anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reklamacia w ramach rekojmi

asiorek2501
#7 Wielbiciel#

Witam, 30.11.2020 kupiłam odkurzacz ręczny pionowy. Kilka dni temu podczas zwyczajnego użytkowania stopił się bok szczotki tak że naped wychodzi bokiem. Nie ma już gwarancji bo wynosiła 12 m-cy. Czy w takim razie mogę reklamować go w ramach rękojmi (było podane 24m-ce)? 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

kostas11
#21 Demiurg#

@asiorek2501 marne szanse 😞  rękojmia jest 2 lata ale do roku domniema się że wada tkwiła w produkcie powyżej roku to Ty musisz udowodnić że produkt był felerny, a nie przegrzany ? filtry nie zapchane itp. ciężko będzie po takim czasie użytkowania coś udowodnić, ale zawsze możesz wysłać na reklamację z tytułu rękojmi dwa lata mija za 9 dni 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@asiorek2501 Możesz ale po 12 miesiącach to na tobie spoczywa ciężar udowodnienia, że do awarii doszło z winy wady tkwiącej w produkcie a nie np. jakiegoś czynnika zewnętrznego lub niewłaściwego użytkowania jak przepięcie sieci elektrycznej, zapchanie i przegrzanie itp.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@asiorek2501 z jakiego powodu gwarancja była 12 miesięczna skoro na nowe produkty obowiązuje 24 m-ce ??... hmmm ....znam odpowiedź , ale napisz to TY .

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@mdrogeria przecież to gwarant określa ile daje gwarancji, domyślnie jest 24 mc ale pod warunkiem że nie określi tego w karcie gwarancyjnej 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@asiorek2501 Tak możesz ale: W przypadku zauważenia wady w późniejszym terminie, czyli między 12. a 24. miesiącem od wydania towaru, to konsument powinien wykazać, że wada towaru istniała w momencie zakupu – np. jest wynikiem zastosowania materiałów niskiej jakości, nieprawidłowej produkcji czy też niepoprawnej instrukcji obsługi lub konserwacji. Na poparcie swoich twierdzeń może (ale nie musi) skorzystać z pomocy specjalistów, w tym z opinii i analiz niezależnych rzeczoznawców.

oznacz moderatorów