Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Czy mogę założyć konto formowe prowadząc działalność nierejestrowaną?
Co to jest działalność niezarejestrowana? To niezgodne z prawem. Działalność gospodarcza musi być zarejestrowana. Wystawiając okazjonalnie do sprzedania produkty jako osoba prywatna nie możesz założyć konta firma, a prowadząc ciągłą sprzedaż zorganizowaną powinnaś zarejestrować działalność i wtedy zarejestrujesz konto firma.
Od 2018 zgodnie z prawem można prowadzić działalność nierejestrowaną (nie niezarejestrowaną 🙂 ). Działa tak samo jak zarejestrowana w CEIDG, ale bez rejestracji - polecam google, tam wszystko szczegółowo jest. Jeżeli nie osiąga się dochodu powyżej połowy minimalnego wynagrodzenia, to nie trzeba rejestrować działalności i można ją prowadzić - legalnie, a podatek rozliczamy w rozliczeniu rocznym.
Tak, jest coś takiego, ale pytanie o tego rodzaju działalność pada tu chyba po raz pierwszy, dlatego moje skojarzenie z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. To margines, bo tylko nieliczni osiągają w działalności połowę minimalnego wynagrodzenia. Nie możesz zarejestrować konta firma nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej.
@xyz96 Może i margines, ale część ludzi ot tylko dorabia do pracy (np. ja sprzedaję przedmioty z gier, miesięcznie nie ma tego więcej niż kilkaset złotych).
@jhania Nie chodzi o wysokość dochodu (te 50% minimalnej krajowej), a przychodu - czyli to za ile sprzedasz. Jeśli żeby coś sprzedać, musisz coś najpierw kupić (np. materiały albo kupujesz taniej, sprzedajesz drożej), to niestety, ale zbyt wiele tego dochodu nie zostanie.
@jhania @lordondrii A NIP do prowadzenia działalności skąd?
O to właśnie chodzi w nierejestrowanej działalności - nie ma NIPu. Potocznie można to nazwać działalnością na próbę.
Na zachodzie najczęściej jest tak, że przykładowo DG trzeba zarejestrować po 3 miesiącach osiągania dochodu (można wcześniej). U nas to wymyślili, że limit jest w wysokości dochodu (właśnie 50% minimalnej), a nie czasowy.
Jeśli chodzi o zakupy obniżające dochód, to bierze się zwykłe faktury na osobę prywatną/fizyczną.
Jeśli chodzi o wystawianie "faktury" innej firmie, to wystawiany jest rachunek (wygląda to wtedy tak samo jakby osoba fizyczna [nie firma] wynajmowała firmie np. garaż, lokal, mieszkanie).
Ogólnie nierejestrowana działalność ma sporo utrudnień, np. właśnie sprzedaż czegoś innej firmie, jak to potem ta firma ma zaksiegować itp.
Ogólnie taka nierejestrowana działalność jest pomyślana bardziej o usługach dla klientów indywidualnych (np. korepetycje, drobne naprawy czy usługi jak robienie zakupów, wyprowadzanie psa, sprzątanie) - wtedy można spróbować, czy w ogóle będą chętni na korzystanie z takich usług i jak się okaże, że są chętni, to wtedy rejestruje się DG.
@LEW433 nie masz i nic nie podpiszesz nawet na umowy na przesyłki 😞
Jak przekroczysz kwotę masz obowiązek w 7 dni założyć działalność
Podatki wykazujesz w zeznaniu rocznym PIT-36 w wierszu 9: "Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy
Prowadzisz uproszczoną ewidencję sprzedaży
O, dzięki @kostas11 za zwięzłą odpowiedź 🙂
@kostas11 Dlatego pytam założyciela postu jak chce to przeskoczyć! (Jak z kimś to PIT 37)
@LEW433 krótko mówiac - zmierzasz do tego, że nie da się założyć konta firmowego na allegro mając działalność nierejestrowaną, ponieważ do założenia konta potrzebny jest NIP, a tego nierejestrowana działalność nie posiada, tak?
Chyba wyczerpaliśmy temat 🙂
Witam
z tego co wiem , potrzebny jest NIP 7 dla takiej działaności nierejestrowanej
Czyli nie można mieć konta firmowego na allegro posiadając działalność nierejestrowaną? Wchodzi w grę tylko normalne konto? Dopytuję jeszcze raz bo nie zostało to jasno powiedziane? Czy ktoś z Was prowadzi taką działalność nierejestrowaną na allegro?
@agata4398, aby posiadać konto firmowe na Allegro, musisz prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą. W przypadku działalności nierejestrowanej, możesz sprzedawać jedynie za pośrednictwem konta zwykłego. 🙂
"konta zwykłego" - czyli po prostu Allegro Lokalnie? Prośba o precyzje i transparentność.
Też planuję spróbować sprzedaży na nierejestrowanej, ale z moich podchodów wynika, że jest to zwyczajnie niemożliwe na Allegro w kontekście oceny pomysłu i rozwoju. Na głównym nie mogę bez firmy a na Lokalnie kupujący nie może nawet z automatu kupić kilku przedmiotów i raz zapłacić z wysyłką. Oczywiście nie jest to przypadkowe, ale z drugiej strony co Wam po odstraszaniu takich sprzedawców? I tak na Allegro głównym nie mogą się zarejestrować a tak może zyskalibyście po czasie nowego klienta na głównym.
Polską formę takiej działalności wymyślił chyba Pan Sasin. Ogólnie wprowadzenie takiej formy działalności do prawa, bez zakazu dyskryminacji przez kontrahentów - odmowy świadczenia usług takim podmiotom ze względu na formę działania ("bo Pan nie ma NIP, a ja nie wiem co to nierejestrowana") jest bez sensu (mówię o sprzedaży wysyłkowej towaru/półproduktów itp., nie muszą wystawiać żadnych paragonów, zwykła faktura bez wpisania NIP). Co chwila coś wymyślam jak to obejść i jak zacząć, ale co chwila jest kłoda. Nie rozumiem dlaczego hurtownie, dostawcy, agregator jak Allegro nie chcą współpracować, skoro jeśli biznes odpali i przekroczy limit to już ten wielbiony, święty Grall zwany NIP Wam wpiszemy.
Wychodzi na to, że jak chcesz sprawdzić pomysł to najtaniej i tak zarejestrować DG wraz z księgową. Nawet AIP są droższe. Oby do wyborów.
Nie wiem na ile jest to legalne (w rozumieniu regulaminu allegro) i czy nie będzie to traktowane jako przestępstwo albo działanie niezgodne z regulaminem, ale NIP można mieć bez DG. Np. mając kiedyś DG, która aktualnie jest zamknięta albo można wystąpić w US o nadanie numeru NIP, bo np. chce się zatrudnić pomoc domową, opiekuna dziecka/osoby starszej (lub kogokolwiek innego, ale zatrudnić bez prowadzenia DG). Oczywiście nie ma obowiązku potem nikogo zatrudniać, ale NIP już się ma 🙂
Gorzej, że obawiam się, że Allegro te dane udostępnia US i US może potem zinterpretować to tak, że miało się działalność gospodarczą i odpowiadać za jej niezarejestrowanie (pomimo tego, że spełniło się wszelkie warunki na to, żeby działać jeszcze bez rejestracji).
@lordondrii US weryfikuje obrót na Allegro sprawdzając zeznanie roczne. Jeżeli przekroczysz próg do rejestracji, to cię poproszą o zeznanie co sprzedajesz (nie wszystko liczy się do limitu).
@annas14-firma dzięki wielkie za wyjaśnienie! Super!
US ma za słabe algorytmy żeby całe allegro weryfikować, już kilka razy spotkałem się jak ktoś sprzedaje na NDG nie posiadając NIP i nie będąc płatnikiem VAT przedmioty których nie może sprzedawać, takie jak złoto, srebro, kamienie szlachetne, elektroniczne nośniki danych i wiele innych.