anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prowadzący działalność gospodarczą nie wystawia faktury !!!!????

palimpesty
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry,

zastanawia mnie notoryczne nie wystawianie faktur przez prowadzących działalność gospodarcza i jeszcze umieszczanie tej informacji w ustawieniach Allegro , zgodnie z prawem ,każdy z przedsiębiorców ma taki obowiązek,na żądnie kupującego wystawić fakturę ,ale co jeśli taki zastrzeżenia figuruje w ustawieniach Allegro .Czy to Allegro nie powinno zrobić z tym porządku i do wyboru powinien być dokument zgodny z prawem a nie jego brak ???

I czy ma kasę fiskalną czy nie ma, ma taki obowiązek 😞

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13

kostas11
#21 Demiurg#

A może to sprzedaż prywatna, nie związana z działalnością, a jak nie chce wystawić poszukaj gdzie indziej po co się szarpać 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@palimpesty @kostas11 @DrapexPL tutaj macie limit zwolnienia z Vat

W 2020 roku został utrzymany limit zwolnienia podmiotowego w VAT, który wynosi 200.000 zł. Wartość limitu podmiotowego zwolnienia z VAT nie uległa zmianie względem roku poprzedniego. Podatnicy, których obroty ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczą wskazanego limitu mogą nadal skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-limit-zwolnienia-podmiotowego-w-vat

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Sprzedający nie musi posiadać kasy fiskalnej.

Sprzedając produkt innej firmie - musi wystawić fakturę VAT, nawet jak tego druga strona nie chce.

Sprzedając osobie fizycznej - domyślnie nie musi wystawiać faktury, ale musi to zrobić jeżeli kupujący o to poprosi. Nie ma zmiłuj się.

Z konta oznaczonego "Firma" nie można sprzedawać rzeczy "prywatnie". Oczywiście, jak ktoś się uprze to jest to fizycznie możliwe ale rodzi to ze sobą wiele problemów - chociażby na fakturze od allegro będą koszty, które tymi kosztami faktycznie nie są... piękny prezent dla skarbówki:)

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@palimpesty  jeśli założył firmę na świeżo, to mógł nie wskoczyć w Vat. Przy zakładaniu firmy masz opcję, czy z automatu chcesz być płatnikiem Vat, czy dopiero po przekroczeniu progu ustawowego. Do momentu przekroczenia tego progu dana firma nie rozlicza Vat. Zakładam, że nie dotyczy to każdej branży, ale tak w skrócie to wygląda 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

Jeżeli firma nie jest płatnikiem VAT to faktury i tak musi wystawiać. Tylko są to faktury ZW gdzie nie ma wartości podatku (nie pobiera to i nie odprowadza VAT). 

Kupujący na firmę, z takiej faktury nie odliczy VAT więc w sumie będzie to dla niego zakup droższy o 23%... ale osobie fizycznej to nie przeszkadza, przez co w sumie sprzedający może zejść z ceną o kilka %...

 

Reasumując - jeżeli kupiłeś na aukcji, nieważne od kogo, produkt i jest opcja, że wystawia fakturę VAT to musi to zrobić. Jak nie wystawia - to nic nie zrobisz... Możesz z ciekawości co najwyżej napisać do US:)

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@DrapexPL  zakładam, że w tych sytuacjach chodzi o fv 23%, to czy kupujący otrzyma fv ze stawką zwolniony, czy rachunek uproszczony dla jego kosztów nie ma żadnego znaczenia, odlicza całą kwotę brutto, a nie odlicza podatku. Zapewne @palimpesty myślał właśnie o takiej fv z podatkiem 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

palimpesty
#8 Zapaleniec#

Chodzi mi o dokument  ,generalnie  fakturę ,  rachunek .  nie ma znaczenia czy VAT, czy VAT-marża, czy rachunek uproszczony.Jak pójdę do sklepu , to każdy ma obowiązek na moje żądanie wystawić mi fakturę itp,itd .Jak nie ma kasy fiskalnej tak samo ,fakturę/rachunek  musi , a na Allegro napisze sobie w ustawieniach ,że nie wystawia faktury  i się tym posiłkuje .

Poza tym chyba w 2014 roku ujednolicono druki i właściwie każdy powinien wystawić fakturę , bez względu czy vatowiec, czy nie .czy mały .czy duży.

Niektórzy próbuję się jeszcze tłumaczyć , druków nie mają , pieczątki .co to kupującego może obchodzić  i ,że Allegro ułatwia takie praktyki.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@palimpesty  jeśli to legalna firma, to musi przecież dokumentować sprzedaż, podejrzewam, że pod przykrywką zwolnienia z Vat sprzedawcy migają się przed wystawianiem jakichkolwiek dowodów zakupu, czyli po prostu sprzedają na czarno. Nie widzę innego wyjścia.

nie ma możliwości, żeby klient nie otrzymał żadnego dokumentu potwierdzającego zakup, a z punktu widzenia sprzedawcy - podatkowego wszystko mu jedno jaki dokument wystawi. Brak dokumentu = sprzedaż na czarno.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Zawsze można poprosić urząd skarbowy. Trochę to trwa, ale chętnie pomagają. 

oznacz moderatorów

palimpesty
#8 Zapaleniec#

Nie chodzi mi tez o to ,żeby od razy być "ch...m"

tylko o to ,żeby Allegro nie zostawiało takiej furtki  dla prowadzących działalność gospodarczą ,jaką jest zaznaczenie opcji "nie wystawiam faktury"

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@palimpesty  myślę, że to jest pewne niedopatrzenie i wynika ze starych przepisów. Podejrzewam, że założeniem serwisu było to, żeby sprzedawca, który nie jest płatnikiem Vat mógł to odznaczać i informować kupującego, że on faktur nie wystawia, tylko np. rachunki uproszczone, albo fv bez vat, ja to tak bym interpretował. Niestety Polak potrafi i zamiast ułatwień dla kupującego jest to furtka dla różnej maści oszustów sprzedających na boku i na czarno.

A allegro wiadomo, że niewiele to interesuje.

Swojego czasu, ale to już było lata temu jak podkablowałem konkurencję do serwisu za to, że sprzedają na dziko nie kryjąc się z tym, to w nagrodę miałem zawieszone konto - tak działał ten serwis. Czy tak jest nadal, nie wiem, bo skupiam się na własnej działalności i nie mam czasu na obserwowanie innych.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

piotrdworak91
#7 Wielbiciel#

w przypadku małych firm możliwe jest prowadzenie "ewidencji sprzedaży bezrachunkowej" (dla sprzedaży osobom prywatnym), poczytaj sobie w internecie - prowadzi się listę ze sprzedażą do których nie była komuś potrzebna faktura. Jest to wygodne dla małych firm, jeżeli nie ma się kasy fiskalnej i ma się niewielką sprzedaż.

Korzystne również ze względu na to, że obsługująca księgowość często ma limit dokumentów "w pakiecie" i za każdy kolejny płacisz powiedzmy nawet i najmniejszą stawkę jaką widziałem 3 zł netto. I tak jak ktoś kupuje od takiego sprzedawcy coś za 20 zł, płaciłby VAT, prowizję, towar, i za fakturę jeszcze musiałby dopłacić 3 zł księgowości...

Temat do przemyślenia, czy się komuś to przyda czy nie, mi się przydaje.  Na początku wystawiłem faktury nawet jeżeli ktoś nie zaznaczył że ma być faktura, i tak kilkadziesiąt faktur... a potem rachunek z księgowości za obsługę tylu dokumentów, więc księgowość mi powiedziała żebym robił taką właśnie listę, i od tamtej pory taka sprzedaż liczy mi się jako jeden dokument.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@piotrdworak91  ale w tych przypadkach, o których piszemy ma miejsce sytuacja, gdzie sprzedający nie chce wystawić żadnego dokumentu sprzedaży, a to niestety normalne nie jest przy legalnej działalności.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów