?:https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=6464910c-6c94-4a98-8205-c92e3ce82158

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@daro8510 Art. 38a już nie ma 🙂

Po drugie zakup części do floty transportowej to jest związane z DG 🙂

A czemu sprzedawca Ci nie oddał ? a skoro był to zwrot nie odebrałeś części we własnym zakresie ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

Gdyby nie było związane to bym nie prosił o fakturę, musi być związane z DG ale nie może mieć charakteru zawodowego. 

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

Zakupiłem złą część na fakturę dokonałem zwrotu, sprzedawca według zapewnien telefonicznych po odesłąniu miał wysłąć prawidłową czego nie zrobił. Otworzyłem po miesiącu dyskusję na allegro o zwrot za odesłany towar, sprzedawce w tym samym dniu nadał prawidłowy towar a nastęonego dnia poinformował iż już nadał towar, problem w tym że po miesiącu już nie potrzebowałem tego towaru. Kurier zostawił pod domem i tak sobie leży, zasugerowałem by wysłał kuriera po ten towar lecz nie jest chętny, twierdzi, ze może mi się kiedyś sprzydać. Także zostałem z częścią której już nie potrzebuje i braku zwrotu środków. 

oznacz moderatorów
br.
#21 Demiurg#

@daro8510  Tak czytam tą dyskusję i nie rozumiem czemu tak dyskutujecie nad tym zwrotem, miał prawo a może nie miał...

Przecież wynika z opisu że złożyłeś reklamację, część nie pasowała, była niezgodna,  sprzedający przedmiot przyjął i wymienił na przedmiot właściwy. Odstąpienia od umowy  nie miało tutaj miejsca, sprzedający postąpił prawidłowo chociaż trochę to długo trwało. Zresztą piszesz że sam go do wymiany przedmiotu ponaglałeś.

Oczywiście możesz podnosić problem kosztów że sprzęt stał  niewykorzystany że nie czekając  musiałeś kupić przedmiot z innego źródła, ale to jest temat nie na to forum.

Masz prawo domagać się  rekompensaty za "nieterminową" realizację zamówienia ale to raczej nie od Allegro, możesz próbować na drodze sądowej, chociaż wątpię w skutek.

ps. ten przedmiot porzucony przed bramą jest twoją  własnością, oczywiście może tam leżeć, o ile straż miejska nie będzie robić problemu.

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

A jest jakiś art który zastępuje Art. 38a?
to teraz jeżeli coś się kupi na FV to już nie można zwrócić?

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 Część zakupiona do floty transportowej ma charakter zawodowy i to bezpośredni, bo bez części zamiennych do floty nie mógłbyś wykonywać działalności transportowej.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

zawodowo firma transportowa nie zajmuje sie sprzedażą części, czy montażem, tylko usługą tranportową, która wykonuje zawodowo, natomiast jest powiązana z częściami samochodowymi a powiązanie musi istnieć by była przesłanka do wystawienia faktury, widzę, że @drekenzes też nie za bardzo potrafi rozróznić powiązania od chrakteru zawodowego.

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 usług transportowych nie wykonasz, jak nie będziesz miał części zamiennych do floty. Tak więc części są ci koniecznie potrzebne, by świadczyć usługi transportowe. Tak więc mają charakter zawodowy. Kumasz?

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

@drekenzes jak kupuje nowe auto to robię ponad 40 tyś km i wykonuje usługi bez zakupu części, zakup samochodu ma charakter zawodowy, auta migę zmieniać bez dokładania, za 40 tys km musze wumienic olej i filtry to jest mój koszt ale jestem w stanie wykonac 200 trasnportów bez zakupy żadnych części, sprzedać auto kupić nowe i też nic nie wkłądać także części samochodowe mają charater zawodowy w przypadku handlu nimi. Dla mnie nie mają mam nadzieje, że rozumiesz czym jest charakter zawodowy. 

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 Kombinujesz  i myślisz że masz rację, bo wymyśliłeś sobie nierealny, ale możliwy scenariusz. To tak nie działa. Po pierwsze o zwrocie decyduje sprzedawca i podejmuje go na podstawie wpisu do Ceidg. Jak zobaczy, że są tam usługi transportowe, a ty kupujesz części do floty, to słusznie uzna, że zakupione części mają charakter zawodowy. Ty nie musisz ich montować, naprawiać, sprzedawać itd  - ale nie ma floty, co by działała bez napraw. Nikt nie będzie ustalał, czy ta konkretna część była ci w ogóle potrzebna. Zasadniczo floty transportowe nie mogą działać bez napraw (a co za tym idzie części zamiennych), tak więc zakup takiej części ma charakter zawodowy, i to bezpośredni. Czy to ci się podoba czy nie, części zamienne do floty sa ci niezbędne do prowadzenia działalności. Jeden samochód zepsuje się po 40 tys km, inny po 5, ale to nie ma żadnego znaczenia.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

@drekenzes skoro dla ciebie mają charakter zawodowy to niech mają, dla mnie nie mają i nie musza mieć, twoja interpretacja jest oparta na powiazaniu z działalnością, co według Ciebie nie ma charakteru zawodowego co mógłbym wziąć na fakture i zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni na podstawie art. 7aa?

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 na podstawie tych przepisów to można zwrócić... no w sumie niewiele (np gdybyś robił pracownikom stołówkę i kupował sprzęt agd, to taki zwrot powinien przejść - póki stołówka nie będzie obowiązkowa dla kierowców, to nie ma charakteru zawodowego). O tym będzie decydował sprzedawca - i to na podstawie ogólników. Zalecenia że ma podjąć to na podstawie wpisów pkd... wiele jest tak ogólnikowych, że od razu eliminuje jakiekolwiek zwroty.

Bo widzisz, tutaj nie bierze się indywidualnych rozwiązań czy sytuacji z danej firmy, tylko na podstawie branży, wpisów w rejestrach i ogólników. Co to oznacza? To oznacza sytuacje dyskusyjne, niejasne - ze zwrotem musisz najpierw dogadać się ze sprzedawcą.

Kupienie części dla floty, a prowadzenie usług transportowych jest ściśle powiązane, niezależnie od tego, jakie masz swoje rozwiązania w firmie. Ogólnie flota bez części nie pociągnie. Bez sprawnych samochodów we flocie nie podziałasz, usterki się zdarzają. Nawet gdyby u Ciebie nigdy nic się nie zepsuło - to nie ma to znaczenia. Bo u innych w branży tak nie jest.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

@drekenzes prawie nic? stołówka dla kierowców? przecież oni są w trasie jedzą na swoich przerwach, czyli kolejny martwy przepis? niby moge a nic nie moge? hmm, coś mi tu nie gra, według mnie mogę i nie mają charakteru zawodowego a powiązanie z prowadzoną działalnością do wykonywania transportu potrzebuje samochodu i tylko wyłącznie ten samochód ma charakter zawodowy. 

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 charakter zawodowy ma wszystko, co jest ci niezbędne do prowadzenia tej działalności zawodowej i bez czego nie mógłbyś prowadzić tej działalności. I tu lista robi się już długa. A samochód u Ciebie jest najważniejszy - ma części, które ulegają awariom. Nie ważne czy sam naprawisz czy zlecisz mechanikowi. Ty uważasz, że charakter zawodowy to tylko samochód całościowo, a części w tym samochodzie, które mogą ulec awarii to już nie. Niestety usterki mają wpływ na ten samochód i prowadzoną przez Ciebie działalność i to bezpośrednio.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
pecela
#17 Koryfeusz#

OP ma w swoim PKD:
49.41.Z Transport drogowy towarów,
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
47.19.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach

Zakup części jest powiązane z konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych oraz sprzedażą detaliczną części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Samo to wystarczy, aby nie przysługiwało tu prawo do odstąpienia od umowy.

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@pecela no to żeś rozjechał autora wątku, który zarzekał się że nie ma nic wspólnego ze sprzedażą i naprawami

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@daro8510 dlaczego wobec tego tytuł Twojego wątku brzmi ,,Dlaczego Państwa pracownicy nie potrafią interpretować art38a ustawy o prawach ,, a nie bierzesz pod uwagę swojej błędnej interpretacji  ,prowadzisz usługi transportowe czyli części do samochodów są ściśle związane z profilem Twojej działalności , jak piszą wszyscy brak ich uniemożliwił by Ci jej prowadzenie , Jakbyś zakupił do biura DRZWI nieważne prawo czy lewoskrętne 😁 to owszem miałbyś pełne prawo do zwrotu bo ich brak nie miałby większego znaczenia.

Większość tu piszących prowadzi działalność wysyłkową , przy zakupie żarówki , okna czy ścierki prawo do zwrotu przysługuje , ALE kupując kartony , koperty , wypełniacze , taśmy itp. prawa do zwrotu nie ma choć nie handlują tymi produktami .

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@mdrogeria A jak masz w pkd :

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

To w zasadzie zwroty nie przysługują, bo ta ściereczka, żarówka czy okna awansuje w status "towar handlowy". I to nie jest wymysł, bo wiele firm sobie robiło zakupy testowe, czy dany towar będzie im schodził, a później zwrot tego co zostanie. Co więcej, wiele nowych firm ma ten pkd jako jedyny i już się nie rozdrabnia w szczegóły.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów