anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reklamacja odzucona przez sprzedawcę bez żadnej ekspertyzy / opinii rzeczoznawcy

Pawelck85
#4 Eksplorator#

Witam,

 

zakupiłem w oficjalnym sklepie Puma na allegro buty, po 4 miesiącach zaczął pękać materiał na zgięciach, oczywiście wysłałem na reklamację z tytułu rękojmi. Sprzedawca z automatu odrzucił moją reklamację wady fizycznej twierdząc że buty zostały zamoczone. Obuwie używane zgodnie z przeznaczeniem ale normalne jest to że czasami pada deszcz. Oczywiście nigdy nie było prane. Proszę o poradę czy sprzedawca ma prawo odrzucić moją reklamację bez żadnej opinii / ekspertyzy niezależnego rzeczoznawcy tylko na podstawie własnego "widzi mi się " tym bardziej iż wada ujawniła się w okresie 4 miesięcy ???

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

Pawelck85
#4 Eksplorator#

Zgodnie z zapisem "Przez rok trwania odpowiedzialności sprzedawcy istnieje domniemanie, że stwierdzona wada lub jej przyczyna istniała już w momencie sprzedaży. Taka sytuacja ułatwia złożenie reklamacji, gdyż to przedsiębiorca musi udowodnić, że wada powstała z winy konsumenta"

 

Sprzedawca nie przedstawił żadnej ekspertyzy / opinii niezależnego rzeczoznawcy tylko stwierdził że to moja wina bo byty musiały być przemoczone nie opierając stwierdzenia na żadnym fakcie.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Pawelck85 Sprzedawca może odrzucić reklamację, ale Ty nie musisz się z tym zgadzać. Możesz powołać rzeczoznawcę i wnieść sprawę do sądu. Jeśli ją wygrasz, sprzedawca poniesie wszystkie koszty rozprawy i będzie musiał Twoją reklamację uznać. Listę rzeczoznawców znajdziesz na stronie UOKiK. Możesz też rozpocząć ze sprzedawcą spór na Allegro; https://allegro.pl/dyskusje/nowa w którym przedstawisz swoje racje i poprosisz tam o pomoc pracownika Allegro. Serwis nie może zmusić sprzedawcy do uznania reklamacji, ale moim zdaniem po rozpoczęciu sporu sprzedawca nagle zacznie traktować Cię znacznie lepiej i być może reklamację uzna. Jeśli nie, możesz wystąpić o rekompensatę z Programu Ochrony Kupujących;

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/program-ochrony-kupujacych/co-zrobic-aby-otrzymac-rekompensa...

https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/wybor-zamowienia

Przyjmuje się zgodnie z prawem, że wada ujawniona w pierwszym roku tkwiła w produkcie od początku i to sprzedawca będzie musiał udowodnić w sądzie, że wada powstała z Twojej winy.

oznacz moderatorów

Pawelck85
#4 Eksplorator#

Sprzedawca ma obowiązek przedstawienia ekspertyzy czy może odrzucić reklamację na podstawie własnego "widzi mi się " ???

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Może odrzucić bez ekspertyzy.

oznacz moderatorów

Pawelck85
#4 Eksplorator#

a jak się ma do tego zapis "Przyjmuje się zgodnie z prawem, że wada ujawniona w pierwszym roku tkwiła w produkcie od początku i to sprzedawca będzie musiał udowodnić, że wada powstała z Twojej winy."

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Odrzucić może bez ekspertyzy, ale jeśli dojdzie do sądu, będzie musiał udowodnić Twoją winę, jeśli nie udowodni, zapłaci za postępowanie i będzie musiał uznać żądania reklamacyjne. Ty możesz zrobić ekspertyzę na jego koszt.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@Pawelck85 Możesz zgłosić do rzecznika praw konsumenta, poddać ekspertyzie i udać się na drogę sądową.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Ojej, ale on już to wie 🙂

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

Podobnie jak reszta, polecam skorzystanie z pomocy rzecznika  konsumenta  w swoim mieście/powiecie/województwie. Mają bardzo skuteczne metody stawiania  sprzedawców do pionu... Tu masz wszystko w temacie:  https://www.uokik.gov.pl/kontakt.php

Ddobrze użyć  tej wyszukiwarki:  https://www.uokik.gov.pl/pomoc.php

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów