anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro - naliczanie opłat na które nie wyraziłem zgody

kolendziolka_pl
#9 Pomysłodawca#

Dlaczego doliczyliście do paczek opłate dodatkową za dostarczenie w sobotę skoro niczego takiego nie zaznaczyłem???? Wszedzie na normalnych portalach z zamawianiem kurierów za taką opcję trzeba dodatkowo zapłacić ale dopiero jak sam tego chce lub gdy klient poprosi o to. Nie zaznaczyłem nic ze paczka ma być na sobotę a Wy doliczyliście mi za parę paczek prawie 200 zł!!! Zamiast zarobić jestem do tyłu... brak słów...

oznacz moderatorów
59 ODPOWIEDZI 59

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@mikeza i inni

Wróćmy na chwilkę do przesyłki DPD  0000391687918W

Pisałam o całym zajściu  w ubiegłym roku w tikecie:  "27139368" [ ref:_00D24aE05._5003VTdYEI:ref ], każdy kto umie czytać widzi, że paczke odwiozłam do punktu nadań DPD.

Tymczasem DPD naliczyło mi dodatkowe 3,99 za jakby podjazd kuriera za mniej niz 4 paczki.

Jasne, że kurier z punktu DPD musiał odebrac, ale nie ode mnie. Jedna reklamacja odrzucona, drugie odwołanie odrzucone, trzecie odrzucone. I co ja mam mysleć o DPD? Ano mysle, że to złodziejska firma, ktora przy pomocy allegro doi sprzedawców i to niby w świetle prawa legalnie. Jesli wyjasnisz mi to odrzucenie reklamacji i kradzież z mojej kieszenie kwoty 3,99 to zaprosze na kawę.

Data Godzina Opis Oddział
2022-09-20 12:06:54 Powiadomienie mail WA1
2022-09-20 12:02:58
Przesyłka doręczona
Odbiorca: R......S
CIE
2022-09-20 08:16:45 Powiadomienie mail WA1
2022-09-20 06:51:40 Wydanie przesyłki do doręczenia CIE
2022-09-20 06:08:43 Przyjęcie przesyłki w oddziale DPD CIE
2022-09-19 19:38:56 Przyjęcie przesyłki w oddziale DPD WA1
2022-09-19 18:53:56 Powiadomienie mail WA1
2022-09-19 18:46:27 Przesyłka odebrana przez Kuriera WA1
2022-09-19 11:00:22 Powiadomienie mail WA1
2022-09-19 11:00:14 Powiadomienie SMS WA1
2022-09-19 10:28:44 Przekazanie przesyłki kurierowi WA1/PL17521
2022-09-19 10:27:52 Przyjęcie przesyłki do punktu Pickup WA1/PL17521
2022-09-19 10:12:13 Zarejestrowano dane przesyłki, przesyłka jeszcze nienadana
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

najważniejsze, że według allegro to są promilowe sytuacje, a my jesteśmy pieniaczami, którzy wyolbrzymiają problem i bezpodstawnie oczerniają DPD 😂😂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

idf2005
#9 Pomysłodawca#

Jeżeli Sprzedawca nadaje przesyłkę Allegro DPD przez Wysyłam z Allegro, to deklaruje jej wagę rzeczywistą, wymiary oraz czy jest ona standardowa czy niestandardowa.

Jeżeli przewoźnik - firma DPD - zakwestionuje któryś z tych parametrów i doliczy z tego tytułu opłatę dodatkową, to ciężar dowodu spoczywa właśnie na DPD.

Podstawa prawna:

Art. 6 Kodeksu Cywilnego:

Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Art. 48 Prawo przewozowe: [Sprawdzenie przesyłki]

1.  Przewoźnik może sprawdzić, czy przesyłka odpowiada oświadczeniom nadawcy zawartym w liście przewozowym oraz czy zachowane zostały przepisy dotyczące rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych.
2. Sprawdzenia dokonuje się w obecności nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, przewoźnik dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie do tej czynności.
3. Wynik sprawdzenia zamieszcza się w liście przewozowym albo dołączonym do niego protokole.
4.  W razie stwierdzenia niezgodności oświadczeń zawartych w liście przewozowym ze stanem rzeczywistym przesyłki, koszty sprawdzenia obciążają przesyłkę.
5.  W razie ujawnienia rzeczy wyłączonych z przewozu albo niezachowania przepisów dotyczących rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych, stosuje się odpowiednio przepisy art. 55.
oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@msniezek "ale Allegro z dopłatami DPD nie ma nic wspólnego"

nie ma nic wspólnego, poza tym, że je pobiera i jest stroną umowy dla sprzedawcy xD ale faktycznie nie ma nic wspólnego.

oznacz moderatorów

brakestop
#13 Ambasador#

ping pong 😉 allegro dpd.jpg

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@msniezek jak sprzedawca nie ma umowy własnej z DPD, to nie ma nic wspólnego z opłatami przez nich naliczanymi.

Umożliwiacie Kupującym (bez zgody sprzedawcy!) możliwość przekierowywania paczek do innych oddziałów doręczających, umożliwiacie możliwość ustawienia dostawy na sobotę po nadaniu. U żadnego brokera kurierskiego, złożenie dyspozycji do przesyłki obciążającej sprzedawcę, nie jest możliwe bez zgody sprzedawcy. Bo jest to sprzeczne z prawem przewozowym i pocztowym. Wy macie to w poważaniu, a jedyna Wasza marna wymówka to "to nie my! to DPD". Żałosne.

Udostępniajcie Kupującym przekierowywania paczek, umożliwiajcie im zmiany terminów doręczeń na sobotę, czy do wybranej godziny, ale niech Kupujący za taką dyspozycję płaci, jeśli robi to bez akceptacji sprzedawcy.

oznacz moderatorów

AlePiesio
#13 Ambasador#

@medalik_2009  napisał(a):

@msniezek jak sprzedawca nie ma umowy własnej z DPD, to nie ma nic wspólnego z opłatami przez nich naliczanymi.

Umożliwiacie Kupującym (bez zgody sprzedawcy!) możliwość przekierowywania paczek do innych oddziałów doręczających, umożliwiacie możliwość ustawienia dostawy na sobotę po nadaniu. U żadnego brokera kurierskiego, złożenie dyspozycji do przesyłki obciążającej sprzedawcę, nie jest możliwe bez zgody sprzedawcy. Bo jest to sprzeczne z prawem przewozowym i pocztowym. Wy macie to w poważaniu, a jedyna Wasza marna wymówka to "to nie my! to DPD". Żałosne.

Udostępniajcie Kupującym przekierowywania paczek, umożliwiajcie im zmiany terminów doręczeń na sobotę, czy do wybranej godziny, ale niech Kupujący za taką dyspozycję płaci, jeśli robi to bez akceptacji sprzedawcy.


 

Chore to jest że sprzedawca ma płacić za przekierowanie paczki przez kupującego, bez zgody sprzedającego.

Czyli jak nie mam umowy z DPD i udostępnie taką metode dostawy na allegro, to nie powinienem mieć żadnych dopłat typu za przekierowanie, zły adres itp? 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@medalik_2009 jeżeli chodzi o płatne przekierowanie przesyłek przez kupującego, rozumiem Twoją perspektywę, ale ustalmy fakty.

Po pierwsze, jak pewnie wiesz, płatne jest wyłącznie przekierowanie do innego oddziału (czyli przekierowanie lokalne, pod pobliski adres, jest bezpłatne). Po drugie, nie chodzi raczej o widzimisię kupującego: gdyby przekierowania nie było, przesyłka wróciłaby zapewne do nadawcy, bo po prostu kupujący nie mógłby jej odebrać, a to dla sprzedającego koszt identyczny co przekierowanie, powiększony jeszcze o brak sprzedaży (jasne, że taki sprzedawca mógłby potrącić opłatę ze zwrotu do kupującego, ale a) nie zarobi na sprzedaży, b) czy kłopoty związane z obsługą/wyjaśnianiem takiej sprawy są rzeczywiście warte zachodu?).

Po trzecie i najważniejsze: znamy dokładnie skalę takich płatnych przekierowań. Jest różna w różnych miesiącach, ale średnio dotyczy to mniej więcej 1 na 15000 przesyłek.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@msniezek tu nie chodzi o perspektywę ale o prawo. Raz takie naliczenie mieliśmy, dopóki nie zrezygnowaliśmy z Waszego naciągactwa i naginania przepisów odnośnie przesyłek kurierskich, głównie DPD.

Odczekaliśmy 90 dni na minięcie czasu na wystawienie komentarza i Kupujący otrzymał wezwanie do zapłaty na kwotę dopłaty, za zamówione przez niego dodatkowe świadczenie. Na początku wzbraniał się przed zapłatą, jednak po otrzymaniu przedsądowego wezwania z "naszej" kancelarii grzecznie należność uregulował.

Chcesz wiedzieć jak UOKiK patrzy na naciąganie na zapłatę za świadczenie niezamówione? Kary wali maksymalne, jest to poważne naruszenie przepisów prawa.

Sprzedając na Allegro, sprzedaje się na śmiesznie niskich marżach, dlaczego mamy sponsorować czyjeś nierozgarnięcie? Pieniądze sprzedawcy znajdują rosnące na drzewach?

Jak macie zamiar robić dobrze kupującym na każdym kroku, to róbcie to za swoje pieniądze, nie sprzedawców.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@medalik_2009 widzę w Twoim poście clue różnicy zdań między nami - a mianowicie Ty uważasz, że warto dla zasady wydać nawet wielokrotność kwoty dopłaty (na prawników, na pisanie pism, na czas poświęcony to sprawie przez różne osoby z Twojej firmy), żeby tę dopłatę od kupującego odzyskać.

Ja uważam, że jest to całkowicie nieracjonalne. Nie służy absolutnie nikomu: ani Twojej firmie, ani kupującemu, ani Allegro, ani zaufaniu do handlu internetowego (o którego kondycję wszyscy handlujący w internecie powinni solidarnie dbać). Dopłaty do przekierowań to nie jest jedna z tych sytuacji "kupującego-cwaniaka, którego należy ukarać za cwaniakowanie". Kupujący nie ma z przekierowania żadnego zysku, to po prostu efekt jakiejś sytuacji życiowej. Jakie wrażenie zostawiłeś na nim swoim przedsądowym wezwaniem dla odzyskania ilu? Kilkunastu zł? Co z tego miałeś (oprócz kilkunastu zł i satysfakcji z źle pojętej sprawiedliwości)?

To są retoryczne pytania. Jeżeli sytuacja dotyczy jednej na kilkanaście tysięcy przesyłek, racjonalny sprzedawca po prostu wpisuje to w swoje koszty. A jeżeli jest szczególnie zaciekły, rezygnuje z usług danego przewoźnika.

PS. Wiele rzeczy robimy za swoje pieniądze (np. rekompensaty z POK), co również jednak wielu sprzedawcom się nie podoba. Więc to nie jest takie proste 🙂

 

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@msniezek kancelaria na stałym miesięcznym abonamencie. Przy sprawach sądowych zarabia na kosztach zastępstwa procesowego. Pisma do dłużników też pisze prawnik. Koszt dodatkowy dla firmy = 0 zł. Jak nie wiesz jak funkcjonuje czyjś biznes, to nie pouczaj.

"ani zaufaniu do handlu internetowego (o którego kondycję wszyscy handlujący w internecie powinni solidarnie dbać"

To moze niech Allegro solidarnie na siebie weźmie chociaż 50% z kwoty pełnej opłaty za przekierowaną przesyłkę (13,99 zł). Nie? To nie pisz tu **piiip**ół o solidarności, bo się tylko człowieku ośmieszasz.

Co miała moja firma z tego? Brak straty oraz nieuzasadnionego i bezprawnego kosztu. Firma handlowa ma zarabiać, nie jest to instytucja charytatywna.

"za swoje pieniądze (np. rekompensaty z POK)"

Nie, są to pieniądze płacone przez kupujących w marżach na Allegro. Ponieważ koszt prowizji na Allegro jest składnikiem ceny u każdego sprzedawcy. A fundusz POK, to pewna kwota, z płaconych prowizji przez sprzedawców, odkładana na cele POK.

Nie siej więc taniego i niezbyt udanego populizmu.

Moja firma woli dobrowolnie uczestniczyć w różnych akcjach charytatywnych i pomagać z wypracowanego zysku. Tylko by ten zysk uzyskać, to nie może ponosić strat i kosztów usług, których nie zamawiała, a kosztami których obarcza nas Allegro w ramach SOLIDARNEGO dbania o klienta i wizerunek handlu na Allegro. Tylko ta solidarność to obejmuje tylko właścicieli i pracowników firmy, która bez słowa sprzeciwu daje się Wam strzyc na różne dopłaty transportowe.

Jak całościowo policzyć koszty większych gabarytowo przesyłek kurierskich (gabaryt > 10 kg) i dopłat jakie serwujecie w imię "solidarności" w dbaniu o wizerunek handlu, to każdy jeden broker kurierski ma tańsze przesyłki kurierskie niż te co "z dobroci serca i za własne pieniądze" wciskacie sprzedającym w ramach Allegro Standard.

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@msniezek  "gdyby przekierowania nie było, przesyłka wróciłaby zapewne do nadawcy, bo po prostu kupujący nie mógłby jej odebrać, a to dla sprzedającego koszt identyczny co przekierowanie, powiększony jeszcze o brak sprzedaży (jasne, że taki sprzedawca mógłby potrącić opłatę ze zwrotu do kupującego, ale a) nie zarobi na sprzedaży, b) czy kłopoty związane z obsługą/wyjaśnianiem takiej sprawy są rzeczywiście warte zachodu?)." 

W przypadku gdy to kupujący nie odbiera przesyłki to nie wywiązuje się z zawartej umowy i to kupujący ponosi koszt przesyłki zwrotnej. 

Jednak cena dopłaty za przekierowanie a cena przesyłki SMART jest delikatnie inna, ja wiem, że pracuje Pan w allegro i pieniądze sprzedawców są dla Pana bezwartościowe ale jednak 2,09zł a 13,99zł to jest BARDZO DELIKATNA ale jednak RÓŻNICA. 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@msniezek "Po trzecie i najważniejsze: znamy dokładnie skalę takich płatnych przekierowań. Jest różna w różnych miesiącach, ale średnio dotyczy to mniej więcej 1 na 15000 przesyłek." 

Jest  ich zdecydowanie więcej u mnie to będzie jakieś 3/500. 38,97zł jeżeli to takie nic to ja podam numer konta. 

Aaa bo to nie jest tak, ze kupujący specjalnie - u mnie to dotyczy jednego kupującego ^^

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@sl-aw-ek jeżeli to jeden kupujący, to wiele wyjaśnia. Spróbowałbym podejść niestandardowo, być może on w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że to są koszty dla sprzedawcy. Wystarczyłoby, żeby od razu przy zamówieniu podał właściwy adres.

Z ciekawości - gdybyś miał chwilę i podesłał mi na maciej.sniezek@allegro.pl login tego kupującego, przekazałbym ten przypadek wewnętrznie do analizy.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

marcus0015
#9 Pomysłodawca#

@msniezek Tutaj mija się Pan z prawdą. Allegro pełni rolę windykatora niesłusznych opłat ze strony DPD. W przypadku, gdyby DPD naliczało dopłaty BEZPOŚREDNIO sprzedawcom, ci mogliby tych dopłat nie zapłacić, wtedy to na DPD ciążyłby obowiązek uzasadnienia ich zasadności przy skierowaniu sprawy do sądu. Dzięki Allegro DPD ma tutaj ułatwione zadanie, bo w przypadku nieopłacenia tych dopłat blokujecie konto, likwidując źródło zarobków. Zatem uzasadnione jest stwierdzenie, że Allegro pomaga DPD w uzyskiwaniu dodatkowego przychodu z nieuzasadnionych dopłat. Jest to opinia nie moja, lecz prawnika z którym konsultowałem tą sprawę.

 

Obecnie DPD ma prawo twierdzić, że paczka o wadze 2 kg (gabarytowej jeszcze mniej) waży 50 kg, małe pudełko kartonowe to niestandard, a paczka 25 kg (gabarytowo mniej) to paleta... Wszystkie te przykłady są z życia wzięte, jest tego cała masa. Można oczywiście twierdzić, że to "błąd". Jednakże jest jeszcze coś takiego jak matematyka, a dokładniej prawdopodobieństwo. Przy spontanicznych błędach, powinny pojawiać się również błędy na naszą korzyść, a ich niestety nie uświadczyłem.

oznacz moderatorów

brakestop
#13 Ambasador#

dostałem odpowiedź od DPD

DPD nie ma nic wspólnego z dopłatami Allegro.

 

allegro dpd.jpg

oznacz moderatorów

katarzynab1712
#15 Entuzjasta#

wolność słowa...? takie cuś...

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Ja nie chcę tutaj przytaczać Twoich wypowiedzi sprzed kilku lat, które w efekcie okazały się absurdalne i niezgodne z prawem, co potem Allegro to potwierdziło.

Więc teraz postaraj się nieco z dystansem podchodzić do wypowiedzi innych użytkowników.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

Tak mi się nasunęło - może to jest jakiś trop. Niejeden tu zdumiony w opłatach Allegro znalazł dodatkowa opłatę za przekierowanie paczki z DPD - klient otrzymuje powiadomienie że paczka w doręczeniu i może sobie przekierować na inny adres niż z etykiety - nawet wielokrotnie. Opłate ponosi sprzedawca 😞 Może i tu miał prawo wybrac sobie doręczenie w sobotę i z niego skwapliwie skorzytsał? Natomiast pobieranie takiej opłaty po ponad miesiącu (ni =e mówiąc o prawie rocznym terminie) to już jest poniżej pasa.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@Monika__L doliczanie opłaty dla sprzedawcy, za usługę, której ten nie zamawiał, to łamanie prawa. Ale Allegro na prawo ma wywalone, co wielokrotnie już udowadniali.

oznacz moderatorów