Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
kupiłem telefon, ale mi się nie do końca podoba. czy mogę go oddać mimo zerwania plomby na pudełku?
Tak, jeżeli zakup konsumencki, od prywatnego sprzedawcy za jego zgodą. Tu masz kiedy nie musi przyjmować zwrotów: https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/zasady-zwrotow-i-reklamacji/kiedy-sprzedajacy-moze-odmowic-p...
kupiłem od firmy nowy
masz prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i zwrócić towar.
Ale może być tak ze kolejny zakupiony przez ciebie "nowy" telefon będzie już ze zerwana plomba który poprzedniemu właścicielowi po kilkodniowym macaniu tez nie do końca podobał się.😎
@galizney Tak, możesz go zwrócić bez podawania żadnej przyczyny w ciągu 14 od otrzymania paczki. Dokładniej - w ciągu 14 dni możesz wysłać sprzedawcy swoją pisemną rezygnację (odstąpienie od umowy) , a potem masz kolejne 14 dni na odesłanie telefonu. Zerwanie plomby nie może być przeszkodą w zwrocie towaru, sprzedawca z tego powodu nie może Ci odmówić przyjęcia zwrotu. Nie może też pomniejszyć zwracanej kwoty, jeżeli towar nie nosi śladów użytkowania, czyli nie ma mniejszej wartości po Twoim zwrocie. Zgodnie z prawem nie masz nawet obowiązku zwracać przedmiotu w oryginalnym opakowaniu, więc brak jakiejś plomby tym bardziej nie może być przeszkodą.
@galizney Są opinie ze odesłanie telefonu w uszkodzonym albo nieoryginalnym opakowaniu daje sprzedawcę możliwość potrącenia za zmniejszenie wartości rzeczy, ponieważ wynika ono z czynności wykraczającej poza czynności konieczne do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.
Dodam ze stanowisko Prezesa UOKiK oraz Komisji Europejskiej są że konsument odstępujący od umowy może korzystać z towaru tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym.
A w sklepie stacjonarnym według Sądu:
"Klient sieci supermarketów Auchan rozpakował pudełko z żarówką, by sprawdzić jej działanie. Za ten czyn został postawiony przed sądem i usłyszał wyrok."
"Klient supermarketu Auchan chciał kupić żarówkę LED, ale wcześniej postanowił ją sprawdzić. Jak twierdzi, zapytał o taką możliwość jednego z pracowników, który wyraził na to zgodę. Rozpakował on blister z żarówką i podłączył do specjalnego gniazda. Niestety nagrzewała się ona dość mocno, co dyskwalifikowało produkt w oczach klienta. Odłożył towar na regale i chciał wyjść ze sklepu.
Poza kasami został zatrzymany przez ochronę obiektu i usłyszał, że zniszczył opakowanie drogiego produktu, którego w takim stanie nikt już nie kupi. Klient nie poczuwał się do odpowiedzialności i wezwał policjantów, którzy na jego prośbę spisali protokół. Sprawa trafiła do sądu, gdzie wyrokiem tegoż, klient został skazany na zapłatę grzywny, kosztów rozpakowanej żarówki i kilkudziesięciu złotych za koszty rozprawy – 224,4 zł."
https://bezprawnik.pl/wyrok-otwarcie-zniszczenie-pudelka-auchan/
@aragil Jeszcze o pięciu żarówkach teksty w necie znajdź. Tak w ogóle to szkoda, że ten kupujący nie został skazany na rozstrzelanie, tylko na 200 zł. Z dala takich sprzedawców, którzy traktują klienta jak wroga. Z dala też o twojego "sklepu".
@xyz96 Trzeba szanować cudza własność ,bo ta żarówka albo telefon po drodze z TIR-a nie spadla za darmo sprzedawcę.
@aragil
Nie myl konsumenckiego prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny (Art. 27 UoPK) z odpowiedzialnością Konsumenta za zmniejszenie wartości rzeczy.
Konsument może nawet całkowicie zniszczyć zakupioną rzecz, nie tracąc prawa do odstąpienia od umowy jej kupna. Ale w takim przypadku kwota zasadnego potrącenia wyniesie 100% ceny.
Prawo do odstąpienia od umowy nie gwarantuje Konsumentowi odzyskania 100% środków wydanych na zakup.
Tak, ale sprzedający może obniżyć zwrot o tyle na ile zmniejszyła się wartość towaru a nie z "kapelusza", bo tak mu się podoba.
@LEW433 klient nie musi korzystać z prawa zwrotu, a już jeśli zniszczył produkt to powinien ponieść dotkliwą karę.
@galizney Tak, możesz go zwrócić bez podawania żadnej przyczyny w ciągu 14 od otrzymania paczki. Dokładniej - w ciągu 14 dni możesz wysłać sprzedawcy swoją pisemną rezygnację (odstąpienie od umowy) , a potem masz kolejne 14 dni na odesłanie telefonu. Zerwanie plomby nie może być przeszkodą w zwrocie towaru, sprzedawca z tego powodu nie może Ci odmówić przyjęcia zwrotu. Nie może też pomniejszyć zwracanej kwoty, jeżeli towar nie nosi śladów użytkowania, czyli nie ma mniejszej wartości po Twoim zwrocie. Zgodnie z prawem nie masz nawet obowiązku zwracać przedmiotu w oryginalnym opakowaniu, więc brak jakiejś plomby tym bardziej nie może być przeszkodą.
Odnośnie opakowań - jest wyrok polskiego sądu: opakowanie towaru nie jest przedmiotem sprzedaży, więc klient może zwrócić towar bez opakowania.
Podpierając się tym wyrokiem - to działa w obie strony. Czyli - kupując nowy telefon możesz go otrzymać owinięty w folię bąbelkową i wrzucony do "zastępczego" opakowania - jeśli w opisie aukcji nie było napisane, że jest w oryginalnym, zaplombowanym opakowaniu - to będzie to produkt zgodny z opisem.
Odnośnie plomby na pudełku - to chyba nie powinno mieć znaczenia. Jest wręcz przeciwnie. telefony posiadają karty gwarancyjne, które powinien sprzedawca wypełnić (min. pieczątka i podpis i dołączony dowód sprzedaży). No, chyba, że na siebie przejmują obsługę gwarancji.
@galizney - owszem, możesz go oddać. Masz do tego prawo. Pamiętaj jednak, że oddajesz przedmiot używany i sprzedawca może pomniejszyć kwotę zwrotu o zmniejszenie wartości produktu. Pytanie - co robiłeś tym telefonem? Dzwoniłeś, instalowałeś coś? W skrajnych przypadkach mógł też posłużyć do popełnienia przestępstwa.
@aragil - o inteligencji urzędników UE raczej nie chcę się wypowiadać. To są 2 różne światy - urzędnicy UE i realna egzystencja. na własne potrzeby potrafią przekształcić raka na rybę. Da się? - da. Gorzej jest, że to samo dzieje się u nas, nawet na portalu Allegro.
Bardzo prosty przykład - odstąpienie od zawartej umowy. Sprawa jest prosta - w świetle prawa taka transakcja zostaje uznana za nie zawartą, jednak Allegro komplikuje sytuację. Dla pewnych celów uznaje transakcję za nie zawartą, a dla innych za zawartą. Taka "dwojakość" rozumowania w interpretacji bardzo prostego zapisu prawa jest wręcz zadziwiająca.
Używałem powiedzmy dzień, ale porównując do obecnego telefonu zupełnie mi nie leży.
Przy allegro zwrot towaru mam takie coś: ,,Prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny nie przysługuje konsumentowi w przypadku, gdy kupujący otworzył zapieczętowane opakowanie towaru, którego po otwarciu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub względy higieniczne '' (przepis ustawy):
Przedmioty dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu Art. 38. Ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta: Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
5) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.
Nie jestem pewien czy tak było wcześniej czy przez wirusa sobie tak wymyślili.
@galizney
Ten zapis nie dotyczy produktów takich jak telefon.
Możesz odstąpić od Umowy (niezależnie od tego co robiłeś z telefonem i jak długo).
Jak odstąpisz - to masz obowiązek go zwrócić Sprzedawcy.
Możesz sprawdzić ile kosztują podobne egzemplarze w podobnym stanie (t.j. otwartych opakowaniach np. "otworzonych tylko w celu sprawdzenia" lub "po zwrocie", etc.). Będziesz (mniej więcej) wiedział o ile spadła jego wartość.