anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zrzeknięcie się roszczeń do ubezpieczenia przesyłki

MAMY ROZWIĄZANIE!
dudex77r
#7 Wielbiciel#

Witam, odebrałem przesyłkę która zewnętrznie nie była uszkodzona. Uszkodzenie było w środku. Zgłosiłem do sprzedawcy ale kazał poszukać kuriera aby ten wrócił spisać protokół. Infolinia DPD podaje że mam to zrobić przez ich stronę bez obecności kuriera. Tak też zrobiłem. W końcu nadawca zobaczył że jest na przegranej pozycji ponieważ nie zabezpieczył towaru wewnątrz przesyłki i napisał że wyślę nowy a stary mam oddać zapakowany kurierowi jako zwrot. I mam dodać oświadczenie " proszę o dołączenie pisma że zrzeka się Pan roszczeń do ubezpieczenia przesyłki i nr przesyłki DPD "

Czy to normalne i sam JA nie wkopię się na minę? Zależy mi tylko na towarze który jest bez uszkodzenia. 

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9
LEW433
#21 Demiurg#

Nie znam takiej zasady żebyś musiał się zrzekać jakiegoś roszczenia, problem jest po stronie sprzedającego więc nich sobie załatwia, możesz odesłać na własny koszt który musi Ci oddać sprzedający.

oznacz moderatorów
dudex77r
#7 Wielbiciel#

Też mnie to zastanawia. Może chodzi o to żebym od niego nowej felgi nie wyciągnął i dodatkowo nie ubiegał się z ubezpieczenia DPD? Pismo reklamacyjne poszło do DPD tak czy siak i będzie musiał to jakoś anulować bo i tak nic nie skubnie z tego. Najważniejsze jest to abym dostał towar bez uszkodzeń i żeby mnie ktoś nie obciążył, a co on sobie z tym zrobi to nie mój problem.

oznacz moderatorów
Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@dudex77r 

Dziwne... Roszczenie przysługuje nadawcy, nie adresatowi, więc nie bardzo masz się czego zrzekać.

Może sprzedawca trafił kiedyś na klejenta, co to dostał nowy towar i mimo to domagał się forsy z ubezpieczenia? To tylko moje domysły...

Napisz mu zrzeczenie, co Ci szkodzi. Zrzekniesz się przecież tylko prawa, którego i tak nie masz - a sprzedawca musi wysłać zamówienie ponownie albo oddać całą kasę, bo go Allegro przerobi na kotlet siekany.

oznacz moderatorów
medalik_2009
#17 Koryfeusz#

Po odebraniu przesyłki roszczenie przysługuje adresatowi.

Prawo pocztowe Art. 61. 1.
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania powszechnej usługi
pocztowej w zakresie przesyłki rejestrowanej i przekazu pocztowego, prawo wniesienia reklamacji przysługuje nadawcy albo adresatowi - gdy nadawca zrzeknie się na jego rzecz prawa dochodzenia roszczeń albo gdy przesyłka lub kwota pieniężna określona w przekazie pocztowym zostanie doręczona adresatowi.

oznacz moderatorów
Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@medalik_2009 

Uuuups...

😚

Co prawda nie wydaje mi się, żeby firmy kurierskie podlegały pod ustawę Prawo pocztowe (raczej pod prawo przewozowe), o ile nie doręczają korespondencji - ale pewności nie mam.

Jeśli jednak w DHL prawo reklamacji też przysługuje adresatowi, jeśli przesyłka została wydana - prośba sprzedawcy jest jak najbardziej zrozumiała.

oznacz moderatorów
medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@Kasiulki2 

To zerknijmy do prawa przewozowego 🤓

Art. 75 ust. 3 pkt 2b
Roszczenia przeciwko przewoźnikowi przysługują z tytułu umowy przewozu przesyłek towarowych o inne roszczenia z tytułu umowy przewozu - nadawcy lub odbiorcy zależnie od tego, któremu z nich przysługuje prawo rozporządzania przesyłką;

Art. 53 ust. 4
Uprawnienie nadawcy do rozporządzania przesyłką wygasa, gdy odbiorca wprowadził zmianę umowy przewozu, przyjął list przewozowy albo odebrał przesyłkę.

Zasada jest ta sama, mniej zrozumiale opisana.

oznacz moderatorów
Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@medalik_2009 

Leniwa ze mnie baba i tyle🙄

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Baba?🤣

oznacz moderatorów
dudex77r
#7 Wielbiciel#

Też tak myślałem ale potrzebowałem jeszcze żeby ktoś myślał tak jak ja 😄 ja jestem kryty, mam argumenty których nie jest w stanie podważyć, dodatkowo DPD stoi po mojej stronie i mam mnóstwo zdjęć które dokumentują to wszystko. Moim skromnym zdaniem po prostu wsadził taką felgę i liczył że ktoś "oleje" temat ale przecież jeśli chciałbym porysowaną felgę to kupiłbym używaną a nie nową... Dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam. 

oznacz moderatorów