anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak wyszukać towar *PO TYTULE* aukcji?

gs60
#7 Wielbiciel#

Taka z pozoru prosta sprawa.
Pytania zasadnicze są dwa:
1. jak spowodować wyszukiwanie TYLKO w "prawdziwym" tytule aukcji, czyli DOKŁADNIE w tym co wpisał sprzedawca; wersja rozwinięta - jak szukać tylko w wybranych obszarach informacji (akurat tu mnie interesuje pominięcie "katalogu" z parametrami, który zawiera takie bzdury że głowa boli - tak, już wiem, sprzedawca nie ma na to wpływu), tak żeby szukać w tytule i opisie (ale tym co SPRZEDAWCA wpisał, a nie automat).

 Sprawa jest (a przynajmniej wydaje się) nieco prostsza, jeśli aukcja dotyczy np. książki o zadanym tytule
(choć fakt, że sprzedawcy piszą dowolne kombinacje wielkich liter nie ułatwia rozwikłania), przyjmijmy że mowa o typowym towarze - kilka słów w nazwie, mogą być w różnej kombinacji. Ale BEZ dodawania automatycznych domysłów.

2. jak wyłączyć "rozszerzanie" wpisanych słów o wartości nie wpisane, tj. żeby -woda oznaczało -woda, a nie -wooda, -wodda, -wodaa itp. - w odróżnieniu od jawnie wpisanego maskowania (typu: -woda*)

Posłużę się czytelnym przykładem.
"Czytelny" wcale nie jest najlepszy, jako że ma relatywnie mało "nietrafień" (gorsze są przypadki przekraczające 100x nietrafień), do tego jest "łatwy wizualnie" do wyłuskania - ale to powinno też ułatwić zrozumienie problemu.

Mam zamiar znaleźć np. aukcje ze stopem Wooda.

No to radośnie wpisuję do pola wyszukiwania "stop wooda".

Między trafieniami pojawiają się obrazki drewnianych przedmiotów, zarówno takie które w tytule mają słowo "wood" (typu "wood półbuty") jak i go nie mają - te drugie jak podejrzewam są znajdowane na podstawie pól katalogowych, np. parametrów - "DREWNIANY MASAŻER DO AKUPRESURY STÓP NÓG ŁYDEK" ma w parametrach "Model" opisany jako "Wood natur".

Tyle, że ja tego trafienia NIE CHCĘ. A mam ich - w opisywanym przypadku - mniej więcej tyle, co trafień (i jest to wersja optymistyczna).
Niemniej wymyślam, że skoro "wood" występuje w opisach w mianowniku, zaś stop na ogół podawany jest w formie odmienionej, to pozbędę się prosto filtrując na "wooda -wood". Ta... optymista.
Dalej mam trafienia w ... wodę. Tak, "woda" jest również znajdowana. Wyszukiwarka z automatu szuka słów podobnych, z literówkami.
No to co - też sobie wytnę, prawdaż?

To zgadnijcie, co wypluwa wyszukiwanie które w linii adresu ma postać:
?string=stop wooda -woda -wood
Już wiecie? - tak, właśnie to.

"Przykro nam, nie znaleźliśmy ofert dla “stop wooda -woda -wood”

Mi jeszcze bardziej przykro...

Da się zrobić to co chcę?

Na deser jeszcze raz, powoli i większymi literami: stop wooda jest PRZYKŁADEM.
Prawdziwym problemem są "ulubione wyszukiwania", które z okazji znalezienia się jakiegoś słowa kluczowego (wprost lub zbliżonego) potrafią dawać codziennie dodatkowe strony listingu w mailu z powiadomieniem (podczas kiedy szukany przedmiot trafia się od święta)!
Dlatego zgłaszam się z dość ścisłym pytaniem: jak szukać TYLKO w tym, co wpisał sprzedawca, w szczególności jak szukać TYLKO w tytule oraz jak szukać, żeby automat "rozszerzał" szukanie TYLKO jeśli to jawnie podam (np. z użyciem "*" lub tworząc listę w nawiasach).

Z góry dziękuję za oświecenie, bo nie natknąłem się na opis żadnej składni typu "title:" itp (oznaczającej szukanie w wybranych polach).

Gotfryd

oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3

LEW433
#21 Demiurg#

My szukamy przez Google, Nie będę się rozpisywał co ludzie mówią o wyszukiwaniu na Allegro, ale nic dobrego, tam jest totalny bałagan więc niczego nie da się doradzić, co i jak szukać.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@gs60 Spróbuj skorzystać ze znaków specjalnych, które pomagają zawęzić wyszukiwanie. 

ko_alka_0-1697467285693.png

 

W Twoim przypadku będzie to wpisanie frazy "stop Wooda" w cudzysłów. 

ko_alka_1-1697467379527.png

 

 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

gs60
#7 Wielbiciel#

...w ostatnim zdaniu przecież napisałem o użyciu takich składni, dość wyraźnie wskazując że o nich wiem. Problem z POZBYCIEM SIĘ nadmiarowych trafień, dodawanych z automatu.
Ujęcie w cudzysłowy nie rozwiązuje problemu generalnie (zaznaczyłem że to jest przykład), bo często słowa określenia są np. wpisywane w różnej kolejności.
Niemniej dziękuję, a koncept szukania za pomocą google hm... jak nie ma tego co się lubi...
W ostateczności jakby dawało się prosto ściągnąć całe szukanie jako jedną stronę można by wrzucić własny parser/re-parser 😛

Gotfryd

oznacz moderatorów