anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedawca wysłał mi wazon szklany za 1500 zl, moim zdaniem źle zabezpieczony

bedger
#8 Zapaleniec#

Dotarła stłuczka szklana, odmowiłam przyjęcia w pickupie DPD. I teraz dwa pytania, jeśli DPD odrzuci reklamację, na której koniec mam czekać, to kto mi odda pieniadze? I pytanie drugie, jesli sprzedający nie jest firmą, to jak sprzedaje na Allegro? Ja wystawiając cokolwiek jako osoba prywatna mogę to zrobić wyłącznie na Allegro Lokalnie.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

xyz96
#21 Demiurg#

Złóż pisemną reklamację sprzedawcy, bardzo dobrze, że odmówiłaś przyjęcia towaru. To nie musiało być uszkodzenie w transporcie, nie ma na to dowodu. Sprzedawca mógł wysłać uszkodzony przedmiot i on za to odpowiada. Domagaj się dosłania drugiej, nieuszkodzonej rzeczy lub zwrotu wszystkich kosztów. Napisz, że to reklamacja z rękojmi. Zachowaj jakiś dokument potwierdzający odmowę odebrania uszkodzonej przesyłki. Jeżeli sprzedający nie odda wpłaty lub nie wyśle nowej rzeczy, otwórz spór; https://allegro.pl/dyskusje/nowa i poproś tam o pomoc Allegro. Po 14 dniach, jeśli spór nie przyniesie rozwiązania, zamknij go jako nierozwiązany i wystąp o zwrot środków z Programu Ochrony Kupujących; https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/wybor-zamowienia

Osoba prywatna może wystawiać na zwykłym Allegro, trzeba tylko kliknąć zaznaczony na zdjęciu link;

AAAA.JPG

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Art.  544.  [Sprzedaż na odległość]

§  1.  Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.
§  2.  Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@bedger Oczywiście że mógł być uszkodzony w transporcie, oczywiście że mógł wysłać"uszkodzony"(jakiś dowód), osoba prywatna(wiele wątków) nie odpowiada za przesyłkę tylko dostawca. Tu masz opisane jak i kiedy możesz zwrócić i reklamować na AL :https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/zwrot-i-reklamacja-na-allegro-lokalnie/zwrot-i-reklamacja-to...  Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy, możesz po 14 dniach od zakupu złożyć wniosek do POK:  https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/index . Nawet jako prywatny sprzedawca możesz wystawiać na zwykłym Allegro Screenshot_2021-02-01 Wystaw przedmiot - Allegro Lokalnie.png

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Jeśli to było szkło przesyłka powinna być ze stosownym oznaczeniem .

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

osoba prywatna(wiele wątków) nie odpowiada za przesyłkę tylko dostawca.

Gdyby tak było, osoba prywatna mogłaby wkładać szkło do paczki bez żadnych zabezpieczeń, a potem zbywać kupującego przy reklamacji.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@bedger a protokół szkody spisałaś ? czy tylko odmowa ?

Zakup od osoby prywatnej lub transakcja między przedsiębiorcami

Jeśli zakup nastąpi od osoby prywatnej lub obie strony transakcji występują jako przedsiębiorcy - wydanie towaru przez sprzedającego następuje z chwilą przekazania przesyłki do przewoźnika. Oznacza to, że odpowiedzialność za przesyłkę w momencie przekazania przewoźnikowi przechodzi na kupującego.

Oczywiście że tu wina sprzedawcy źle zabezpieczone, ale w takim przypadku warto spisywać protokół będzie podkładka do sądu ( DPD odrzuci reklamację na 100 % ) 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@kostas11 tak między nami, ja bym nie kupował wazonu za tą kasę wysyłkowo, bez względu na zabezpieczenie. tak samo jest z telewizorami. Niby cacy, a potem matryca pęknięta i szarpanie się kto, kiedy i gdzie to zrobił. Lepiej zamówić online i np. odebrać osobiście w jakimś sklepie wtedy można sobie wszystko dokładnie obejrzeć na miejscu 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@mikeza tak jak piszesz, sam nie kupuje takich produktów przez neta, mimo że znam prawo i wiem jak to ugryźć to pozostaje się szarpanie i czekanie na reklamację a czasem sąd 😞

Wszystko reguluje Kodeks Cywilnym, Prawo Przewozowe ale tu trzeba jeszcze przeszkolić kupujących i sprzedających jak powinno się postępować w takich przypadkach 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

bedger
#8 Zapaleniec#

Tylko odmowa, wolałam tego nie brać do ręki, już kiedyś bujałam się z kurierem DPD, który w moim rejonie zostawia paczki np.w aptece jako odebrane przeze mnie. Przez tydzień nie przyjechał zrobić protokołu, miałam 150 zeta w plecy. DPD moim zdaniem jest bardzo problematyczne w kwestii reklamacji. Dlatego każę wysyłać do pickupa, bo tam jak ruszę przesyłką, to słychać, jak coś jest zbite.

 

oznacz moderatorów