anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nie odebranie paczki za pobraniem.

Tian-T1
#7 Wielbiciel#

Witam, czy jeśli sprzedawca posiada duzo negatywnych opinii(ok 300 negatywnych i ok.4000 pozytywnych) glownie na temat tego ze produkt został uszkodzony podczas transportu, a ja jednak zdecyduje się na zakup produktu oczywiście za pobraniem to w momencie kiedy przyjedzie kurier to mogę otworzyć przesyłkę i jeśli uznam ze jest uszkodzona to mam prawo nie zapłacić. Moje pytanie dotyczy tego jak wygląda odesłanie tego produktu? Czy musze zaplacic i odesłać na własny koszt ? Jak wygląda rozwiązanie z kurierem ? 

 

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

xyz96
#21 Demiurg#

Jeśli sprawdzisz zawartość przy kurierze przed zapłatą, to nie odbierasz paczki w przypadku uszkodzenia przedmiotu, ale kurier nie pozwoli Ci sprawdzić zawartości, jeśli mu wcześniej nie zapłacisz. Jeżeli po zapłacie otworzysz paczkę przy kurierze i rzecz będzie uszkodzona, kurier powinien sporządzić protokół szkody, Ty odsyłasz paczkę na własny koszt, a sprzedawca zwraca Ci całą wpłatę i koszt odesłania lub na swój koszt wymienia Ci towar i oddaje pieniądze za odesłanie przedmiotu uszkodzonego. Chyba że wybierzesz wysyłkę za pobraniem z opcją sprawdzenia zawartości przed zapłatą, ale nie wiem, czy przy dostawie kurierem jest taka dodatkowo płatna opcja. Jeśli masz wątpliwości co do tego sprzedawcy, to lepiej nie kupuj.

Gdybyś jednak sprawdzał przed zapłatą i zrezygnował z powodu uszkodzeń, to postaraj się jakoś to udokumentować, aby nie wyszło, że nie odebrałeś bez powodu i aby sprzedawca nie obciążył Cię kosztami przesyłek w obie strony.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@xyz96 żaden a to żaden kurier nie pozwoli otworzyć paczki przed pokwitowaniem, tym bardziej paczki za pobraniem, więc ta opcja odpada, ale @Tian-T1 jest opcja dodatkowo płatna u niektórych przewoźników sprawdzenie zawartości przed odbiorem, spytaj sprzedawcy czy to oferuje ? a skoro masz takie obawy kup gdzie indziej 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

ACCURON
#13 Ambasador#

tylko poczta ma usluge sprawdzenie przed zaplatą

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

żaden a to żaden kurier nie pozwoli otworzyć paczki przed pokwitowaniem

 

a co z art. 74 prawa przewozowego?

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@exoryna możesz jaśniej ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

tam w prawie przewozowym jest napisane, ze mozna otworzyć paczkie przed podpisaniem odbioru:

Art. 74. 1. Jeżeli przed wydaniem przesyłki okaże się, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki oraz okoliczności powstania szkody. Przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona.

 

omawiali to na forum prawnym jakiś czas temu:

https://forumprawne.org/prawa-konsumenta/629950-otwarcie-paczki-przy-kurierze.html

ciekawe jak to w praktyce wygląda...

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@exoryna

Jeżeli przed wydaniem przesyłki okaże się, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki oraz okoliczności powstania szkody.

Tu chodzi o uszkodzenie paczki zanim kurier ją dostanie do doręczenia 🙂

Przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona.

A druga część mówi że możesz otworzyć paczkę komisyjnie ale wtedy kurier Ci jej nie wyda tylko wróci na centralę i tam pojedziesz ją otworzyć i sprawdzić komisyjnie ale powinna nosić ślady uszkodzenia lub otwierania  🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

Że jak?

'wydanie przesyłki' to jest wg ciebie odebranie jej od nadawcy?

No nie zgadzam się totalnie z tym i całą resztą co napisałeś.

 

Koleś tam na forum twierdzi, że przećwiczył już wielu kurierów na ten paragraf:

Kontaktujesz sie natychmiast telefonicznie z przelozonym doreczyciela oraz centrala firmy kurierskiej informujac, ze doreczyciel odmawia Ci ustawowego prawa opisanego w art. 74 ustawy prawo przewozowe. Informujesz ich rowniez, ze poskutkuje to odmowa odbioru przesylki z podaniem powyzszego powodu. Jesli to nie odniesie skutku, to odmawiasz odbioru, podajac dokladnie taki powod.
Poskutkuje. Jesli nie w danym momencie, to nastepnego dnia.
Przerobilem to juz dawno z wieloma firmami kurierskimi, ostatnio musialem z TNT.

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@exoryna 'wydanie przesyłki' to jest wg ciebie odebranie jej od nadawcy? 

Gdzie ja to napisałem ?

Konsument kupuje to jest w momencie przekazanie jej przez przewoźnika - kupującemu 

Firma kupuje to jest w momencie przekazanie jej przewoźnikowi 🙂

 Koleś tam na forum twierdzi twierdzi bajek dużo czytałem 🙂

Jedyne co to możesz przed podpisaniem otworzyć komisyjnie na centrali, mam w firmie codziennie kurierów Inpost DPD Fedex i DHL i żaden nie pozwoli na otwarcie paczki przed pokwitowaniem, bo on za to odpowiada 🙂

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@Tian-T1  Powinnaś dopłacić taką opcję (sprawdzenie paczki) i wówczas możesz otworzyć przy kurierze przed zapłatą.

oznacz moderatorów