anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Uszkodzona przesyłka zwrotna

Ania_C3
#1 Nowicjusz#
  • Witam, otrzymałam dzisiaj od sprzedawcy Allegro protokół szkody zwracanej przeze mnie przesyłki. Inpost rozwalił paczkę w transporcie i zamiast dostarczyć sprzedawcy towar przekazał od razu protokół szkody. Sprzedawca mi go wysłał żebym to ja złożyła reklamacje. Po czyjej stronie to powinno być? Czy to nie sprzedawca który jest w tym momencie odbiorcą powinien mi zwrócić pieniądze za zwracany towar i samemu złożyć reklamacje w inpost w celu odzyskania pieniędzy za zniszczony towar? 
oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3

A3dam
#19 Nestor#

@Ania_C3 
Sprzedawca ma prawo wstrzymać się ze zwrotem pieniędzy do czasu otrzymania rzeczy z powrotem.
Po otrzymaniu rzeczy z powrotem może ocenić jej stan, a w przypadku uszkodzeń lub śladów używania - ma prawo zwrócić tyle ile jest warta zwracana rzecz  w stanie w jakim została zwrócona (konsument korzystający z prawa do odstąpienia z Art. 27 UoPK - odpowiada za zmniejszenie wartości zwracanej rzeczy).

W świetle powyższego: to w Twoim interesie jest złożyć reklamację w InPost (a jeżeli to była przesyłka SMART! - to bezpośrednio w Allegro) aby odzyskać odszkodowanie za zniszczoną przesyłkę bo sprzedawca nie otrzymawszy przesyłki, a tylko protokół szkody: ma pełne prawo nie oddać Ci nic.

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

Ważne!

Konsument pokrywa wszystkie bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy (np. koszty opakowania, zabezpieczenia, nadania), chyba że przedsiębiorca:

  • zgodził się je ponieść

lub

  • nie poinformował kupującego o konieczności ich poniesienia.

Konsument jest odpowiedzialny wobec sprzedawcy za zmniejszenie wartości rzeczy w związku z korzystaniem z niej w nieodpowiedni sposób. Ma prawo zbadać charakter, cechy i funkcjonowanie towaru w taki sposób, w jaki mógłby to uczynić w sklepie stacjonarnym. Nie może jednak używać rzeczy w sposób nieograniczony. Jeśli tak robi, przedsiębiorca ma prawo obciążyć go dodatkowymi kosztami w związku ze zmniejszeniem wartości towaru.

oznacz moderatorów