anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy mogę anulować sprzedaż

krystek_24
#7 Wielbiciel#

Witam ostatnio sprzedałem przedmiot na allegro lokalnie z odbiorem osobistym.Kupujący nie chce przyjechać po zakup i kombinuje żebym mu go wysłał.Allegro automatycznie naliczyło prowizje od sprzedaży 50zł.Kupujący coś kręci i mówi najpierw że załatwi transport i wyśle kasę pózniej żebym to ja spakował na paletę i wysłał a on odda kase.Z powodu braku czasu nie dawałem opcji wysyłki i nie podoba mi się ten kupujący który nie chce anulować zakupu, więc czy ja mogę to w jakiś sposób anulować i odebrać pobraną już nie słusznie prowizje?Od zakupu minęło kilka dni i nie  mogę znajść opcji anulowania sprzedaży. 

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

A3dam
#19 Nestor#

@krystek_24 
Allegro nie udostępnia takich narzędzi.
Sprzedałeś ... ale czy Kupujący zapłacił ? Jeżeli tak - to możesz wezwać Kupującego do odbioru rzeczy i wyznaczyć mu ostateczny termin (wg Twojego uznania - nawet następnego dnia). Po upływie dodatkowego terminu możesz od Umowy odstąpić.
Korespondencję prowadź w formie pisemnej - jej treść  będzie potrzebna do wniosku o zwrot prowizji.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

krystek_24
#7 Wielbiciel#

Witam,ok czyli jak dobrze rozumiem poprostu w czacie do kupującego poprostu napisać że wzywam go do odbioru osobistego zakupionego przedmiotu do dnia ...... po tym terminie odstąpuje od umowy.I dopiero wtedy mogę pisać do allegro o zwrot prowizji i powoływać się na zarejestrowany czat między kupującym w tej sprawie?

 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@krystek_24 
Zgodnie z Art 431 k.c.
"§ 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. [...] "
Np. w przypadku zwłoki w odbiorze zakupionej rzeczy (jednym z obowiązków Kupującego jest odbiór zakupionej rzeczy.)
oraz:
Art. 551kc:
"§ 1. Jeżeli kupujący dopuścił się zwłoki z odebraniem rzeczy sprzedanej, sprzedawca może oddać rzecz na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującego.
§ 2. Sprzedawca może również sprzedać rzecz na rachunek kupującego, powinien jednak uprzednio wyznaczyć kupującemu dodatkowy termin do odebrania, chyba że wyznaczenie terminu nie jest możliwe albo że rzecz jest narażona na zepsucie, albo że z innych względów groziłaby szkoda. O dokonaniu sprzedaży sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić kupującego."

mogę pisać do allegro o zwrot prowizji i powoływać się na zarejestrowany czat między kupującym w tej sprawie
Pisać do Allegro warto dopiero wtedy gdy masz jakieś namacalne dowody (które w razie konieczności będziesz mógł przedstawić Allegro) na to, że transakcja nie doszła do skutku z powodów za które odpowiada Kupujący (np. wyraźna rezygnacja kupującego albo np. rozwiązanie umowy z powodu uchybienia przez Niego obowiązkowi odbioru zakupionej rzeczy).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@krystek_24 Skoro udostępniłeś tylko odbiór osobisty, nie masz obowiązku towaru wysłać, chyba że chcesz. Jeżeli kupujący nie odbierze od Ciebie rzeczy, postaraj się o jego pisemną rezygnację z towaru. Gdy ją otrzymasz, poproś o zwrot prowizji tu; https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=1b69d4ac-dd8e-4631-b724-47d66829753d&subjectId=71d604cc-a... dołączając pisemną rezygnację kupującego. Sam nie możesz anulować sprzedaży.

oznacz moderatorów

krystek_24
#7 Wielbiciel#

Wątpie żeby kupujący na moją prośbe jeszcze fatygował się żeby mi pisać jakieś pisma z rezygnacją jak to od razu widzę że to kombinator.Tym bardziej że ostatnio cisza z jego strony.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@krystek_24 
Wobec bezczynności kupującego możesz stosować ww. przepisy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@krystek_24 Jeśli Ci nie napisze rezygnacji, Allegro nie odda prowizji. Następnym razem na Lokalnie nie udostępniaj odbiorów osobistych i wysyłek za pobraniem, wtedy prowizja nie zostanie naliczona. Zostanie naliczona tylko wtedy, gdy kupujący zapłaci z góry. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Z tego typu jak odbiór osobisty, płatność za pobraniem są problemy, wiele było o tym tu pisane, najlepiej zrezygnuj z tego.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@LEW433 Z tego typu czym? 

Metodami dostawy? A może coś innego miałeś na "myśli"? 

oznacz moderatorów