anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy sprzedawca po zwrocie towaru moze zwrócic mi mniej pieniędzy niż zapłaciłem za towar?

Arturro850218
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, mam problem ze zwrotem używanej części tj półosi samochodowej. 

sprawa wygląda następująco:

Kupiłem półoś od sprzedającego na allegro poprzez kup teraz, w opisie tej części sprzedawca napisał ze zastrzega sobie odliczenie 15% wartości części w przypadku zwrotu że to niby nie jest 'wypożyczalnia części'. Wyszło tak ze ja tę część odesłałem za dwa dni zgodnie z procedurą allegro wpisując nr konta i resztę danych. Teraz sprzedawca nęka mnie telefonami ze mam mu oddać prowizje skoro odsyłam i ze on pieniędzy nie odda mi przez allegro tylko tak na " gębę" chce odliczyć te 15% i mi odesłać 85% wartości części.  Żąda formularzu zwrotu żeby uzyskać mój nr konta i przelać mi niepełną kwotę. Tłumaczyłem temu Panu ze ja nic nie zrobię poza serwisem allegro, ja swoje obowiązki  wypełniłem i czekam na zwrot. Czy ten Pan ma prawo odliczyć sobie te 15%???

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@Arturro850218 Nie ma prawa żądać od Ciebie żadnych 15%, jesli kupiłeś od firmy!  Osoba prywatna może tak zrobić. 

Ula

Ula
oznacz moderatorów

Arturro850218
#7 Wielbiciel#

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Sprawa stanęła na tym ze sprzedawca zwrocil mi 85% ceny bo nagle po zgloszeniu mojego sporu stwierdzil ze uszkodzilem mu gumę w tej czesci wiec za szkode odlicza heh. Opisalem sprawe w sporze, dolaczylem zdj podczas pakowania oraz screena gdzie sprzedawca pisze w smsie ze odliczy mi 15procent.  Zapewne nie odzyskam tych 105zl ale zobaczę jak to dalej sie potoczy za to klamstwo ze cos mu uszkodzilem... 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Arturro850218 Jeśli zrobiłeś zwrot przez formularz Allegro, sprzedawca nie może Ci niczego odliczać, musi oddać pełną cenę + koszt wysyłki do Ciebie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedmiot wraca uszkodzony przez Ciebie albo używany - wtedy może odpowiednio zmniejszyć zwracaną kwotę, jeśli towar wraca w takim samym stanie, niczego nie może zmniejszać.

Nie może też żądać żadnych dodatkowych formularzy.

Otwórz Dyskusję; https://allegro.pl/dyskusje/nowa zgłoś problem i po 24 godzinach poproś tam o pomoc pracownia Allegro - sprzedawca nagle stanie się bardziej ugodowy.

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

xyz96 "Jeśli zrobiłeś zwrot przez formularz Allegro " - kolejna fałszywa informacja informacja. Dla kupującego nie ma to kompletnie żadnego znaczenia, czy zgłosił przez formularz Allegro, czy na e-mail, czy też wysłał listem. Wszystkie te typy zgłoszeń są jednakowo ważne.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Post został zgłoszony, w swej wypowiedzi nie zamieszczam żadnych fałszywych informacji.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

taki zapis jest uznawany za klauzulę niedozwoloną / abuzywną i nie obowiązuje

nawet jeżeli jest w regulaminie

ale jeżeli kupiłeś część i np: ją montowałeś w samochodzie to może ci coś odliczyć za zmniejszenie wartości towaru

gdy kupiłeś i po jej otrzymaniu stwierdziłeś że nie pasuje to powinieneś otrzymac całąkwotę

dotyczy to oczywiście sytuacji gdy jestes konsumntem a on firmą

poczytaj to forum tu są dokłądne odpowiedzi

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

RED , chyba od nowego roku firma też może tak robić.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@maxr01 

nie chce mi się pisać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w trybie opisanym w ustawie

- piszę konsument

oznacz moderatorów

TOPe-commerce
#13 Ambasador#

sprzedajacy ma prawo odliczyć za poniesione koszty transportu i nic poza tym chyba że to os. prywatna @Arturro850218 

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@TOPe-commerce koszty transportu? Co to znaczy?

Bo chyba nie piszesz o kosztach dostarczenia towaru do konsumenta?

 

oznacz moderatorów

TOPe-commerce
#13 Ambasador#

tak jak najbardziej piszę o kosztach dostawy i opcjonalnie zwrotu bdyby był za pobraniem przez sprzedającego. oczywiscie prosze nie mylic ze koszt dostawy bedzie ponownie naliczony i odjety od kwoty towaru, poprostu jezeli klient zwraca towar to musi sie liczyc ze koszty dostawy i zwrotu sa po jego stronie i nie ma prawa zadac za nie zwrotu pieniedzy w przeciwienstwie gdyby byla to reklamacja/rekojmia

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@TOPe-commerce 

jezeli klient zwraca towar to musi sie liczyc ze koszty dostawy i zwrotu sa po jego stronie i nie ma prawa zadac za nie zwrotu pieniedzy

 

jeśli konsument zwraca towar zgodnie z ustawą to należy mu zwrócić całą wpłatę.

cała wpłata to jest koszt towaru + koszt dostawy do klienta.

Tak, sprzedawca jest w plecy koszt dostawy.

 

jak sprzedawca nie poinformował o kosztach zwrotu to również ponosi koszty odesłania.

 

Takie jest prawo i jak podchodzisz inaczej do tego tematu to po prostu naruszasz przepisy.

Elo.

 

 

oznacz moderatorów

GaJoo1
#9 Pomysłodawca#

@TOPe-commerce  Faktem jest, że przy zwrocie sprzedawca oddaje koszt towaru + koszt najtańszej z oferowanych przez siebie wysyłek, a nie tylko i wyłącznie koszt towaru. Tak jak napisał już @exoryna jeśli sprzedawca nie poinformuje o kosztach zwrotu to również takie ponosi, jeśli jest inaczej, musisz odesłać paczkę na własny koszt.

P.S. Z tego co kojarzę to prowadzisz kilkanaście kont na Allegro i piszesz tutaj takie rzeczy?

 

@Arturro850218  Co było nie tak z częścią, że chciałeś ją zwrócić? To tylko z czystej ciekawości 😉

Taki wpis jest niezgodny z regulaminem i sprzedawca nie może pomniejszyć Ci wartości jeżeli część wróciła do niego w nienaruszonym stanie.

oznacz moderatorów

TOPe-commerce
#13 Ambasador#

słowo klucz nie poinformuje 🙂 a dopiero teraz jest ono wymieniane 😉 

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

No tak, ale nawet jeśli poinformuje to również oddaje koszt towaru + koszt dostawy DO konsumenta.

Zgadzasz się?

BO tam wyżej to jednak pisałeś, że jest inaczej.

 

oznacz moderatorów

GaJoo1
#9 Pomysłodawca#

,,Nie poinformuje” tyczy się ponoszenia kosztów za odesłanie przedmiotu przez kupującego. 

Zwrot kosztów zakupu to zawsze cena towaru + koszt najtańszej wysyłki w ofercie produktu.

oznacz moderatorów

TOPe-commerce
#13 Ambasador#

@exoryna @GaJoo1 tak macie racje jak pisalem wyzej chyba myslalem o innej sytuacji na ktora odp. zaraz zedytuje odp. moj blad dopiero teraz jak przeczytalem zauwazylem co napisalem 😉 dzieki za zwrocenie uwagi 

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

Tak, najtańszej dostawy, masz rację. To przeoczyłem.

 

oznacz moderatorów

GaJoo1
#9 Pomysłodawca#

Wszystkim się zdarza 🙂

Pozdrawiam.

oznacz moderatorów