anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak pakować ekologicznie?

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

🌍 Dlaczego kupujący chcą unikać plastiku?
Temat odpadów, katastrofy klimatycznej, a także jednostkowych działań, które mogą przynieść rezultaty na globalną skalę przez obecność w mediach trafia do świadomości coraz większej grupy konsumentów. Klienci na pewno docenią, jeśli przesyłki z Twoich ofert dotrą do nich spakowane w ekologiczny i przemyślany sposób!

🤡 Plastik to sprytny zawodnik, dlatego spróbujmy go przechytrzyć.
Produkty wykonane z plastiku są lekkie, elastyczne, zazwyczaj nieprzemakalne i... trwałe. Właśnie to ostatnie stanowi problem. Upowszechnienie się tworzyw sztucznych nastąpiło po II Wojnie Światowej. Niestety dopiero w latach 70. zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że wszechobecność plastiku to zagrożenie dla nas i planety. 

Każdy - również mieszkańcy Polski - dokłada się do wielkiej wyspy śmieci na oceanie pacyficznym, ponieważ nasz kraj też wysyła śmieci do krajów Azji Południowo-Wschodniej.

la_nika_0-1631097655127.png

Przy pakowaniu produktu dla klienta pierwszym odruchem jest sięgnięcie po tworzywa sztuczne (folię bąbelkową, stretch, styropian stały lub w formie granulatu). To szybkie i względnie tanie rozwiązania, jednak tylko jeśli zapomnimy o czasie rozkładu i koszcie środowiskowym. Stosując zasady zero-waste przy pakowaniu przesyłek, przekonasz się, że plastik wcale nie jest niezbędny. O tym jak zerwać z plastikiem dowiesz się z książki Willa McCalluma. Jeśli chcesz przekazać wiedzę o ekologii oraz zasady dbania o planetę młodszemu pokoleniu, sięgnij po Śmieciogród i poleć go dzieciom w Twoim otoczeniu.   

 

🍃 Poznaj trzy podstawowe zasady ekologicznego pakowania:
👉 REDUKUJ. Zastanów się czy wypełnienie jest potrzebne; czy dobierasz odpowiedni rozmiar opakowania; może zamiast kartonu wystarczy koperta (np. gdy wysyłasz  książkę).
👉 UŻYJ PONOWNIE. Minimalizowanie ilości odpadów to nie tylko korzystanie z tworzyw biodegradowalnych, ale też wielokrotne wykorzystywanie tych samych przedmiotów. W życiu codziennym przykładem jest bawełniana torba, którą zbieramy na każde zakupy. W przypadku ekopakowania to również wykorzystywanie tego, co już mamy np. rozerwany papier z wierzchu paczki świetnie nada się jako wypełnienie do kolejnej przesyłki. Nie bójmy się też ponownego wykorzystywania tworzyw sztucznych np. foliowego opakowania paczki, którą dostaliśmy albo starych gazet i czasopism do wypełnienia przesyłki.
👉  ODDAJ DO RECYKLINGU. Wybieraj materiały, które nadają się do recyklingu. Tylko 10% globalnej produkcji plastiku można przetworzyć. Dlatego powinniśmy wybierać materiały, które  są biodegradowalne np. papier lub dają się łatwo przystosować do ponownego użytku.


📦 Przejdźmy do konkretów - czym wypełniać, w co pakować:
KARTONY - opakowania po starych paczkach sprawdzą się idealnie również przy nowych zamówieniach, a stare kartony, których nie chcesz ponownie wysyłać (bo są np. podarte) możesz wykorzystać do owijania produktów, tworząc z nich papierową harmonijkę (są maszyny, które w chwilę stworzą takie zabezpieczenie).
DREWNIANE WIÓRKI - materiał, który jest lekki, miękki i świetnie nadaje się do wypełnienia paczki. Wełna drewniana może nie tylko zabezpieczyć produkt, ale również podnieść walory estetyczne przesyłki.
SKROPAK - to biodegradowalny, niedrogi, stworzony ze składników roślinnych granulat, który dobrze zastępuje powszechnie używane styropianowe granulaty i rozpuszcza się w wodzie!
STARE GAZETY - zabezpieczą produkty w przesyłce (można zawinąć w nie delikatne przedmioty) oraz zapełnią pustą przestrzeń.
WIÓRKI Z NISZCZARKI - sprawdzą się jako wypełniacz ale pamiętaj, że pył z wiórków trudno usunąć z niektórych typów powierzchni.
Aby zakleić przesyłki, wybieraj TAŚMY PAPIEROWE.  
📌 Sporo produktów fabrycznie jest zapakowanych w bezpieczny sposób, więc nie musisz dodatkowo ich zabezpieczać.

📝 Kilka rad na dobry start!
Aby zacząć pakować zero-waste przyjrzyj się materiałom, których obecnie używasz, zastanów się które z nich możesz zastąpić ekologicznymi zamiennikami i postaw na minimalizm. Wybieraj materiały, które są biodegradowalne i łatwo poddają się recyklingowi. Jeśli posiadasz już użyte materiały z tworzyw sztucznych, nie wyrzucaj ich, ale wykorzystaj ponownie (pamiętaj, by poinformować o tym w ofercie).

Pakowanie zero-waste to same korzyści:
- kupujący docenią Twój sposób pakowania,
- zadbasz o wizerunek firmy i pokażesz, że zależy Ci na środowisku,
- ograniczysz swój wpływ na katastrofę klimatyczną.

Jeżeli chcesz zagłębić się w temat filozofii zero-waste lub zobaczyć na konkretnych przykładach jak ekologicznie pakować przesyłki, weź udział w tym kursie Akademii Allegro (znajdziesz tam pomocne materiały do pobrania) i odwiedź bloga Katarzyny Wągrowskiej - Ograniczam się!

🌍 Macie swoje sprawdzone sposoby na ekopakowanie? Podzielcie się nimi tutaj! Tylko działając razem, możemy mieć globalny wpływ na poprawę kondycji planety.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

eightbitclone2
#13 Ambasador#

eightbitclone2_0-1631118851478.png

 

Dostałęm pake niedawno  , ekologicznie spakowana w ciuchy po bombelku 😉

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

Jak dla mnie spoko, prawdziwe zero waste - nie został wyprodukowany żaden wypełniacz 🙂 Ciuchy wrzuć do kontenera na ciuchy, trafią do lumpeksu albo zostaną wykorzystane jako czyściwo.

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

No, akurat...😡 Napisałem właśnie do sprzedawcy że brakuje spodenek do bluzy a powinny być w komplecie...A w śpiochach brakuje guzików.  Jak sie nie odezwie to jutro POK , negatyw ipt, a co , 😂

oznacz moderatorów

RED
#20 Guru#

@eightbitclone2 widać, że poprzedni właściciel liczył, że mu to atari 65xe się samo rozłoży na mikroplastik 🙂

generalnie wygrałeś tym przykładem - poprzedni właściciel tego atari to prawdziwy eco gość!

nie trzyma sprzętu zawiniętgo w folii i wysyła w eko opakowaniach

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@la_nika Porównaj sobie ceny folii bąbelkowej i papieru bąbelkowego i….obiecaj nam że Allegro zrezygnuje z dopłat do wysyłek i zmniejszy prowizje o 80%, to z folii przestawimy się na ekologiczny papier bąbelkowy. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Agent051 porównałam i rzeczywiście są to spore różnice, ale w artykule nie pisałam o papierze bąbelkowym, a o wykorzystywaniu materiałów, które już mamy i których nie potrzebujemy np. zamiast wykorzystywać folię bąbelkową może możesz użyć kartonów, gazet, albo materiałów, z których już nie korzystasz. Warto zastanowić się nad kosztem ekologicznym produktów do pakowania, których używamy. Chciałabym, żeby mój wpis zachęcał do zastanowienia się nad tym aspektem. I jasne, że wiąże się to z pewną niewygodą np. zamiast szybko pozbyć się "śmieci" (kartonów, folii, w których dostajemy przesyłki czy innych wypełniaczy) zachęcam, żeby je magazynować i wykorzystywać ponownie, więc potrzebne jest miejsce do przechowywania, ale jestem pewna, że jest to wysiłek, który warto podjąć. Temat katastrofy ekologiczej dotyczy nas wszystkich i EkoGadka powstała, żeby wymieniać się wiedzą co możemy robić, żeby nasz negatywny wpływ na planetę był możliwie jak najmniejszy. Nie chcę żeby sprzedający kupowali droższy papier bąbelkowy, chciałabym żeby pakując przesyłki świadomie i mając na uwadzę również względy ekologiczne, korzystali z dostępnych materiałów do pakowania.    

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@la_nika Ja to wszystko rozumiem i zgadzam się z Tobą w 100%. Ale niestety, jesteśmy na planecie Allegro. Próbujesz edukować nas, sprzedawców, a ja proponuje żebyś spróbowała dotrzeć do kupujących i uświadomiła im, że używany karton w którym dostali zamówienie albo pocięte kartony i używana folia jako wypełnienie nie są brakiem szacunku do nich ani skąpstwem sprzedawców. Takie pakowanie często skutkuje obniżoną oceną. 

oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

@la_nika Niech  Allegro zacznie od siebie :

1.Uporządkuje darmowe zwrotu które generuje tony śmieci oraz emisje CO2.

2.Przed waszymi  zmianami jeżeli kupujący robił więcej jak jedno zamówienie łączyliśmy w jednej przesyłce, teraz z oczywistych powodów tego nie robimy. W  serwisu allegro to pewne tysiące  przesyłek które mogli być połączone, taka to ekologia według allegro.😎

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@aragil w Allegro podejmujemy dużo proekologicznych działań. Edukujemy zarówno kupujących i sprzedających. Jednak wszelkie decyzje podejmowane przez obie strony są indywidualne i niezależne. Chciałabym, żeby kupujący zamawiając przesyłki z myślą o ich darmowym zwrocie zastanawiali się nad ekologią i wierzę, że dużo osób tak robi i nie decyduje się na taki zakup (i zwrot) dzieki temu, że katastrofa klimatyczna jest tak często poruszanym tematem np. w mediach. 
ad 2. Rozumiem, w takiej sytuacji sprzedający może skontaktować się z kupującym i wytłumaczyć jak połączyć przesyłki w jedno zamówienie.
Dziękuję za Twoją wiadomość, wasze opinie i sugestie przekazujemy dalej, a przy wprowadzaniu zmian dedykowane zespoły mają na uwadze różne aspekty, również ekologiczne. Decyzje są podejmowane na podstawie rzetelnych i dokładnie analizowanych danych.   

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

aragil
#15 Entuzjasta#

@la_nika Oczywiście ze nie kontaktujemy się z kupującym w tej sytuacji, jeżeli allegro ma gdzieś ekologie my tym bardziej, mamy jak najszybszej nadać przesyłkę zgodnie z polityka allegro a nie wchodzić z kontakt z kupującym.

oznacz moderatorów

witkowski_m
#8 Zapaleniec#

To teraz fajnie, jakby na allegro dało się wyszukać tylko te oferty, które są zapakowane ekologicznie. Jako kupujący, jestem skłonny zapłacić np. kilkanaście procent więcej za pakowanie ekologicznie mojej paczki. To czego nie mam, to czasu na odpakowywanie oblepionych metrami taśmy klejącej plastikowych zawiniątek. I to też warto zauważyć, że opakowania papierowe są dużo wygodniejsze w rozpakowaniu i utylizacji niż plastikowe. Czas to pieniądz. Przynajmniej u mnie. Już od lat nie wybieram najtańszych ofert, tylko najwygodniejsze.

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

chyba cos sobie zamówie z OSA 🙂 zobaczymy jak Wam idzie eko-pakowanie 🙂

zeby sie tylko nie okazało, że wyjdzie jak z Bidenem ktory przyjechal na COP26 85 samochodami

oznacz moderatorów

krejzole
#14 Krzewiciel#

Klient 3 razy nie zdążył odebrać przesyłki z paczkomatu. Przecież jest SMART dostawy i zwroty za darmo. BRAWO allegro TO JEST EKOLOGIA.

oznacz moderatorów

krejzole
#14 Krzewiciel#

Ale nie ma co płakać jak Greta po nas to newet niech i koniec świata.

oznacz moderatorów

witkowski_m
#8 Zapaleniec#

Kolejna wielka paczka (około 30x30) w wielkim kartonie z trzema małymi buteleczkami mydła i stosem folii. Wystarczy, że allegro doda w wyszukiwarce opcję filtrowania sprzedawców po sposobie ekologicznego pakowania i problem się rozwiąże. Wybierać będą klienci - ktoś będzie chciał tanio i z folią, ktoś inny będzie chciał dopłacić za eko. A teraz, nawet nie da się dodać takiego sprzedawcy na czarną listę, żeby nam się już więcej nie wyświetlał w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie, testuje właśnie największą konkurencję do Allegro (która niedawno otworzyła się oficjalnie w PL) - zobaczcie jak oni potrafią pakować przesyłki i jakoś rentowność utrzymują i stanowią nawet poważne zagrożenie dla Allegro. Szkoda tylko tych pieniędzy, które zamiast zostać u lokalnych sprzedawców, wypływają z kraju. Im szybciej pojawi się filtr eko-sprzedawcy w wyszukiwarce tym lepiej dla wszystkich.

oznacz moderatorów