anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Poczta Polska zgubiła przesyłkę

Client:42922775
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, 4 grudnia zrobiłam zakupy przez allegro pay. Nadawca tego samego dnia podał numer listu przewozowego i nadał paczkę. Przesyłka została wysłana w dwóch paczkach. Jedna dotarła do mnie 8 grudnia A druga zaginęła. Od 9 grudnia w statusie śledzenia nic się nie zmienia. Po kontakcie z pocztą Polską została złożona interwencja, ale niczego nie wyjaśniła. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy mogę zrobić zwrot tylko tej przesyłki, która nie dotarła? Zależy mi na czasie.

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

xyz96
#21 Demiurg#

@Client:42922775 Za przesyłkę względem kupującego odpowiada sprzedawca i to u niego powinnaś złożyć reklamację. Jego odpowiedzialność kończy się w momencie wydania Tobie paczki. Napisz do niego i domagaj się ponownej, skutecznej wysyłki, a jeśli termin dostawy podany w ofercie minął, odstąp od umowy na podstawie art. 5431 Kc i domagaj się niezwłocznego zwrotu wpłaty. Nie masz obowiązku czekać na rozpatrzenie reklamacji, którą on ewentualnie złoży na poczcie. Jeśli będzie problem, otwórz Dyskusję; https://allegro.pl/dyskusje/nowa Pomoże Ci tam pracownik Allegro.

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

@Client:42922775 Jeśli poczta zagubiła twoją przesyłkę zgłaszasz sprzedawcy a ten może dopiero po 14 dniach roboczych złożyć ją na poczcie gdzie wyjaśnianie trwa około miesiąca czasem dłużej jak jest okres gdy dużo gubią ,następnie poczta informuje sprzedawcę i wynikach i decyduje czy ponosi winę czy nie .Jeśli uznają swoją winę przyznają rekompensatę jednak nie może ona być większa niż 50-krotność najtańszej wysyłki tj.obecnie około 150 zł.W takiej sytuacji nie można wymagać od sprzedawcy szybkiego działania bo przewoźnik ma też swój regulamin .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@mwmonety Nie wprowadzaj w błąd. Po odstąpieniu od umowy ze względu na przekroczenie terminu wydania rzeczy, kupujący ma prawo żądać niezwłocznego zwrotu wpłaty i nie interesują go żadne terminy reklamacji na poczcie i kwoty przez pocztę przyznawane. To problem sprzedawcy. Art. 5431 Kc.

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Sprzedawca wysłał przedmiot więc go wydał wraz ze stosownym paragonem lub fakturą ,a gdzie tu jest napisane że klient odstąpił od umowy? owszem zgłasza że jedna z przesyłek do niego nie dotarła ,lepiej dogadać się między sobą niż bawić w paragrafy .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

No przecież piszę, że może odstąpić od umowy i wtedy może żądać niezwłocznego zwrotu wpłaty i nie musi czekać na to, co postanowi poczta. Poza tym sprzedawca nie wydał przedmiotu, tu też się mylisz. Wydanie jest wtedy, gdy kupujący towar otrzymał.

oznacz moderatorów

reboot23
#11 Animator#

@xyz96 dodatkowo warto wspomnieć, że jeśli sprzedający daje wybór DHL, Inpost, Poczta, a kupujący uprze się na własnego przewoźnika np. DPD, to odpowiedzialność sprzedawcy w przypadku DHL, Inpost i Poczty kończy się dopiero jak kurier dostarczy paczkę do kupującego, a w przypadku DPD będzie to już w momencie nadania przesyłki u kuriera DPD.

Poza tym... nawet jak odstąpię od umowy jako kupujący, to i tak większość sprzedawców olewa temat i oddają pieniądze najwcześniej, gdy coś wyjaśnią.

Jak zaginęła zwrotna przesyłka do sprzedającego (nadana jako oficjalny zwrot paczkomatowy w ramach odstąpienia przez Allegro Smart), to upierał się, że on nie dostał przesyłki i mi nie zwróci pieniędzy. Nie rozumiał, że ja jako kupujący nie jestem stroną umowy z Inpostem/Allegro, tylko on, a ja korzystałem z usługi zwrotu w ramach pierwotnego nadania, a nie zamawiałem usługi nadania przesyłki.

Ostatecznie po interwencji allegro pieniądze dostałem.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@reboot23 Tak, jeśli kupujący wybierze przewoźnika spoza listy przedstawionej przez sprzedawcę, jego odpowiedzialność kończy się w momencie wydania rzeczy przewoźnikowi, ale to ekstremalne przypadki.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

mwmonety ku ścisłości dla przesyłki poleconej reklamacji nie złóżysz wcześniej niż 30 dni po nadaniu .

oznacz moderatorów