anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Walka ze sprzedającym Jak to jest z oddawaniem srodków bez mojej zgody ?

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

Siemanko. Jako ze zostałem lekko mówiąc podirytowany sytuacją zamierzam zawalczyć o swoje prawa z moim zdaniem nieuczciwym, wprowadzajacym w błąd i łamiącymi prawo sprzedawca choc bym miał sie tułać po sądach pół życia.

Ale może od poczatku przedstawie jak to widze. W poprzednim tygodniu kupiłem uszkodzony towar po okazyjnej cenie 500zł w celu naprawy. Sprzedawca napisał ze jest na urlopie i towar wyśle w niedziele na co przystałem. W sobote się odzywa ze sprzet sobie sam naprawi i ze towaru nie wysyła. No i mnie uruchomił. Pogrzebałem troche i teraz tak według kodeksu cywilnego zawarliśmy umowę cywilnoprawną. opłate zrobiłem. towaru nie otrzymałem. otworzyłem spór i podałem swoje argumenty.Pan zdacydowanie ze nie wyśle i koniec.

no to grzebie dalej i odnajduje 2 przepisy które mówią

1. Art. 535KC Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz(...)

2. Art. 155. [Umowa przenosząca własność] Kodeks cywilny. Dz.U.2023.1610 § 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę.

i o teraz wchodzi w gre czy to jest sprzedaż  rzeczy oznaczonej co do tożsamości czyli w skrócie czy jest to rzecz niepowtarzalna np posiadająca swój unikalny numer identyfikacji np imei czy nie. w moim przypadku przedmiot miał taki nr i tu jest pech sprzedającego gdyż oznacza to ze w momencie zawarcia umowy przedmiot stał się moją własnością .(gdyby tak nie było przedmiot staje się moją własnościa w momencie odebrania go osobiscie lub dostarczenia go przez przewożnika). I teraz krem de la krem akcji gdyż uważam ze Pan sprzedajacy wyczerpał znamiona art. 284 kk § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

udostepniam te moje nie krótkie poszukiwania i przemyślenia gdyż uważam ze chamstwo i cwaniactwo trzeba tepić wszystkimi możliwymi sposobami. Może się komuś przyda, moze ktoś coś doda może ktoś się nie zgodzi czekam na dyskusje.

Dobra a co zrobiło allegro? To jest też hit. prowadziłem sobie przemiłą konwersacje ze sprzedającym i przy otwartym sporze jest opcja Poproś allegro o pomoc wiec klikam może ktoś z innym stanowiskiem się odezwie.I co widze? CO WIDZĘ! ano to :

Wiadomość automatyczna
Kupujący nie otrzymał zamówienia. Proszę, by Sprzedający przesłał w załączniku potwierdzenie nadania (z widocznym adresem odbiorcy).
Jeżeli Sprzedający nie nadał przesyłki, proszę, by przesłał w załączniku potwierdzenie zwrotu pieniędzy.
 
No i znowu musiałem się odpalić.. bo jakim prawem allegro za mnie decyduje czy ja chcę zeby mi ten zwrot zrobiono? Ja sie uparłem i chce towar i mam do tego pełne prawo. Bede was informował na bierząco bo coś czuje w lewym palcu od stopy że będzie ciekawie 😉
oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17

mdrogeria
#21 Demiurg#

@majdanos1992 allegro nie ma mocy prawnej , aby wymusić na sprzedawcy wydanie towaru ,zgodnie z regulaminem oraz przewodnim hasłem nie możesz być jako Odbiorca stratny . Jeśli sprzedawca zwrócił środki pozostaje Ci tylko droga Postępowania Cywilnego , z allegro nic więcej nie ugrasz .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@majdanos1992  niezaleleżnie od decyzji allegro masz prawo do powództwa cywilnego o wydanie rzeczy ( ze sprawą karna to raczej nie przejdzie) . Natomiast w sprawie cywilnej - zdecyduje sąd.

Jeśłi chodzi o podejście allegro to jest ono prawidłowe. Allegro dopilnowuje aby kupujący nie stracił środków i nie zostatał oszukany lecz nie ma mocy prawnej do zmuszenia sprzedajacego do wydania rzeczy. Wiec jeśli sprzedający zwraca środki - tutaj ze strony allegro jest koniec sprawy.

O reszcie musiałby decydowac sąd

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@majdanos1992 Allegro nie ma mocy prawnej żeby zmusić sprzedającego do wylania towaru, zwrócił Ci śrdoki więc tu już rola Allegro się skończyła. Natomiast zgodnie z prawem została zawarta między tobą a sprzedającym umowa i tu masz prawo domagać się jej realizacji, masz prawo iść do sądu i domagać się jej realizacji, pytanie czy warto?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@majdanos1992 pytanek kilka

1 zakup z lokalnie czy zwykłe allegro?

2 koszt uszkodzonego towaru 500 a po ile chodzi sprawny towar?

oznacz moderatorów

euphoria_art
#11 Animator#

Za 500 zł które zostało zwrócone chodzić po sądach to już jest przegięcie.  Sam kilka razy zwracałem kasę za towar bo został uszkodzony przed wysyłką i nikt ze mną po sądach się nie ciągał.  Nie którzy nie mają chyba co robić i się nudzą, taki sąd to wywalenie pieniędzy w błoto, czasu i energii.

oznacz moderatorów

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

Jakie przegięcie? Na całe szczeście jest to tylko 500 zł bo przy wyzszych kwotach to byłby problem a tak moge sobie na to pozwolić. Nie chodzi mi za nic o pieniądze tylko o sam fakt lecenia w kulki. Wiem że to się niektórym w głowach nie mieści ale dla mnie umowa i wywiazywanie się z niej jest ważniejsza od czasu i pieniedzy. W przypadku eweltualnej wygranej koszty ponosi winny a wiec nie widze tutaj wywalania pieniedzy w błoto.

Jest dalsza cześć tej opowieści: Allegro wycofało się ze zwrotu i nakazało sprzedającemu wysłanie przedmiotu podpierając się regulaminem.

Tu chodzi o coś wiecej bo gdyby doszło jednak do sprawy i bym ją wygrał to jest coś takiego ze następni kupujący mogą sie podeprzeć się wyrokiem sądu a to już dużo bo może to być bat na nieuczciwych sprzedających.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

W kc masz ewidentną omyłkę przykład uszkodzony przedmiot wystawiony za 500zł okazuje się sprawny, a sprawny kosztuje np 2000zł powołując się na ten paragraf sprzedawca anuluje transakcję bo spowodowałaby duże straty firmy. Sprawę w sądzie prawie pewne że przegrasz i zostaniesz z kosztami sądowymi, a allegro nie jest i nie było stroną może se kazać nawet na księżyc skoczyć, skoro kasa oddana to nic nie mogą kazać. @majdanos1992 

oznacz moderatorów

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

Chodziło o to ze w momencie zakupu ta rzecz faktycznie była tyle warta. nie wiadomo jakie byly usterki moglo byc uszkodzenie dosłownie za 1gr ale również i za ponad 1500 zł bez robocizny Dopiero po naprawie faktycznie sie wstrzeliłeś bo mogł ten przedmiot kosztować ok 2 tys. to tak jakbys wystawił przedmiot i on by sie sprzedał nastepnie byś zawarł teze ze zostawiam sobie go bo skoro komuś opłaca się naprawić to odniose go do serwisu.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@majdanos1992 nie mogą się podeprzeć tym wyrokiem sądu bo w Pl to nie Usa nie ma prawa precedensu i nasze sądy nawet nie muszą brać pod uwagę wyroków SN w sprawie mogą orzekać same całkiem co innego a wyrok SN potraktować jako informację dodatkową

oznacz moderatorów

milka1234567890
#18 Luminarz#

Lepiej iść na zakupy, niż  do sądu.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@majdanos1992 masz prawo iść do sądu daj znać jak Ci poszło, przyda się jak piszesz kupującym jak również sprzedawcom skończy się kupowanie i nie płacenie 🙂 Pamiętaj że sąd nie zmusi do wydania rzeczy, tym bardziej jak oddał Ci kasę, z tego co się kiedyś interesowałem a były takie wyroki to sąd potwierdzał tylko ważność umowy 😞

Problem jest tylko jeden allegro zezwala na takie akcje 😞

Jeśli Twoja sprzedaż na Allegro Lokalnie z jakiegoś powodu nie doszła do skutku, możesz samodzielnie zwrócić kupującemu pieniądze. W ten sposób oddasz też pieniądze w ramach reklamacji.

Gdy oddasz pieniądze kupującemu przez Allegro Finanse, zwrócimy Ci jednocześnie opłatę za sprzedaż.

Kiedy możesz zwrócić pieniądze kupującemu

Zwrot wpłaty kupującego możesz zgłosić w ogłoszeniach kup teraz i z licytacją z powodu:

  • rezygnacji kupującego
  • niedostępności przedmiotu
  • reklamacji.
________
Κώστας
oznacz moderatorów

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

No i stało się ... choć allegro napisali ze sprzedający nie powinnien zwrócić kosztów to nie mogą wpłynąc na jego decyzje i wysyłają zwrot. I to nic ze to jest kluczowe w tej sprawie bo jak dostane zwrot na konto to jest praktycznie "po ptokach". Umowa dalej jeszcze obowiazuje to fakt ale gdzie mam wysłać pieniądze za te umowe ? Przez allegro ? Nie mam danych do przelewu, nie mam danych z kim tak naprawde zawarłem umowę, nr pesel czy nr dowodu. i to jest pewnego rodzaju pat. Zastanawia mnie w jaki sposób ja zawieram te umowę skoro nie mam wszystkich danych tylko ma je allegro...teraz zapewne bym musiał wystąpić do sądu o to aby allegro taką zgodę umieściło..gość też jest moim zdaniem mało ogarniety bo wystarczyło napisać ze towar np zgubił i zwraca koszty bym go mógł w pompe cmoknąć. Jest jeden plus jaki sie dowiedziałem a mianowicie taki ze gdy teraz bede kupował rzeczy ktore maja nr identyfikacyjny to poprosze o jego podanie.bo to wtedy zmienia to umowe na taką w której rzecz staje się twoją własnością w momencie podpisania umowy a wtedy jak delikwent nie chce wydać towaru to można z automatu oskarzyc go o przywłaszczenie i rozporzadzanie cudzym mieniem. tu nr indetyfikacyjny nie był widoczny a własność przechodzila na mnie dopiero w momencie dostarczenia przez przewożnika.czyli tak de fakto przedmiot jest dalej w jego posiadaniu.

oznacz moderatorów

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

Napisze jeszcze raz bo nie zdarzyłem edytować a troche zmian jest

No i stało się ... choć allegro napisali ze sprzedający nie powinnien zwrócić kosztów to nie mogą wpłynąc na jego decyzje i wysyłają zwrot. I to nic ze to jest kluczowe w tej sprawie bo jak dostane zwrot na konto to jest praktycznie "po ptokach". Umowa dalej jeszcze obowiazuje to fakt ale gdzie mam wysłać pieniądze za te umowe ? Przez allegro ? Nie mam danych do przelewu, nie mam danych z kim tak naprawde zawarłem umowę, nr pesel czy nr dowodu. i to jest pewnego rodzaju pat. Zastanawia mnie w jaki sposób ja zawieram te umowę skoro nie mam wszystkich danych tylko ma je allegro...czyli zawieram umowę ale nie mam do niej dostepu ? xD teraz zapewne bym musiał wystąpić do sądu o to aby allegro taką zgodę umieściło.. gość też jest moim zdaniem mało ogarniety bo wystarczyło napisać ze towar np zgubił i zwraca koszty. Bym go mógł w pompe cmoknąć. Jest jeden plus jaki sie dowiedziałem a mianowicie taki ze gdy teraz bede kupował rzeczy ktore maja nr identyfikacyjny to poprosze o jego podanie w aukcji.bo wtedy zmienia to umowe na taką w której rzecz staje się moja własnością w momencie podpisania umowy a wtedy jak delikwent nie chce wydać towaru to można z automatu oskarzyc go o przywłaszczenie i rozporzadzanie cudzym mieniem. tu nr indetyfikacyjny nie był widoczny co jest dalej obiektem moich rozmyslen czy musi podany w aukcji czy wystarczy tylko ze przedmiot taki nr posiada? jesli nie ma to zmienia się od razu umowa na taką w ktorej własność przechodzila na mnie dopiero w momencie dostarczenia przez przewożnika.czyli tak de fakto przedmiot jest dalej w jego posiadaniu. sprawa cieżka bo ile ja orzecznictw czytalem to hoho ale nie znalazłem nic co chocby przypominało te sprawe.

oznacz moderatorów

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

Nie chce sie sprzeczać bo całkiem mozliwe ze takie orzecznictwa cytałeś ale w myśl

Art. 535KC Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz(...)

podpierajac się o ten artukuł wnosze pozew o wydanie rzeczy ruchomej.

wiec nie wiem czemu sąd by nie miał na to pozwolić ..

Co do zwrotu kosztów to muszę się zagłebić w regulamin bo nie można moim zdaniem od tak sobie oddać pieniedzy. tym bardziej ze podczas sporu napisałem ze nie wyrażam zgody na oddanie $ tylko domagam się wysłania przedmiotu od sprzedającego. Mam pretensje do Allegro ze wogóle przez bota na sporze dopuscili do takiej sytuacji bo o tym automat zadecydował tak naprawdę.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

i tak i nie

niby sprzedawca musi wydać towar

(były już takie wyroki sądowe)

ale przy reklamacji czy żądaniu doprowadzenia towaru do pełnej zgodności z umową

już tego nie musi robić

 

czyli w teorii sprzedawca może wysłać puste pudełko,

a na żądanie doprowadzenia do zgodności z umową może

oddać kasę

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Poszalałeś teraz, ale tak można byłoby zrobić.😊

oznacz moderatorów

majdanos1992
#8 Zapaleniec#

Jak bedzie miał nr konta...

oznacz moderatorów