anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Otrzymałam rekompensatę z POK, teraz sprzedający prosi o zwrot towaru, którego nie mam, co robić?

MAMY ROZWIĄZANIE!
Client:59606036
#8 Zapaleniec#
  • Dzień dobry. Pozytywnie rozpatrzono mój wniosek w Programie ochrony kupujących i po ponad miesiącu odezwał się do mnie sprzedawca bym zwróciła towar. Problem w tym, że już go nie posiadam i tak poza tym nie uśmiecha mi się opłata paczki do Chin. Czy sprzedawca może tego ode mnie zarządać w przypadku kiedy mnie oszukał i w wiadomościach w których wcześniej prosiłam o uznanie zwrotu napisał mi się to nie jest możliwe, bo już nie będzie można sprzedać urządzenia po takim czasie? Nie bardzo wiem co robić i potrzebuję informacji na jak najszybciej.

Ps. Sprzedawca odezwał się po ponad miesiącu od rozpatrzenia wniosku i przelaniu pieniędzy i myślałam że sprawa jest zakończona.

@ko_alka@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16
markam43
#13 Ambasador#

@Client:59606036 W mailu o przyznanej rekompensacie z POK masz informację, czy wypłata odbyła się z konsekwencjami dla sprzedawcy, czy bez konsekwencji. Te konsekwencje to konieczność zwrotu pieniędzy do Allegro za wypłaconą Ci rekompensatę. Jeżeli sprzedawca nie musiał oddać pieniędzy, Ty nie musisz oddawać towaru. Jeżeli sprzedawca musiał oddać pieniądze do Allegro, w zasadzie może się u Ciebie upomnieć o zwrot przedmiotu, ale powinien przesłać Ci środki na wysyłkę. Jeżeli towaru nie masz, nie odeślesz. Sprzedawca musiałby sądownie egzekwować od Ciebie zwrot przedmiotu, a tego moim zdaniem nie zrobi.

Poza tym kwestia własności towaru i wzajemnych zobowiązań po wypłacie rekompensaty z POK jest niejasna pod względem prawnym, nie jest oparta na przepisach, a orzecznictwa w tej sprawie, z tego co wiem, także nie ma.

oznacz moderatorów
Client:59606036
#8 Zapaleniec#

Sęk w tym, że nie mam informacji o konsekwencjach. Wiem tylko, że dostał dwa ostrzeżenia. Nie dostałam pieniędzy na wysyłkę, chyba że liczymy złotówkę, którą wydałam przy zakupie za dostawę. 

oznacz moderatorów
markam43
#13 Ambasador#

@Client:59606036 Dopytaj na czacie Allegro o konsekwencje, zapytaj też, kto jest teraz właścicielem towaru, o który upomniał się sprzedawca. https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=6464910c-6c94-4a98-8205-c92e3ce82158

Po chwili otrzymasz wyjaśnienie.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Client:59606036
Składałaś sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy bez podania przyczyny , czy reklamację np. z tytułu rękojmi/gwarancji ?

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
Client:59606036
#8 Zapaleniec#

Zgłaszałam fakt, że zostałam oszukana i chciałam dostać swoje pieniądze. Co innego było napisane w opisie a co innego było w rzeczywistości, ale sprzedawca przez 6 miesięcy nic nie chciał mi uznać ani gwarancji ani reklamacji, nic

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@Client:59606036 
Czyli zgłaszałaś wadę rzeczy polegającą m.in. na niezgodności z opisem.
Umowa kupna-sprzedaży nie została więc rozwiązana jeżeli nie odstąpiłaś od Umowy (a wypłata rekompensaty z POK tego nie zmienia). W mojej opinii jesteś nadal właścicielką (wadliwej) rzeczy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
markam43
#13 Ambasador#

@A3dam To teraz się zastanów. Jeżeli sprzedawca oddał do Allegro pieniądze wypłacone z POK, został bez towaru i bez pieniędzy, a kupujący ma towar i pieniądze. Ja znam stanowisko Allegro w tej sprawie - sprzedawca może żądać odesłania towaru w takiej sytuacji.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@markam43 
Jeżeli prawidłowo odczytuję informacje od Kupującej to:
Kupująca zgłosiła reklamację u Sprzedawcy gdyż produkt był wadliwy (nie musiał być niesprawny - wada polegała na niezgodności z opisem).
Sprzedający nie uznał reklamacji, nie zaproponował też że odbierze od Kupującej produkt na swój koszt i przez pół roku nie wyrażał zainteresowania otrzymaniem rzeczy w celu zbadania.
Dzisiaj Kupująca mając rekompensatę z POK może odstąpić od ponownego reklamowania rzeczy. Jeżeli Kupująca nie otrzymała zwrotu środków od Sprzedającego to nie ma zobowiązania do odsyłania rzeczy Sprzedającemu (bo to jest jej rzecz, a Sprzedawca odrzucił wcześniej "propozycję" (wyrażoną w złożonej reklamacji) rozwiązania umowy w wyniku czego strony byłyby zobowiązane do wzajemnego zwrotu otrzymanych świadczeń.
Zobowiązania Sprzedającego wobec Allegro nie muszą (i nie są) przedmiotem zainteresowania Kupującej. Podobnie jak dla Kupującej nie powinno mieć (i nie ma) żadnego znaczenia czy Sprzedawca został obciążony kwotą rekompensaty z POK czy nie.

P.S.
Gdyby nawet z jakichkolwiek powodów doszło do odesłania rzeczy przez Kupującą to wg mnie powinna domagać się odebrania od Niej przesyłki na koszt Sprzedawcy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
markam43
#13 Ambasador#

@A3dam 

Jeżeli Kupująca nie otrzymała zwrotu środków od Sprzedającego to nie ma zobowiązania do odsyłania rzeczy Sprzedającemu

Piszę o sytuacji, kiedy kupująca otrzymała pieniądze z POK, a sprzedawca oddał środki wypłacone przez Allegro. Finalnie sprzedawca oddał je kupującemu i nie ma tych pieniędzy ani towaru. Allegro stoi na stanowisku, że w takiej sytuacji sprzedający może domagać się zwrotu towaru. Każdy to zrozumie oprócz Ciebie. Ty jednak będziesz jak zwykle snuł swoje pseudo prawnicze wywody. Powinieneś wiedzieć, że sprawy związane z POK nie są uregulowane żadnymi przepisami, a orzecznictwa w tym temacie nie ma.

oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@markam43 
Kupująca nie jest zobowiązania wysyłać swojej własności gdziekolwiek.
Wypłata rekompensaty z POK jest świadczeniem dobrowolnym operatora POK, a ew. obciążenie Sprzedawcy taką samą (co do wartości) kwotą jest zobowiązaniem umownym Sprzedającego wobec Allegro.
Sprawy związane z POK są uregulowane Regulaminem (https://allegro.pl/regulamin/zalacznik/9).
Czytamy w nim m.in.:
Allegro.pl może uzależnić wypłatę rekompensaty od przesłania Towaru do siedziby Allegro.pl.
- Wypłata rekompensaty została dokonana bez wezwania Kupującej do przesłania rzeczy do siedziby Allegro
Kupujący oświadcza, że z chwilą dokonania przez Allegro.pl wypłaty rekompensaty, o którą wnosił, przenosi na Allegro.pl, wszelkie przysługujące mu wierzytelności względem Sprzedającego z tytułu niewywiązania się przez niego ze zobowiązań wynikających z umowy zawartej w ramach Transakcji, stanowiącej przedmiot zgłoszenia.

Wypłata rekompensaty z POK, nie jest zakupem tej rzeczy przez Allegro, a Regulamin POK w żadnym punkcie nie zmienia prawa własności rzeczy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
markam43
#13 Ambasador#

@A3dam 

Tak, tak. znowu pseudo prawnicze wywody, zgodnie z którymi sprzedawca może zostać bez towaru i bez pieniędzy po ich zwrocie kupującemu za pośrednictwem POK.

Allegro.pl może uzależnić wypłatę rekompensaty od przesłania Towaru do siedziby Allegro.pl.

Już samo to może świadczyć o przeniesieniu własności, a Allegro w takiej sytuacji uważa za zgodne z prawem domaganie się sprzedawcy odesłania rzeczy pomimo tego, że znajduje się ona u kupującego.

 

oznacz moderatorów
Client:59606036
#8 Zapaleniec#

Tak, konsultowałam się z Panią. Sprzedawca może się domagać przedmiotu z powrotem i już wyjaśniliśmy wszystko. 

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Client:59606036 skonsultuję co w takiej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem i wrócę do Ciebie z odpowiedzią, gdy tylko ją otrzymam.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
Client:59606036
#8 Zapaleniec#

Dziękuję, sprawa załatwiona, już się skonsultowałam

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

Zwrot w takim przypadku robisz na koszt sprzedającego . Otrzymałaś rekompensatę z allegro , którą musiał pokryć sprzedawca czyli de facto towar nie pozostawał Twoją własnością , a sprzedawcy . Allegro nie pomoże Ci w tej sytuacji ponieważ nie jest stroną w transakcji . Pozostaje Ci dogadać się ze sprzedawcą .

oznacz moderatorów
vonNogay
#16 Inspirator#

Jeśli sprzedawca jest z Chin to niczego nie może od Ciebie żądać a najwyżej grzecznie Cię poprosić. Przecież nie założy Ci sprawy sądowej i tylko od Twojej dobrej woli/uczciwości zależy czy mu ten towar odeślesz.

oznacz moderatorów