anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dropshipping bez firmy

Client:109633586
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry. Od 1 lipca 2023 r. miesięczny próg przychodów dla działalności nierejestrowanej zwiększył się do kwoty 2,7 tys. zł brutto i w związku z tym chciałbym spróbować poprowadzić taką działalność tutaj na Allegro. Chodzi o dropshipping. Mam kilka pytań.

1. Czy muszę spełnić jakieś konkretne warunki aby zacząć wystawiać wiele ofert? Nie chciałbym aby moje konto zostało zablokowane gdybym zrobił coś nie tak.

2. Czy muszę stworzyć jakiś regulamin, politykę prywatności itp. ?

3. Czy na koncie prywatnym, nie firmowym, jest możliwość zdobycia opcji SMART do sprzedawanych produktów?

4. Gdybym w miesiącu osiągnął przychód powyżej 2700 zł brutto i musiałbym założyć firmę to konto prywatne na, którym bym sprzedawał może zostać przekształcone na firmowe czy musiałbym otworzyć nowe konto tym razem firmowe?

5. Jak wygląda sytuacja gdy kupujący chce zwrócić towar? Chodzi o dropshipping allegro-allegro. Czy towar musi przyjść do mnie i później muszę wysłać go do sprzedawcy? Wiadomo, że kupujący nie ma pojęcia, że kupił od kogoś innego niż ja.

5. Czy muszę coś jeszcze wiedzieć? Dziękuję za cierpliwość. Pozdrawiam i miłego dnia 🙂

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13

LEW433
#21 Demiurg#

Wystawiasz dużo z tym nie ma problemów jak na zwykłym allegro

Regulamin swój politykę prywatność a dokładnie co to miałoby być, sprzedajesz na Allegro i musisz się dostosować do ich regulaminu.

Tak, na zwykłym jest także smart.

Tak, możesz przekształcić zwykle konto na firmowe, odwrotnie nie.

Zwroty ustawiasz na adres a Ty odpowiadasz za zwroty i reklamacje a nie ktoś pośredni.

https://allegro.pl/akademia

oznacz moderatorów

Client:109633586
#7 Wielbiciel#

Co to znaczy jak na zwykłym allegro? Właśnie chcę wystawiać na zwykłym allegro, a nie allegro lokalnie. 

To znaczy zwrot idzie na pierwszego adres sprzedawcy, a nie mój tak? Gdzieś czytałem, że zwrot musi przyjść do mnie, a potem do pierwszego sprzedawcy. Nie wiem czy ma to związek z dostawą, czy allegro musi jakoś to odnotowywać czy jak. 

 

 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Limit przychodu należnego (nie mylić z przychodem) to 2700 zł netto (jak jesteś na VAT-cie).

Co do zwrotów, to ustalasz to z hurtownią lub dostawcą, z którymi współpracujesz. Jak się dogadasz, to zwroty kupujący będą robić bezpośrednio do nich, a nie do ciebie (choć nic nie zabrania, aby szły do ciebie). Pamiętaj jednak, że nie jesteś konsumentem i nie przysługuje ci ustawowe prawo do zwrotu w ciągu 14 dni (musisz uzgodnić ewentualny zwrot ze sprzedawcą i to przed dokonaniem transakcji).

Pamiętaj też, że sprzedaż niektórych artykułów wymaga kasy fiskalnej lub rejestracji do VAT jako podatnik czynny (albo obu tych rzeczy), już od pierwszej sprzedaży. 

Pomimo tego, że nie będziesz sprzedawał z konta zwykłego, to prawo traktuje cię jak każdego innego przedsiębiorcę. Musisz więc przestrzegać praw konsumentów, rozpatrywać reklamację, przyjmować zwroty czy wystawiać rachunki lub faktury (na życzenie kupującego).

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:109633586 zwrot nie musi iść na Twój adres może iść na hurtownię o ile to obsłuży w Twoim imieniu 🙂 Adres zwrotu ustawiasz w warunkach zwrotów 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:109633586 to czy uda Ci się bez firmy zależy od hurtowni, coraz mniej chce współpracować z osobami prywatnymi 😞

1. możesz wystawiać, ale licz się z blokadą i prośbą podesłania umowy z hurtownią, celem jest bezpieczeństwo wysyłek i wywiązania się z umowy 😞

2. oczywiście nierejestrowana DG masz takie same prawa i obowiązki jak firma, regulamin itp.

3. tak, nawet łatwiej dla konta prywatnego, wystawczy paczkomat, ale tu musisz sprawdzić czy hurtownia obsługuje smarta i nada na Twojej etykiecie 

4. tak można przekształcić na konto firmowe ale nie ma takiego obowiązku głowy Ci nikt nie urwie 🙂  pamiętaj że jak przekroczysz masz 7 dni na założenie DG 

5. to zależy jak działa hurtownia, często obsługują zwroty i reklamację pobierając np. 5 zł od zwrotu itp. 

Pamiętaj że możesz wpaść w Vat czy kasę w zależności od produktów poczytaj więcej informacji masz tu https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

Ps. pamiętaj że 2700 to limit przychodu czyli za tyle ile sprzedasz towar, więc łatwo to przekroczyć 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Client:109633586
#7 Wielbiciel#

Dzięki bardzo za odpowiedzi. 
A co w przypadku gdy nie chcę pracować z hurtownią ani mieć z nią żadnej umowy? 
Chodzi mi o dropshipping Allegro-Allegro. Widzę przedmiot na Allegro, wystawiam drożej, ktoś go kupi ode mnie, ja kupuję od tamtego sprzedawcy, który ma niższą cenę i tylko wklepuję dane klienta, który kupił u mnie za wyższą cenę. 
Wtedy jak to może wyglądać ze zwrotem? 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:109633586 wtedy zostajesz z towarem 🙂 bo Ty kupujesz od innej firmy jako produkt handlowy i nie możesz go odesłać chyba że kupisz jako osoba prywatna a kupujący Tobie odeśle 😄  Pamiętaj że masz na to 14 dni wiec możesz się nie wyrobić, dużo zabawy 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

To wtedy musisz to wziąć na siebie (i ponieść tego koszty). Tobie prawo do zwrotu nie przysługuje.

oznacz moderatorów

Client:109633586
#7 Wielbiciel#

Rozumiem, dzięki. Najwyżej postaram się to ogarniać w ciągu 14 dni, a jeśli się nie uda to towar zatrzymam w domu i gdy ktoś inny kupi to wtedy wyślę ten ze zwrotu. O ile nie będzie uszkodzony. Na pewno jeśli poniosę jakiś koszt to nie będzie to aż tak odczuwalne przy potencjalnym zysku z innych produktów. 

Mam ostatnie pytanie. Jeśli klient chciałby zwrócić towar i odzyskać pieniądze to mógłbym odesłać mu pieniądze, a towar zostałby u niego? Czy mogę mu zaproponować, że nie musi odsyłać towaru o ile da mi opinię na 5 gwiazdek? Czy to raczej nielegalne? 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Jak kupujesz towar do dalszej odsprzedaży, to nie jesteś konsumentem i nie przysługuje ci prawo do zwrotu w ciągi 14 dni. W takim przypadku ewentualny zwrot, to tylko dobra wola sprzedawcy (dlatego warto poszukać hurtowni, która obsługuje zwroty). Oszukanie sprzedającego, że to zakup prywatny, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji i grozi za to odpowiedzialność karna.
Do tego na zakupiony towar bierzesz faktury, aby potem rozliczyć swój dochód. Owszem możesz nie brać faktury zakupowej, ale wtedy twój dochód=przychód.

Co do ostatniego, to czy klient musi odesłać towar, czy nie, to tylko i wyłącznie twoja decyzja. Możesz rozpatrzyć zwrot bez fizycznego odsyłania produktu (zwłaszcza że czasem może się to bardziej opłacać jak to coś taniego).

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@pecela masz rację ale jest jedno ale, jak sprzedawca ma sprawdzić profil firmy PKD ? skoro nie ma firmy, niby jest i ma wszystkie obowiązki ale nie ma, dla allegro nie istnieje, umów z przewoźnikami nie zawrze 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Działalność nierejestrowana to nie JDG i tutaj po prostu prawo do zwrotu co do zasady nie przysługuje (chyba że to zakup do celów prywatnych). 
Do tego, jak pisałem wyżej, zakup towaru powinien być udokumentowany fakturą, o ile nie chce się płacić podatków od przychodu ze sprzedaży, a nie tylko dochodu.
Jeżeli chodzi o umowy z przewoźnikami, to z tym bywa różnie. Ja np. mam z Alsendo (apacza.pl), nie robią problemów z działalnością nierejestrowaną, o ile ma się NIP (mam nawet rozliczenia post-paid). 

Ogólnie tu największym problemem jest samo Allegro, które nie uznaje istnienia czegoś takiego jak działalność nierejestrowana. Powinno być możliwe założenie konta firma bez posiadania nr REGON, ewentualnie dodanie osobnego rodzaju kont dla działalności nierejestrowanej.

 

ps.

Dobrze jest też mieć NIP i zarejestrować się do VAT (jako czynny lub zwolniony), wtedy można wystawiać faktury VAT kupującym (ze stawką 23% jak jest się czynnym lub bez VAT, jak korzysta się ze zwolnienia). Sprzedaż niektórych towarów wymaga rejestracji jako podatnik czynny jeszcze przed pierwszą sprzedażą, są też takie, które wymagają kasy fiskalnej.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:109633586  z całym szacunkiem dla Twej pomysłowości ale nie wydaje Ci sie że ładujesz sie w kłopoty? Mam kilka wątpliwości którymi pozwole sie z Toba podzielić.

1) mamy produktyzacje i wszedzie pokazane produkty : najtaniej od.... Wiec po co klient miałby kupować produkt 20-30% droższy a tyle musisz dołożyć aby coś zarobić jeśłi ma przynajmniej kilkanascie ( czasem kilkadziesiąt)  tańszych ofert od zarejestrowanych firm ?

2) widzisz oferte za 100zł wiec wystawiasz ten sam produkt za 150 zł . Za tydzien taki produkt sprzedajesz tylko co będzie jesłi ta  oferta którą widziałeś już nie kosztuje 100 zł lecz 140 bo skonczyła sie promocja? Wiesz że wówczas albo musisz dołożyć do interesu albo liczyc sie z dyskusją i negatywem?

3) kolejne założenie . Masz transakcje , nawet na niej zarabiasz ale okazuje sie że kupujący jest niezadowolony i reklamuje czas dostawy lub jakośc produktu. Jak masz zamiar rozpatrzeć reklamacje jeśli tak naprawde nic nie wiesz o transakcji ani o produkcie? Nie wiesz kiedy sprzedajacy go wyśle, jak spakuje, w jakim stanie bedzie produkt i jakiej on jest jakości.

4 Prosta weryfikacja allegro polega na tym ze musisz udokumentować że jesteś w stanie wywiązać sie z oferty ( np umowa z hurtownią drop, albo zdjęcie że posiadasz towar)

To tylko podstawowe wątpliwości a kwestii rozliczeń póki co nawet nie dotykałem. Bo bardzo latwo moge sobie wyobrazić stan kiedy w pażdzierniku sprzedajesz za 2800 i musisz zarejestrować działalność ale w listopadzie już tylko za 500zł - a koszty działalnosci pozostają.

Cóz sugeruje przemyśleć temat i w razie czegoś przygotować sobie także plan B

Poza tym powodzenia.

oznacz moderatorów