anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Ile mam czasu na opłacenie wygranej licytacji

28554207
#9 Pomysłodawca#

Wygrałem licytację przedsprzedaży monety kolekcjonerskiej NBP-u, w zakładce moje zakupy czytam, że mam 30 dni na opłacenie. Natomiast w opisie sprzedawca pisze do trzech dni roboczych pod rygorem automatycznego zerwania umowy. Które postanowienie ma być obowiązujące dla kupującego?

oznacz moderatorów
34 ODPOWIEDZI 34

Ziolko39
#21 Demiurg#

@28554207 3 dni

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Czyli mam rozumieć, że Allegro pisząc w zakładce wprowadza kupującego w błąd?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@28554207 nie wprowadza to jest czas standardowy o ile sprzedawca nie ustali swoich warunków, kupując w ofercie zgodziłeś się na jej warunki 🙂 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

To dlaczego nie dodali wyjaśnienia, o ile sprzedawca nie ustali innego terminu, wtedy sprawa na 100% jasna.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@28554207 Wyjaśnienie znajduje się w regulaminie Allegro - punkt 7.5. 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@28554207 Standardowo jest 30 dni, ale Allegro dopuszcza możliwość skrócenia tego czasu przez sprzedającego > wg jego uznania

Powodowane jest to tym, iż kupujący potrafią w ogóle nie opłacić licytacji > wtedy towar jest zablokowany na 30 dni

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Wszystko się zgadza, tylko dlaczego informacja z Allegro o możliwości terminu 30 dni nie jest uzupełniona o istotną inf. o tym, że tak naprawdę wiążący jest termin ustalony w jakimś tam opisie  przez sprzedawcę. Tu chodzi tyko o jasny przekaz jakich reguł ma się trzymać kupujący.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Dlatego że zdarzało się ze kupujący nie opłacali a sprzedający nie może wznowić oferty w czasie tych 30dni, obowiązuje Cię czas 3dni.

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Wszystko się zgadza tyko dlaczego informacja z Allegro o możliwym terminie 30 dni nie jest uzupełniona o istotną inf. o tym, że tak naprawdę wiążący jest termin podany w jakimś tam opisie przez sprzedającego. Tu chodzi o brak ze strony Allegro jasnego przekazu, jakich reguł ma się trzymać kupujący. Tyle i aż tylko tyle.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie wiem dlaczego, mało który sprzedający wie i to robi i zapewne żaden kupujący o tym nie wie. Trzeba czytać oferty!

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Problem jest nie w czytaniu ofert tylko, która inf. jest dla kupującego wiążąca, czy ta w zakładce moje zakupy z Allegro o 30-tu dniach (bez inf. o tym, że sprzedawca ustala termin zapłaty) czy ta podana w opisie sprzedającego. Kogo i dlaczego zasada jest nadrzędna.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Oferty czyli sprzedającego. Tak samo jest z czasem dostawy, często Allegro wprowadza w błąd bo jakiś BOT wylicza średni czas dostawy dla danego sprzedającego.

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Ale Allegro tworzy ramy w których tak sprzedający jak i kupujący mają działać. W tym przypadku gdy Allegro nie daje inf. o tym, że sprzedający może ustalić, sobie sam termin zapłaty, daje jasny sygnał kupującemu o tym jakie obowiązują terminy płatności, w tym przypadku 30 dni.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Wyszukaj sobie na forum podobny wątek a jest ich od pierona nawet sie znajdą takie gdzie moderatorki odpisują że sprzedający może w ofercie sktócić ten czas do ustalonego przez siebie

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@28554207 ponieważ ich to nie interesuje liczy sie sprzedaż i prowizja do ściągnięcia. Oferta to takie ogłoszenie o zakupie na warunkach z oferty tzn obowiązuje to co w niej pisze a jak nie pisze to w domniemaniu allegro ustaliło z czapy 30dni na opłacenie żeby ten czas był dość długi a jednocześnie nie dążył do nieskończoności kc ani ustawa konsumencka nie regulują terminów na płatność lub wydanie przedmiotu umowy zakupu na odległość obowiązuje zasada bezzwlocznie lub tożsame bez zbędnej zwłoki tj w czasie nie powodującym dyskomfortu u stron transakcji. 

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Skoro te ustanowione przez Allegro 30 dni z czapy tak wszystkich uwiera, to dlaczego w sytuacji kiedy sprzedawca ustala terminy zapłaty, te 30 dni jako martwe, przy tylu nowelizacjach Regulaminu Allegro nie zlikwidowano?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Bo jakby nie było tam podane ile dni tzn że mogłbys się za rok odezwać że zapłaciłeś a kupujący musialby towar trzymać kc reguluje postanowienia umowy na odleglość w taki sposób że jeżeli obie stronu nie wyrażą zgody na odstąpienie to umowa jest ważna uk natomiast że jeśli kupujący nie odstąpi od umowy sam w terminie do 14 dni to to jest dalej jego towar mimo że mógł nieodebrac paczki 

oznacz moderatorów

28554207
#9 Pomysłodawca#

Czyli skoro istnieje to musi wiązać strony transakcji a, że nie ma odniesień co do zmiany terminu przez sprzedawcę, jako obowiązujące należy przyjąć te 30 dni jakie podaje Allegro.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@28554207 nie regulamin allegro nie jest aktem prawnym ani ustawą tylko zbiorem reguł powinien sie opierac na prawie ale gdyby tak było to każdy jajcarz co podbił licytację ps5 z 3000pln na 100000pln musialby potem zaplacic a w regulaminie allegro napisali ze jak jacarz nie zaplaci w terminie x dni to transakcja nie wazna a kodeks cywilny twierdzi wrecz przeciwnie 

oznacz moderatorów