anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedający nie chce przyjąć zwrotu, dlaczego pracownik Allegro popiera go w dyskusji?

SODA_BLAST
#7 Wielbiciel#

Jestem Kupującym, sprzedawca podał błędne dane w opisie oferty przez co produkt okazał się niezgodny. Założyłem dyskusję, ale sprzedawca nie chce się przyznać do niezgodności. Na dodatek nie zna przepisów bo twierdzi że jak dokonałem zakupu na fakturę ( jednoosobową działalność) to nie przysługuje mi zwrot. Na dodatek zasłania się tym, że produkt sprzedawał jako uszkodzony i z tego tytułu też mi nie przysługuje zwrot.

Poprosiłem pracownika allegro o interwencję i nie odniósł się do kwestii zwrotu, a prosiłem go o to.

Mimo że sprzedawca nie ma zarejestrowanego na allegro konta jako firma, to na dokonany zakup otrzymałem fakturę VAT, co wyraźnie zaznaczyłem w dyskusji więc mam prawo do zwrotu.

Mam wrażenie, że niestety pracownicy którzy udzielają odpowiedzi w dyskusji czytają treść dyskusji wybiórczo, albo wcale się z nią nie zapoznają.

Wyraźnie piszę w dyskusji na temat odstąpienia od zakupu - zwrotu towaru, by uświadomili sprzedawcę, że mam do tego prawo, a pracownik allegro pisze mi ciągle o reklamacji, że sprzedawca ma prawo odmówić mi...  

Niestety ale muszę zapytać, czy są w serwisie bardziej kompetentne osoby ? Które mogą zainterweniować w dyskusji i udzielić odpowiedzi w kwestii odstąpienia od zakupu?

 

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

mdrogeria
#21 Demiurg#

@SODA_BLAST troszkę to inaczej wygląda jak opisujesz . Prawo do odstąpienia masz prawo tylko w przypadku gdy zakupiony przedmiot nie ma związku z profilem Twojej działalności . Reklamację możesz złożyć co zrobiłeś  ,a sprzedawca musi się do niej odnieść co nie znaczy ,że ją uznać . Teraz się zdecyduj ,czy składasz reklamację czy odstępujesz od umowy bo z Twojego wpisu wnioskuję , że chodzi o reklamację .

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

tu się nie zgodzę - wcale nie musisz mieć prawa do zwrotu

art 38a ustawy konsumenckiej mówi wyraźnie kiedy można odstąpić od umowy

a jak wybrałeś w zgłoszeniach tryb reklamacji -czego nie musiałeś być świadomy

bo to jest spaprane w serwisie to  twoje zgłoszenie traktują jako reklamacje

 

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Jeżeli składałeś wyjaśnię że towar jest niezgodny z opisem to sugeruje reklamację a nie zwrot. Ale to także nie problem ponieważ i tak sprzedajacy musi ją rozpatrzyć. Oczywiście masz prawo do zwrotu jak kupiłeś na Fv i nie jest towar związany z twoją działalnością. Teraz w wystawionych ofertach należy czytać wszystko dokładnie, ponieważ Allegro łączy oferty i często wprowadzają kupujących w błąd(wina Allegro)

oznacz moderatorów

SODA_BLAST
#7 Wielbiciel#

Założona została dopiero dyskusja. Odnośnie tego co pisze kolega "RED" Nie wypełniłem jeszcze formularzu odstąpienia i towar nie został jeszcze odesłany, chodzi o samą informację w dyskusji odnośnie możliwości zwrotu. Wiem że wypełniając zwrot jest tam opcja reklamacji i odstąpienia. 

 

Co do zwrotu gdy zakup był na fakturę, to nawet jasno jest to na stronach allegro podane:

allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/prawa-i-obowiazki-sprzedajacego/reklamacje-i-zwroty-od-kupujacych...

Prawo do odstąpienia od umowy nie obowiązuje w przypadku umów zawieranych między przedsiębiorcami (z wyjątkiem osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). Jeśli zakup był na fakturę VAT, możesz mieć wątpliwości co do charakteru transakcji. Dlatego nawet jeśli kupujący wypełni formularz zwrotu w zakładce Kupione, masz prawo odmówić przyjęcia zwrotu[1].

[1] Przyjęcia zwrotu nie możesz odmówić jednoosobowej działalności gospodarczej w sytuacji, o której mowa w art. 38 a. Ustawy o prawach konsumenta w zw. z art. 385(5) kodeksu cywilnego.

Czy kupujący może odstąpić od umowy, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą?

Tak. Zgodnie z przepisami, od 1 stycznia 2021 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą:

  • odstąpić od umowy
  • skorzystać z rękojmi, o ile nie została wyłączona dla przedsiębiorców

na takich samych warunkach, jak konsumenci.

 

Więc, mam prawo do odstąpienia, tylko pracownik serwisu allegro mimo prośby na uświadomienie o tym fakcie sprzedawcy ciągle pisze o reklamacji, że mogę reklamować...

oznacz moderatorów

SODA_BLAST
#7 Wielbiciel#

Przepisy tez się zmieniły, i o ile kiedyś faktycznie było tak, że było prawo do zwrotu jeżeli zakup był na FV i nie był to zakup związany z prowadzoną działalnością. Tak obecnie to nie obowiązuje.

Od stycznia 2021 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą objęte zostały pełną ochroną konsumencką. Oznacza to, że przedsiębiorca nabywający towar na fakturę, uzyskał prawa wynikające z rękojmi oraz prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni.   

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@SODA_BLAST skoro wiesz lepiej ....możesz dochodzić swoich praw z powództwa cywilnego .

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@SODA_BLAST jest to reklamacja, którą sprzedający odrzucił. Pomyłką w dyskusji było tylko to stwierdzenie: "SODA_BLAST jest osobą prywatną wiec nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu". Doszło do pomyłki i w miejscu Twojego loginu, powinien być login sprzedającego, to on jest osobą prywatną i nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu, natomiast reklamację odrzucił do czego miał prawo, dlatego zaproponowaliśmy Ci wypełnienie wniosku o rekompensatę z Allegro Protect. Wniosek będziesz mógł złożyć po godzinie 16:00 2 października 2022r. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

SODA_BLAST
#7 Wielbiciel#

Na zakup otrzymałem od sprzedawcy fakturę FV więc nie jest on osobą prywatną. Dlaczego piszecie więc że jest osobą prywatną i nie ma obowiązku do przyjmowania zwrotu? 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@SODA_BLAST dziękuję! Skonsultowałam to z działem prawnym, który przyznał Ci rację. Zamieściliśmy odpowiedź w tej sprawie w dyskusji. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Client:65300220
#10 Popularyzator#

Masz ciekawe, podwójne standardy co do działania swojej firmy i czyjejś firmy.

oznacz moderatorów