anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Obniżenie wartości produktu

rockmen90
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry,

sprzedawca poinformował mnie o obniżeniu wartości zwracanego produktu o 95%. Argument jest taki, że zamontowałem lampę w swoim pojeździe i nosi ślady montażu. Kto jest uprawniony do obniżania wartości produktu i czym powinno to być konkretnie podyktowane, ponieważ nie zgadzam się by ślady montowanego produktu mogły obniżyć wartość prawie do zera. Proszę o pomoc w sprawie. 

oznacz moderatorów
27 ODPOWIEDZI 27

_Likos_
#21 Demiurg#

@rockmen90  ile kosztowała nowa lampa a ile kosztuje taka lampa ale używana ?

oznacz moderatorów

rockmen90
#8 Zapaleniec#

Nowa lampa kosztuje 500 zł i niestety nie ma używanej lampy do tego pojazdu. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@rockmen90  hmm być może dlatego sprzedający tak postąpił. Ponieważ trudno znaleźć odniesienie.

Generalnie lampe noszącą ślady montażu bedzie musiał sprzedać jako używaną a jeśłi niemożliwym jest ustalenie wartości rynkowej to w zasadzie ma dużą dowolnośc. BYc może jakaś wycena rzeczoznawcy byłaby tu wskazówką lecz to także są koszty. Nawet idąć do sadu i powołując biegłego - jego koszt bedzie wiekszy niż przedmiot sporu

Możesz spróbować pójśc do rzecznika praw konsumenta . Są w każdy miescie powiatowym . Być moze tutaj coś Ci pomogą

Lecz jesli nie ma używek z tego typu lamp , być może jest jakiś powód i ich wartośc rzeczywiśia tak spada że używanych sie nie sprzedaje. Sprzedawca ma prawo obniżyć wartośc zwrotu o tyle ile przedmiot stracił na wartości. Natomiast ile stracił ? Nie wiem

oznacz moderatorów

rockmen90
#8 Zapaleniec#

Bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@rockmen90 Otwórz dyskusję i zażądaj w niej powodu tak mocnego obniżenia zwrotu, w dyskusji sprzedajacy mus podać i  się wypowiedzieć, taka dyskusja może pomóc a z pewnością nie zaszkodzi: https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/dyskusje/nowa

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Warto znać prawa swoje, widać ze sprzedajacy skorzystał ze swoich możliwości jakie mu daje prawo, czy słusznie-tego nie rozsądzimy. W takich sytuacjach należy zrobić zdjęcia(Mi ostatnio sprzedajacy próbował coś wmówić ale miałem zdjęcia przed odesłaniem na reklamację), możesz próbować z nim dyskutować ale....nie wiem czy jak jest teraz lampa u niego coś ugrasz? Takie obniżenie musi mieć uzasadnienie 95% to bardzo dużo.

oznacz moderatorów

rockmen90
#8 Zapaleniec#

Bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie.  Nie wiedziałem, że może to być takie problematyczne.  

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@rockmen90 jeśli nie miał odniesienia co do ceny rynkowej używki to mógł ją wystawić na licytację i oddaje tyle za ile się sprzedała jest to nie do podważenia. Natomiast powinien ci przedstawić wycenę czemu aż 95% utraty wartości 

oznacz moderatorów

rockmen90
#8 Zapaleniec#

Mogę jako konsument domagać się konkretnych argumentów wraz z ewentualnymi fakturami za usługi jeżeli sprzedajacy miałby na tej podstawie obniżać wartość czy nie ma takiego obowiązku? 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Możesz się domagać w dyskusji na allegro jeśli wykonał usługę ekspertyzy to powinien mieć na to papier potwierdzający jej wykonanie i koszt. Albo żądać wyceny skąd taka drastyczna różnica wartości. @rockmen90 

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@az1rael Na podobny temat już wypowiadał się na forum taki sprzedający. Otóż każdą część wystawianą do sprzedaży wcześniej testował pod kątem choćby bezpieczeństwa, a nie tylko wyjęta używka, której zastosowanie mogłoby grozić na przykład wypadkiem.

Ta lampa na pewno jest specyficzna, zapewne wystarczy zapytać o co chodzi. Skoro nie ma używek, musi być ku temu powód.

I nie, nie mógł wystawić tej lampy na licytację, skoro mogłoby to narazić na niebezpieczeństwo kolejnego użytkownika. 

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@drekenzes to ma na to papier np oddał zewnetrznej firmie do ekspertyzy i ma fakturę bo testowanie przez samego siebie z wyceną 95% wartości to sorry ale to rżnięcie głupa. Wyjaśnienia od firmy brak bo była montowana i posiada ślady montażu to nie przekłada się na taką utrate wartości no chyba że montował tak że pourywał zaczepy i nie chce się przyznać

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@drekenzes  "... każdą część wystawianą do sprzedaży wcześniej testował pod kątem choćby bezpieczeństwa"

Naprawdę musisz tutaj na poważnym forum jaja sobie robić?

Gdyby ten  sprzedawca miał uprawnienia, a przynajmniej  potrafił robić takie testy to nie robił by na  Allegro jako pakowacz.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@br. A skąd wiesz że robi jako pakowacz, wróżka? A wiesz że może mieć uprawnienia a także pracowników od wystawiania i pakowania towaru? I nie będzie miał żadnej faktury z firmy zewnętrznej, co jest jak najbardziej możliwe.

Nie wiesz, bo Ty ani Ja nic nie wiemy o sprzedawcy. Może to zwykły naciągacz, może poważna firma. 

Jeśli chodzi o robienie jaj, polecam Ci wizytę w kurniku 😄

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@drekenzes  "Może to zwykły naciągacz, ..."   Z tym twierdzeniem się zgodzę.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@br. A może to Kupujący tak montował lampę (do jakiegoś pojazdu), że nie nadaje się do dalszej odsprzedaży? A może była popękana, wyłamane jakieś zaczepy? A może jeszcze coś, bo zazwyczaj w tego typu tematach nie jest podawana cała prawda? Możemy sobie zgadywać, szczegółów brak.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@rockmen90 Cenę obniżył zapewne dlatego, że teraz musi wykonać ekspertyzę, że wszystko z lampą jest w porządku. Taka ekspertyza jest kosztowna, a bez niej nie ma pewności, ze coś nie uległo uszkodzeniu.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

Tak, tak,  bardzo kosztowna.  Kompletny przegląd samochodu to cena urzędowa 99 zł  natomiast samo sprawdzenie świateł wiele stacji robi  często bezpłatnie.

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@br. Nie wiemy o jakie lampy chodzi, skoro na rynku nie ma używek. To jest coś niesztandarowego, ale nie znamy żadnych szczegółów.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów