anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupowanie uzywanego przedmiotu z dolączoną faktura zamiast pargonu.

jamer3
#8 Zapaleniec#

Czy faktura wystawiona na inna osobe uprawnia do gwarnacji? Czy zakupy fakturowane na firme maja krotszy okres gwarancyjny?

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

pinsplash
#21 Demiurg#

@jamer3 Gwarancja jest dobrowolna, i od Gwaranta zależy na jak długo ją ustanowi. Forma zakupu raczej nie ma tu znaczenia

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

jamer3
#8 Zapaleniec#

Czyli jesli dobrze rozumiem, realne jest, ze ten okres sie rozni w zależności od tego czy kupuje firma, czy osoba fizyczna? W szczegolnosci, chodzi mi o taka konkretna sytuacje , ze kupilem uzywna 2 misiace karte graficzna, z faktura i niby gwarancja na 36-miesiecy od daty zakupu. Problem w tym, ze z tego czytam w internecie okres gwarancji dla firm jest skorcony do 12-miesiecy. Czy to prawda, i czy to sie tez odnosci do gwarancji producenta ,a nie sprzedawcy?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@jamer3 W większości zakupów jest tak że Faktura na firmę (1 rok gwarancji) na osobę prywatna (2 lata) a życie swoje ,szczególnie na Allegro Ważniejsza jest "rękojmia"

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Okres gwarancji nie jest w żaden sposób odgórnie narzucony - wszystko zależy od gwaranta, czyli sprzedawcy, jeśli to gwarancja sprzedawcy. To on ustala okres gwarancji. Jeśli tego nie określił, gwarancja zgodnie z Kodeksem cywilnym trwa dwa lata.

oznacz moderatorów

KostekMax
#10 Popularyzator#

Jeśli nie ustalił to jej nie ma w ogóle. I wtedy dla zwykłego kupującego zostaje rękojmia 2 lata a dla firmy nic.

 

Edytowany

A dobra przegapiłem ze od 1 czerwca jakaś zmiana była i firmy też mają czasem 2 lata rękojmi:


https://www.prawokonsumenckie.pl/pl/a/rekojmia-dla-przedsiebiorcy-jak-dla-osoby-fizycznej-zmiany-w-p...

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Trzeba sprawdzić warunki gwarancji. Na Allegro zazwyczaj sprzedawcy nie podają tych warunków, więc korzystanie z gwarancji sprzedawcy jest mało skuteczne. Jeśli to możliwe, zawsze warto korzystać z rękojmi - jej warunki są określone odpowiednimi przepisami.

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@xyz96 Mam wrażenie, że @jamer3 pisał (przynajmniej w pierwszej części posta) o sytuacji, gdy kupuje od kogoś (w tym przypadku) używaną kartę graficzną z fakturą wystawioną na osobę, która pierwotnie ją zakupiła.

Nie wiem jak u innych producentów, ale np. Corsair u siebie ma taki zapis o treści "Jeżeli nie zabraniają tego obowiązujące lokalnie przepisy, gwarancja jest ograniczona do pierwszego ...", czyli teoretycznie ten, który odkupi używany zasilacz z papierami wystawionymi na inną osobę, nie ma już na niego gwarancji. Teoretycznie, bo jak Corsair sprawdzi czy osoba, która odesłała zasilacz na gwarancję, to rzeczywiście Janek Kowalski na którego jest wystawiona faktura?;>

Jak jest u innych producentów, nie wiem, trzeba sprawdzać u źródła.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

jamer3
#8 Zapaleniec#

Dziekuje za odpowiedz, dokladnie o taką sytuacje chodzi. Z tego co czytam wynika, że róznie to bywa jeśli chodzi o zapisy gwarancji i praktyke róznych sklepów. Czyli nie mozna mieć calkowitej pewnosci, że taka gwarancja zostanie zrealizowana, dla kolejnego nabywcy. W razie awariI, której nie da sie naprawic, też powstaje pytanie, komu zostana oddane pieniadze, czy osobie z faktury ? Chyba bede musial zrezygnować, raczek nie warto oszczędzać 100zł, żeby pożniej mieć możliwość problemu z gwarancja. 

oznacz moderatorów

jamer3
#8 Zapaleniec#

Coś też czytalem, ze tak naprawde trzeba by zrobić cesje tych praw do gwarancji z jednej osoby na druga, zeby miec pewnosc...

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@jamer3 100% gwarancji nigdy nie !!!

oznacz moderatorów