anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dlaczego Państwa pracownicy nie potrafią interpretować art38a ustawy o prawach

MAMY ROZWIĄZANIE!
daro8510
#7 Wielbiciel#

Niestety natknąlem się na niekompetentnego pracownika Allegro Protect i dostałem odmowy rekompensaty za brak zwrotu środków po zwrocie towaru, argumentująć iż zakup został dokonany na fakturę. 

Wyjaśniam iż zakup części samochodowej na fakturę jest powiązany z działalnością godpodarczą lecz nie ma charekteru zawodowego. Art. 38a powstał by chronić jedoosobowe działalności dokonujące właśnie zakupów na fakturę nie mająccych charakteru zawodowego lecz powiązanych z działalnością gopodarczą, w przypadku części samochodowej dla firmy transportowej brak jest charakteru zawodowego. Charakterem zawodowym może być zakup 5 samochodów dostawczych w sytuacji firm transportowych. Proszę nauczyć swoich pracowników zasad rozróżmiania wystawienia faktury VAT od charakteru zawodowego, oraz uznać mój wniosek o zwrot w ramach Allegro Protect. 

oznacz moderatorów
60 ODPOWIEDZI 60
daro8510
#7 Wielbiciel#

Czyli gdybym miał w PKD przewazący kod handel częsciami samochodowymi to tak nie mam prawa zwrócić 

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

Ale ja mam Transport Towarów drogowych i zakup części do samochu był w celu wymiany tej części jest powiązany z prowadzoną działalnością lecz nie ma charakteru zawodowego, gdyż charakter zawodowy ma transport drogowy towarów.

oznacz moderatorów
sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@daro8510  "Dla programisty zakup komputera ma charakter zawodowy" - Jeżeli dla Ciebie zakup części do samochodu nie ma charakteru zawodowego to zakup komputera przez programistę chyba w ogóle nie jest związany z działalnością! 

Ty coś wozisz samochodem a programista tylko zbywa prawa własności intelektualnej do wybranego dzieła 😉 

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

sl-aw-ek oczywiście że komputer dla programisty ma charakter zawodowy ponieważ jest jego podstawowym narzędziem do wykonywania programowania bez którego nie jest w stanie wykonywać swojej profesji, dla mnie charakter zawodowy ma pojazd który służy do transportu. Części samochodowe mają powiązanie z prowadzoną działanością lecz nie mają charakteru zawodowego ponieważ nimi nie handluje, nie produkuje ich nie eksportuje jak również na samych częściach towaru nie przewioze. 

oznacz moderatorów
sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@daro8510 "ma charakter zawodowy ponieważ jest jego podstawowym narzędziem do wykonywania programowania" nie jest żadnym narzędziem do jak to ująłeś "wykonywania programowania" ... co najwyżej takim samym jak dla Ciebie do wypisywania faktury. Narzędziem do pracy twórczej programisty może być co najwyżej IDE. 

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

#sl-aw-ek no ale nie da się obsługiwać IDE bez komputera, programista i komputer to dwa nierozłączne elemnty jak tranport i pojazd 

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 Sprzedawca ma ustalić, czy Twój zakup ma charakter zawodowy, czy nie ma, w przepisach ujęto, ze ma sprawdzić pkd jakie masz w rejestrze (nie tylko główne). Sprawdza, patrzy że masz naprawy i handel częściami - odrzuca zwrot i koniec. Nie będą go interesowały indywidualne rozwiązania w Twojej firmie, bo nie ma takiego obowiązku ani narzędzi by to sprawdzić. Sprawdzi zwyczajowo - naprawy pojazdów, to i części potrzebne. Koniec. A czy naprawiasz lub handlujesz w rzeczywistości - nie ma znaczenia, to twój problem, wpisałeś że to robisz. Jak nie to usuń wpisy. Nawet sam transport wiąże się z naprawami pojazdów, zwyczajowo 🙂 Co nie znaczy że są firmy, gdzie są inne rozwiązania, ale ta bajka nikogo nie interesuje.

Sprzedawca sprawdzi tylko to, do czego ma dostęp. Nie ma dostępu ani możliwości, że mu nie opowiadasz bajek. Opiera się na ogólnodostępnych informacjach (i to bardzo ogólnikowych) i tyle, nie ma badać szczegółowo Twojej sytuacji, tylko z grubsza zerknąć jak to wygląda w danej  branży. 

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

#drekenez ale ja kupując część zawarłem umowę na zakup tej części do pojazdu który służy do przewozu towaru w firmie transportowej co wynika z mojego kodu PKD, więc nie rozumiem dlaczego miałby mieć ktoś wątpliwości, że chce handlować 1szt części.

oznacz moderatorów
MikroLITY
#13 Ambasador#

@daro8510

 

Informacja od prawnika (tak na szybko):

1. Liczą się wszystkie kody PKD wpisane w CEIDG. Wg ustawy nie ma znaczenia, co jest wpisane, jako przeważająca działalność.

2. Sprzedający przy zwrotach opiera się na kodach (wszystkich), jakie ma przypisane Nabywca w CEIDG.

Cytat z innego źródła:

Jak zweryfikować, czy przedsiębiorca jest konsumentem

Żeby przedsiębiorca mógł być traktowany jak konsument, zawierana umowa nie powinna posiadać charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W praktyce, przedsiębiorca, który dokonuje zakupu towarów lub usług będzie oceniany przez pryzmat jego wpisu w CEIDG. Jeżeli ujawnione w ewidencji kody PKD będą wskazywały, że zawodowo zajmuje się czynnościami, których dotyczy umowa, to wówczas nie będzie uznawany za konsumenta, ale a profesjonalistę. Jednakże, informacje o zawodowym charakterze umowy mogą zostać ustalone również na podstawie innych informacji niż te ujawnione w CEIDG. Mogą wynikać chociażby ze strony www kupującego przedsiębiorcy.
 

Radca prawny Paweł Terpiłowski

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

I ode mnie. Kilka miesięcy temu był artykuł, gdzie prawnik pisał, że problemy ze zwrotem mogą mieć osoby, które wpiszą bardzo dużo kodów PKD, bo wtedy sprzedawca zawsze może znaleźć jakiś punkt zaczepienia.

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

Oczywiście ale liczy się też cel zakupy i zawarcie umowy zakupy, w tym przypadku umowa została zawarta na zakup części do pojazdu który znajduję się we flocie pojzdów i była to 1 szt. 

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 szczegóły Twojego zakupu nikogo nie interesują. Na podstawie wpisów PKD jesteś uznany za profesjonalistę i nie będziesz traktowany jako konsument. Tyle.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

#drekenzes podczas zakupy zawiera się umowę zakupy zgodnie z art. 7aa z umowy ma wynikać iż nie ma charakteru zawodowego, w moim przypadku z zawartej umowy wynika iż zakupiłem część do samochodu dostawczego który znajduje się w posiadaniu firmy zgodnie z kodem PKD w ilości 1szt, wiec jasno można wywnioskowac iż nie był to zakup przeznaczony na handel czesciami biorac pod uwagę iż na stronie www mojej firmy jest informacja tylko i wylacznie o prowadzonym transporcie drogowym jak rowniez moja deklaracja co do dokonanego zakupy byla jasna dl aprzedsiebiorcy co zostalo ustalone, iz jest to czesc do damochodu dpstawczego, nalezy uznac iz zakup nie mial charakteru zawodowego i byl powiazany z prowadzona dzialanoscia.

oznacz moderatorów
MikroLITY
#13 Ambasador#

@daro8510

 

Sprzedawcy nie interesują intencje nabywcy, bo wtedy cała ta ustawa nie ma sensu. Ustawodawca napisał jasno: JDG - może zwrócić towar jeżeli z kodów PKD ujętych w CEIDG nie wynika, że Nabywca jest profesjonalistą.

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

@MikroLITY 
podczas zakupy zawiera się umowę zakupy zgodnie z art. 7aa z umowy ma wynikać iż nie ma charakteru zawodowego, w moim przypadku z zawartej umowy wynika iż zakupiłem część do samochodu dostawczego który znajduje się w posiadaniu firmy zgodnie z kodem PKD w ilości 1szt, wiec jasno można wywnioskowac iż nie był to zakup przeznaczony na handel czesciami biorac pod uwagę iż na stronie www mojej firmy jest informacja tylko i wylacznie o prowadzonym transporcie drogowym jak rowniez moja deklaracja co do dokonanego zakupy byla jasna dl aprzedsiebiorcy co zostalo ustalone, iz jest to czesc do damochodu dpstawczego, nalezy uznac iz zakup nie mial charakteru zawodowego i byl powiazany z prowadzona dzialanoscia.

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 Twoja deklaracja jest bezwartościowa, Twój przypadek indywidualny nikogo nie interesuje. Sprzedawca wydaje decyzje na podstawie wpisu w rejestrze, a z tych jasno wynika, że kupując części samochodowe jesteś w tym zakresie profesjonalistą, zakup był ściśle związany z PKD i żaden zwrot Ciebie nie obejmuje. Nikogo nie interesuje czy kupiłeś 1 szt. czy całego tira. Nie ma to znaczenia. Decyzja podejmowana jest ogólnikowo na podstawie ogólnych wpisów, nikt nie będzie badał szczegółów sprawy na które się powołujesz - nie ma do tego narzędzi ani takich obowiązków.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

Srzedawca nie podejmuje decyzji tylko to ma wynikać z umowy zakupu  i kodów PKD 

oznacz moderatorów
MikroLITY
#13 Ambasador#

@daro8510

 

Warunki, jakie musi spełniać wniosek do CEIDG, są określone ustawowo. Jednym z nich jest określenie przez przedsiębiorcę przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Należy pamiętać, iż w sytuacji, gdy po rejestracji zmienią się dane zamieszczone we wniosku (w tym kody PKD dla wykonywanej działalności), przedsiębiorca ma obowiązek złożenia wniosku o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych.

Szkoda czasu, idź do sądu i tam opowiedz dlaczego w CEIDG masz takie wpisy, a nie inne.

oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

To jaki ma charakter zakup ma wynikac z umowy zakupu zgodnie z art. 7aa oraz byc powiazane z prowadzona działalnoscia i nie może z tej umowy wynikać iż zakup ma charakter zawodowy, kody PKD są tutaj pomocnicze do weryfikacji na samaych kodach zwłasza jezeli jest ich wiecej nie mozna jednoznacznie stwierdzic iz zakup był o chrakterze zawodowym, poniewaz towar zosta l zakupiony jako czesc do pojzdu ktory ulegl uszkodzeniu i biorac pod uwage kod 49.41 gdzie jest transport drogowy towarów, sprzedawca nie powinien odmówic zwrotu. Proze sie doksztalcic z przepisów i zrozumiec co w nich jest napisane. 

oznacz moderatorów
drekenzes
#17 Koryfeusz#

@daro8510 Sam się dokształć. Co to za lipna firma, co nawet na prawnika nie stać. 

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów
daro8510
#7 Wielbiciel#

#drekenzes spsób wypowiedzi który reprezentujesz świadczy o Tobie i kompetencjach które posiadasz, na jakiej podstawie twierdzisz, że nie stac mnie na prawnika, poddałem temat pod dyskusje publiczną, by osoby które nie mają dostatecznej wiedzy były w stanie uzyskać jakieś informację, lecz z tego co widzę to niektórzy tutaj sypią nienawiścią, nie potrafią poprawnie interpretować przepisów, takze jest to mój osttani wpis na tej społeczności. 

Pozdrawiam i dziękuję za wspólną owocną dyskusje .

oznacz moderatorów