anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy sprzedawca po zwrocie towaru moze zwrócic mi mniej pieniędzy niż zapłaciłem za towar?

Arturro850218
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, mam problem ze zwrotem używanej części tj półosi samochodowej. 

sprawa wygląda następująco:

Kupiłem półoś od sprzedającego na allegro poprzez kup teraz, w opisie tej części sprzedawca napisał ze zastrzega sobie odliczenie 15% wartości części w przypadku zwrotu że to niby nie jest 'wypożyczalnia części'. Wyszło tak ze ja tę część odesłałem za dwa dni zgodnie z procedurą allegro wpisując nr konta i resztę danych. Teraz sprzedawca nęka mnie telefonami ze mam mu oddać prowizje skoro odsyłam i ze on pieniędzy nie odda mi przez allegro tylko tak na " gębę" chce odliczyć te 15% i mi odesłać 85% wartości części.  Żąda formularzu zwrotu żeby uzyskać mój nr konta i przelać mi niepełną kwotę. Tłumaczyłem temu Panu ze ja nic nie zrobię poza serwisem allegro, ja swoje obowiązki  wypełniłem i czekam na zwrot. Czy ten Pan ma prawo odliczyć sobie te 15%???

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

damag_prestige
#7 Wielbiciel#

To nie do końca jest w porządku jeśli chodzi o sprzedawcę. Brak regulacji prawnej pozwalającej sprzedawcy odliczyć chociażby koszt wysłania przesyłki poprzez paczkomaty Inpost jeśli sprzedajacy ma możliwość wysyłania przesyłek poprzez smart'a, dobrze wiecie, że kupujący nic nie płaci ale część kosztów tj od 0.99 do 3.99 ponosi sprzedawca, w sytuacji kiedy zamówiony towar zostaje zwrócony bo kupujący spodziewał się czegoś innego (uzasadnienie: nie pasuje mi")  - moim zdaniem sprzedawca powinien mieć prawo do odliczenia takiego kosztu od całkowitej kwoty wpłaconej przez kupującego. Przy kilkunastu takich zwrotach w m-cu robi się konkretna kwota.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@damag_prestige 
Ustawa o Prawach Konsumenta reguluje poruszane przez Ciebie tematy oraz definiuje prawa i obowiązki zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenta
Może Ci ona odpowiadać mniej lub bardziej ale ... dura lex, sed lex.

P.S.
od 0.99 do 3.99 ponosi sprzedawca

Jesteś nie na bieżąco: 
https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/allegro-smart-zasady-rozliczen-0K6XkWDOeCP 
SMART! może kosztować sprzedających nawet np. 6.99zł. za każdą paczkę do zamówienia o wartości powyżej 300PLN (+ ew. dopłaty, za usługi które nie są wliczone w bieda-umowę za metody dostawy z przedrostkiem "Allegro ..." i są w niej jako dodatkowo płatne).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów