anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Monety/medale turystyczne

r2-o
#7 Wielbiciel#

na świecie istnieje coś takiego jak moneta turystyczna. przypomina monety obiegowe i zawiera obraz n.p. zamku a z tyłu np herb. W przeciwieństwie do dukatów lokalnych nie ma wartości wybitej ani czasu bycia w obiegu, Dzięki temu nie wymaga akceptacji władz lokalnych, które to akceptacje często łączą się ze sporym haraczem, bowiem urzędnicy często swoje poparcie uzależniają od uzyskania korzyści. Taki świat. W przeciwieństwie do MEDALI monety turystyczne są bite technikami jak monety obiegowe. Jednak niektórzy producenci wprowadzili zamęt nazywając je oficjalnie medalami. N.P. Złota Polska będąc głównym dostawca monet turystycznych w Polsce miała idee że medale należy zdobywać odwiedzając miejsca, gdzie właściciel atrakcji je sobie zamówił.  To stwarza problemy bo często medali akurat zabrakło albo zepsuł się automat sprzedający. Tym niemniej ze względu na przystępna cenę jednostkowa monety turystyczne stały się dość popularne znajdując grono zbieraczy. Czasami ludzie chcą umożliwić innym zdobycie droga kupna pożądanego numizmatu i tu pojawia się problem, bowiem jedni umieszczają je w medalach, inni w dukatach lokalnych. Wielokrotnie próbowałem namówić allegro by zrobiło oddzielną grupę w numizmatach ( bowiem monety turystyczne są jednak numizmatami ze względu na technikę wykonania), ale jestem od lat ignorowany. Poszukiwanie monet turystycznych w innych grupach jest polowaniem i ma swój urok, ale czy każdy kolekcjoner musi być myśliwym?. Ciekaw jestem zdania innych allegrowiczów w tym temacie

oznacz moderatorów
2 ODPOWIEDZI 2

zwichu
#7 Wielbiciel#

Witam.

Mimo wszystko za wikipedią: "moneta – przeważnie metalowy znak pieniężny o określonej formie, opatrzony znakiem emitenta gwarantującego umowną wartość monety". Moje zdanie jest takie, że moneta to moneta a medal to medal. Niestety bardzo często wiele osób używa określenia moneta na wszystko co "metalowe i okrągłe" (choć monety i medale mają również inne kształty). Być może "jakaś" kategoria na medale ogólnie nazwijmy to "turystyczne" by się przydała, bo o medalach Złota Polska łatwo znaleźć informację, ale już o innych trudniej, a szczególnie o takich bardzo lokalnych. Na razie raz spotkałem się z sytuacją gdzie obok siebie stały dwa automaty - jeden Złota Polska, drugi "inny" - nie pamiętam niestety nazwy.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów

r2-o
#7 Wielbiciel#

taka sytuacja wystepowała w Krakowie na kopcu Kościuszki. obok złotej Polski był monetomat pietki. W zoo w Warszawie obok monetomatów z Czech jest monetomat mennicy stołecznej. W Książu był monetomat mennicy praskiej i ZP. Czyli sytuacja normalna w czasach wolnej konkurencji. Dla mnie problemem jest to że nie ma jednego miejsca gdzie potencjalni sprzedawcy moga wystawic swoje nadmiary

 

oznacz moderatorów