anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

kupno od osoby prywatnej

wiesiek031
#7 Wielbiciel#

Czy jak kupie telefon od osoby prywatnej nie mającej działalnosci gospodarczej i jak ta osoba nie ma w swojej aukcji napisane ze na odstapienie umowy jest 14 dni , a okaze się ze telefon po zakupie przyjdzie niesprawny , czy przysługuje mi prawo zwrotu tego telefonu ?? czy lepiej takich sprzedajacych unikać ???

oznacz moderatorów
2 ODPOWIEDZI 2

LEW433
#21 Demiurg#

Nie przysługuje prawo zwrotu 14dniowego tzw. konsumenckiego, na taki zwrot musi się zgodzić sprzedajacy, ale masz ważniejsze narzędzia reklamacja z tytułu rękojmi jak oferta będzie niezgodna z opisem albo będzie miał ukryte wady, masz także pomoc Allegro w postaci dyskusji oraz POK, allegro gwarantuje bezpieczne zakupy.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@wiesiek031 
Zakup od osoby prywatnej - nie jest zakupem konsumenckim. W takiej sytuacji nie przysługują kupującemu prawa opisane np. w Ustawie o Prawach Konsumentów (w tym prawo odstąpienia od Umowy bez podania powodu).
Ponadto w przypadku otrzymania rzeczy niesprawnej lub uszkodzonej - odstępowanie od zakupu z Art. 27 UoPK j.w. jest co najmniej ryzykowne.

W przypadku zakupu telefonu od osoby prywatnej (a także od przedsiębiorcy niewystawiającego faktur VAT) - warto jednak poprosić sprzedającego o dokument poświadczający, że jest jego właścicielem (a nie tylko użytkownikiem czy chwilowo posiadaczem). 
Powinna być to faktura lub paragon ze sklepu w którym dokonano zakupu, a w przypadku gdy telefon pochodzi od operatora sieci komórkowej - potwierdzenie, że telefon nie jest własnością operatora i jego użytkownik ma prawo go sprzedać.

Na okoliczność niezgodności z opisem (np. sprzedawany telefon miał być sprawny - a przyszedł niesprawny) jest reklamacja oraz POK.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów