anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedwca odmawia sprzedaży akumulatora kupionego i zapłaconego, bo ma prawne widzi mi się...

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

Kupiłem na Allegro prawnie skutecznie (zapłaciłem) na allegro akumulator do auta w korzystnej dla mnie cenie, choć prawdopodobnie niezbyt korzystnie dla Sprzedawcy.

Czyli umowa sprzedaży zawarta obustronnie. Ale Sprzedawca *odmawia* wysłania towaru w wygranej cenie i chce na siłę oddać mi pieniądze.

Tłumaczy to tak:

"Cena produktu z aukcji została podana z uwzględnieniem zwrotu akumulatora złomowego"

A ja tłumaczę to tak:

W aktualnej ustawie o recyclingu akumulatorów - na którą powołuje się Sprzedawca w aukcji - sprawdziłem dokładnie - mowa jest tylko o obowiązku odebrania od klienta akumulatorów *zużytych*, nie *sprawnych* art.27. a mój akumulator jest *sprawny* w związku z tym odmawiam wydania - i mogę to zrobić na piśmie.

^^^ Tu Sprzedawca odmówił wysyłki chociaż nie ma pod to bazy prawnej w moim indywidualnym przypadku!

***Czyli z jednej strony mamy nie podparte prawnie widzi mi się Sprzedawcy, a z drugiej moc przycisku KUP TERAZ***.

 

1) Jak i czy Allegro w ogóle mi pomoże w wymuszeniu realizacji Sprzedaży w aukcyjnej cenie?

2) Czy zgłoszenie do zawieszenia tak dziwacznie prowadzonej aukcji lub konta jest proceduralnie możliwe?

(bo Sprzedawca nadal sprzedaje na tych nie do końca uczciwych zasadach odrzucając kogo mu się chce w sprzeczności z polskim prawem na które się powołał w podbitej aukcji)

 

PS. Cytaty z regulaminu mile widziane, może ktoś wygrał przy wsparciu Allegro wymuszenie Sprzedaży?

 

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Sir_Mendez ze swojej strony dodam, że oferta została przez nas usunięta. Sprzedający jest zobowiązany odebrać od kupującego stary akumulator, a jeśli kupujący nie oddaje go przy zakupie nowego, pobrać tzw. opłatę depozytową w wysokości 30 zł za sztukę i wydać stosowne zaświadczenie o jej pobraniu. Nie wymagamy też doliczania opłaty depozytowej do ceny towaru.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

W moim mniemaniu Sprzedawca powinien zrealizować zakup i pogodzić się ze stratą ukrytej gdzieś kaucji 30zł, bo z jakiej racji ja mam ponosić teraz konsekwencje tak, a nie inaczej prowadzonej aukcji?

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Sir_Mendez owszem, jednak my nie możemy go do tego zmusić. Możesz założyć dyskusję i w niej poprosić o pomoc pracownika Allegro. Nie rozumiem jakie konsekwencje masz na myśli, w ostateczności otrzymasz zwrot wpłaty. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

~la_nika: miałem na myśli konsekwencje finansowe w postaci tych +30zł już po fakcie kliknięcia KUP TERAZ - bo tylko tak prawdopodobnie uda się te aukcję uratować/załagodzić. Czyli de facto KUP TERAZ na Allegro jest warte tyle co zero! Sprzedawca cisnąc na zwrot pieniędzy może się wykręcić z każdej sprzedaży powołując się na bzdurę - choćby nietrafione przepisy.

Tak czy owak dzięki za reakcję i rady w dalszym postępowaniu.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Sir_Mendez 

1.
Sprzedawca detaliczny baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych lub akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych jest obowiązany do pobrania od kupującego niebędącego przedsiębiorcą opłaty depozytowej oraz do potwierdzenia jej pobrania, jeżeli przy sprzedaży tych baterii lub akumulatorów kupujący nie przekazał mu zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, o których mowa w art. 53 
 
Dla mnie sprawa prosta- kupujący nie przekazuje zużytego akumulatora. Sprzedający wystawia pokwitowanie na 30 zł opłaty depozytowej zgodnie z obowiazujacym prawem którą kupujący powinien uiścić.
 
W przypadku braku uiszczenia tejże opłaty lub zwrotu zużytego akumulatora umowy nie można uznac za zawartą. ( sprzedawca nie ma prawnych możliwości przekazania towaru)
 
oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

~_Likos_: I tu jest sedno sprawy - Zobacz co napisałeś i przeczytaj to ze zrozumieniem -

Art 54 Opłata depozytowa:

Sprzedawca (...) bla bla (...) lub akumulatorów kupujący nie przekazał mu ***zużytych baterii*** lub ***zużytych akumulatorów***, o których mowa w art. 53 

... no właśnie ZUŻYTYCH(!) - ten zapis mnie nie dotyczy i nie da się tego odczytać inaczej.

*) Przypominam, że zgłosiłem Sprzedającemu sprawność akumulatora i w związku z tym odmowę jego zdania zgodnie z tym i wszystkimi paragrafami z tej ustawy. Ona dotyczy tylko i wyłącznie ogniw ZUŻYTYCH. To, że nie uwzględnił w cenie np. 30zł kaucji to już jego problem.

oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

@Sir_Mendez Ilekroć kupujesz nowy akumulator od sprzedawcy detalicznego, do jego ceny dopłacasz 30 zł. Dlaczego? Ponieważ właśnie tyle wynosi wprowadzona w 2009 roku kaucja środowiskowa. Kaucja ta doliczana jest do ceny każdej baterii samochodowej sprzedawanej odbiorcom indywidualnym.

Odkąd ustawa ta weszła w życie, co stało się dokładnie 12 czerwca 2009, każdy sprzedawca detaliczny na terenie kraju został prawnie zobowiązany do naliczania tzw. kaucji środowiskowej, czyli opłaty depozytowej pobieranej od kupujących nowe akumulatory samochodowe.Do jej uiszczenia zmuszeni są jedynie ci kierowcy, którzy, kupując nowy akumulator, nie zwracają jednocześnie dostawcy starej, zużytej już baterii (zużyty niekoniecznie oznacza niesprawny).

Podjąłeś decyzję zakupu nowego akumulatora, zatem wziąłeś na siebie obowiązek zdania starego (nie musisz tego robić ale w takim przypadku musisz zapłacić kaucję 30 zł).Kaucja jest zwrotna o ile w terminie do 30 dni od zakupu dostarczysz stary akumulator.Po tym terminie możesz zdać stary akumulator bezpłatnie, jednak nie otrzymasz zwrotu kaucji.

Mój znajomy od ponad 30 lat sprzedaje akumulatory.Na dzień dzisiejszy nie ma opcji abyś kupił nowy akumulator bez zdania starego lub bez opłaty kaucji.

Nie będę odnosił się do zapisów w treści aukcji w której dokonałeś zakupu, bo ich nie widzę.

oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

~ART_FOTO: To bardzo ciekawe o czym piszesz o kaucji 30zł, bo jeśli:

>Kaucja ta doliczana jest do ceny ***każdej baterii*** samochodowej sprzedawanej >odbiorcom indywidualnym.

...to oznaczałoby, że Sprzedawca ma >>szersze<< obowiązki niż Kupujący i jeśli wystawia przedmiot bez kaucji - aby uzyskać przewagę w cenie na Allegro (jak mój przypadek) - to traci w przypadku Klientów ***ze sprawnym aku*** na własne ryzyko prawne i finansowe.

A traci? Wiesz może czy Sprzedawca te 30zł wpłaca gdzieś dalej?

Może Sprzedawca jak dostarczy oświadczenie klienta o odmowie zdania aku dalej - bo jest sprawny jeszcze - to organ pobierający (jeśli taki istnieje) odstępuje od pobrania 1x 30zł ?

^Mój Sprzedawca odmówił przyjęcia takiego pisma.

Przypominam, że Klient kupujący ***ze sprawnym aku*** jak ja, nie jest ani razu wspomniany w w ustawie utylizacyjnej i kluczowym art. 27. (Dz. U. 79 poz 666, art. 54, poz. 1-5, art. 55 p.1) i Sprzedawca, który twierdzi że ma obowiązek wyciągania na siłę wszystkich sprawnych i nie sprawnych aku - jest w błędzie. Mój Sprzedawca popełnił błąd odmawiając wysyłki. Powinien sprzedać aku w niższej cenie i niejako stracić 30zł z powodu szerszych swoich obowiązków również w moim przypadku.

Co mnie jako Klienta klikającego KUP TERAZ przy konkretnej niskiej cenie obchodzą jego szersze obowiązki dot. 30zł? Twierdząc, że musi z obowiązku z art.27 pobrać aku - również ode mnie - niejako kłamie świadomie lub nie.

Inna sprawa, że prawdopodobnie ustawodawca robi w balona Sprzedawców jeśli za mnie płacą bez możliwości odwołania - gdy ja jako Klient słusznie i świadomie nic nie utylizuje w momencie zakupu.

oznacz moderatorów

Client:96810784
#13 Ambasador#

Aż trudno uwierzyć, że jesteś przedsiębiorcą. Płaczesz bo ktoś korzysta ze swoich praw a ty nie przycebuliłeś?

oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

Sugerujesz, że druga strona ma prawa, a ja nie ponieważ cebule? Daj spokój! Obie strony mają swoje prawa, ale ich naginanie w tym przypadku zaczęło się od Sprzedawcy. Mogę się założyć że ze wszystkimi tak robi, a ja się pierwszy wychyliłem, bo ktoś w końcu musi powiedzieć stop.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Sir_Mendez Dalsze pisanie i powtarzanie tych samych argumentów tutaj nic nie da , i nic nie wnosi do sprawy > sprzedawca postąpił jak postąpiłł > nieważne czy miał prawo > ani Allegro, ani moderatorki Ci nie pomogą. Możesz tylko udać się do sądu i tam próbować wyekzekwować akumulator.

A co do naginania praw to kupujący na Allegro mają ich kilkakrotnie więcej niż sprzedawcy > chociażby najważniejsze : dyskusja, POK, negatyw > sprzedawca nie może wystawić kupującemu negatywa chociażby niewiadomo co zrobił Kupujący jest tu i tak traktowany jak "święta krowa" w Indiach > może nas....... sprzedawcy na buty, a ten się ma kłaniać.

oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

~ la_nika (moderator):

>>@Sir_Mendez ze swojej strony dodam, że oferta została przez nas usunięta.(...)

Niestety aukcja nie została usunięta i chyba nie będzie to możliwe, gdyż "Regulamin Allegro - Sprzedaż akumulatorów – ustawowa kaucja" ***ma treść sprzeczną/niezgodną*** z "ustawą o bateriach i akumulatorach". Daje furtkę Sprzedającemu, aby uzyskać fałszywą przewagę w cenie nad innymi Sprzedającymi i sugeruje Sprzedającemu, aby błędnie zachowywał  się wobec Kupującego ze sprawnym akumulatorem, który w żaden sposób nie jest ujęty ustawą o recyclingu baterii i nie podlega jej zasadom...

Ująłem to w wypowiedzi to ~kosats11 z dn. ‎30-09-2022 22:56  ...

pokrótce zamiast:

Ten który: "nie ma starego akumulatora lub go nie oddaje"

powinno być poprawione na:

Ten który: "ma stary akumulator i go nie oddaje".

... "wtedy pobierz od niego opłatę depozytową. "

Sprawą treści Reg. powinien zająć się prawnik Allegro, a aukcja prawidłowo powinna być usunięta i gdy Sprzedający nie zmienia postępowania - konto zablokowane.

^Klient ze sprawnym aku. traci czas i ponosi inne sumujące się straty podczas zatwierdzania tego typu aukcji klawiszem KUP TERAZ.

 

Ponieważ nie naruszono zasad Reg. ...

Zgłoszenie naruszenia zasad np. z uzasadnieniem:

"odmowa realizacji KUP TERAZ na podstawie fałszywej podstawy prawnej" nie ma sensu bez poparcia Regulaminu.

Na ten moment...

>>>SPRAWA NIE MA SKUTECZNEGO ROZWIĄZANIA.<<<

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Sir_Mendez tu masz stanowisko allegro, jak sprzedawca napisał w opisie że jest to cena po zwróceniu akumulatora a Ty nie chcesz to jesteś zobowiązany mu dopłacić 30 zł i otrzymasz na to potwierdzenie, sprzedawcy nie wliczają tego w towar bo allegro pobiera prowizję której pewnie nie odzyskują po oddaniu 30 zł 😞

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/zasady-i-regulamin/sprzedaz-akumulatorow-ustawowa-kaucja-...

Sprzedaż akumulatorów – ustawowa kaucja

Przykład

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku braku zwrotu starego akumulatora pobieram dodatkową opłatę depozytową w wysokości 30 złotych. Po zakupie otrzymują Państwo stosowny dokument, który potwierdzi jej uiszczenie.

Jeśli w ciągu 30 dni oddadzą Państwo stary akumulator, cała kwota depozytu zostanie zwrócona.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

~kastas11

No to bingo!

W Regulaminie Allegro jest błąd!

Już wiem dlaczego Sprzedawcy akumulatorów mają motywację, aby w niewłaściwy sposób odrzucać Klienta mimo, że wprost z przepisów nie mają racji...

Napisałeś wyciąg tekstu z regulaminu:

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/zasady-i-regulamin/sprzedaz-akumulatorow-ustawowa-kaucja-...

Sprzedaż akumulatorów – ustawowa kaucja

gdzie zdanie:

"nie ma starego akumulatora lub go nie oddaje"

powinno być poprawione na:

'ma stary akumulator i go nie oddaje".

Wtedy ten co ma sprawny akumulator i nie podlega wprost ustawie o ***zużytych*** bat i aku, nie podlega też - co jest prawidłowe - dalszemu zapisowi w Regulaminie Allegro:

"wtedy pobierz od niego opłatę depozytową. "

Wygląda na to, że prawnik w Allegro za mało dostaje.

Regulamin Allegro do poprawy.

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Chcę kupić nowy akumulator poprzez serwis Allegro.

Nie mam starego na "oddanie" - nie kupuję go do samochodu, lecz do innych celów - nikogo to nie powinno obchodzić, nie mam zużytego akumulatora na wymianę.

Następna rzecz - w ciągu ostatnich 2-óch lat zakupiłem 4 akumulatory. 2 szt. w sklepach - wymagali kaucję 30 zł, lub zwrot starego akumulatora (ze wstrzymaniem wydania paragonu do czasu oddania starego akumulatora). 

2 szt. akumulatora zakupiłem na stacji CPN, istnieje ze 30 lat - nie wymagali zwrotu starego akumulatora, ani żadnej kaucji. Owszem - był kiedyś taki przepis i wymógł - teraz tego nie ma. To jest jedynie "wymysł" sprzedawców, którzy chcą sobie "dorobić" na sprzedaży akumulatorów dodatkowe 30 zł. 

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

Sir_Mendez
#8 Zapaleniec#

Dzięki Wszystkim za wypowiedzi na założonej przeze mnie dyskusji - na ich podstawie doszedłem to pewnych własnych wniosków i dokonałem też zakupu akumulatora poza Allegro bez żadnych ukrytych bzdur z kaucją 30zł i niejasności z zaniżoną ceną dostępną na bazie dyskryminacji: produkt dla wybranych.

 

Na ten moment z powodu zapisu w Regulaminie...

>>>SPRAWA NIE MA SKUTECZNEGO ROZWIĄZANIA.<<<

...co przed chwilą uzasadniłem ostatecznie gdzieś powyżej w poście do ~ la_nika (moderator).

oznacz moderatorów