anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dziwne zapisy Regulaminu Allegro n.t. sprzedaży e-booków

MAMY ROZWIĄZANIE!
Tadesor
#9 Pomysłodawca#

W Regulaminie Allegro zapisano: "Sprzedaż w kategorii Ebooki prowadzić mogą wyłącznie oficjalni dystrybutorzy, po spełnieniu odpowiednich wymagań technicznych i podpisaniu osobnej umowy z Allegro.".

Ciekawią mnie dwie kwestie:

  1. Dlaczego dyskryminowani są autorzy. Jeżeli użytkownik Allegro jest autorem e-booka, uzyskał dla swojej elektronicznej publikacji numer ISBN, to dlaczego musi sprzedawać swoją własność intelektualną przez pośredników. Nie znam przepisu prawa, który by to narzucał. A może...
  2. problemem są kwestie techniczne wskazane w Regulaminie? Jakie to "odpowiednie wymagania techniczne" muszą spełnić wydawcy, a autorzy nie byliby w stanie ich spełnić?

Generalnie portale aukcyjne powinny wspierać wolną konkurencję, gdyż ich zyski rosną wraz ze wzrostem użytkowników generujących obrót. Dlatego dziwi mnie takie ograniczenie i bardziej je łączę z monopolizacją rynku przez wydawców niż z rzeczywistą koniecznością wynikającą z przepisów prawa i spraw technicznych.

Mam nadzieję, że ten zaczątek uruchomi dyskusję i pozwoli sprzedawcom poznać stanowisko Allegro w tej sprawie.

 

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35
Psychosynteza_pl
#9 Pomysłodawca#

Rozbawiło mnie dzisiaj, gdy Allegro przysłało mi informację o możliwości zakupu - mnie tym razem jako kupującej! I co było w tej propozycji: zakup właśnie tych wadliwie wpisanych przez podwykonawców książek Stać się gwizdą...i to aż od kilku! Widać, że sprawa nadal nie jest zakończona, a ja mam kupić wadliwie wpisane tytuły - wydawanych przeze mnie książek, których zresztą oni nie mają, bo ja tylko drukuję na konkretne zamówienia, a dystrybutor może mieć najwyżej 5. A wystawcó jest 93!!! i jeden nawet proponuje sprzedaż wiążaną - 7 sztuk tej samej książki!!! Dosłownie nadaje się do kabaretu, a może jednak najpierw gdzie indziej!

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Psychosynteza_pl mam wrażenie, że poruszamy tutaj różne tematy i abyśmy miały pewność, że dobrze się rozumiemy chciałabym wyjaśnić kilka spraw:

1. W tej chwili wśród Twoich ofert są dwie, które dotyczą książek "Stając się gwiazdą". 
Oferta nr 12489544134 z książką "Stając się gwiazdą. Książka do zabawy. Teatr wewnętrzny dla dzieci 8-12 lat" jest połączona z katalogiem produktów z produktem o tytule "Stając się gwiazdą. Vivian King". Jako paramter autor w ofercie podana jest "Ewa Białek", chociaż w produkcie jest Vivian King.
Czy mogę poprosić Cię o sprawdzenie czy możesz zaktualizować te dane?
Aby to zrobić wejdź proszę do zakładki Mój asortyment wpisz w wyszukiwarce numer oferty (12489544134) przy odpowiedniej ofercie kliknij [edytuj]. Przeniesiemy Cię do formularza wystawiania i wyświetlimy parametry, które zmieniliśmy. Aby zaktualizować dane produktu w ofercie, kliknij [połącz ofertę z Katalogiem].

Druga oferta nr 12490318422 z książką "Stając się gwiazdą. Książka dla nauczyciela" nie jest w tej chwili połączona z katalogiem, zgłosiłam błędy w tym produkcie i można już połączyć ofertę z poprawnym produktem. 
Aby to zrobić wejdź proszę w zakładkę Mój asortyment, wyszukaj ofertę wpisując jej numer (12490318422),  k
liknij w ikonę trzech kropek po prawej stronie, a następnie wybierz opcję Edytuj. W sekcji "Produkty w ofercie" kliknij w link [Wybierz produkt z Katalogu]. Przeniesiemy cię do wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz produkt odpowiadający przedmiotowi z twojej oferty. Gdy znajdziesz propozycję, która posiada takie same parametry co twój przedmiot, dodaj ją do swojej oferty, a następnie zapisz zmiany.

2. Przykro mi z powodu literówki i błędnych zapisów u innych sprzedających. Dowiaduję się jak możemy pomóc w tej sprawie, dam znać, gdy otrzymam odpowiedź. 

3. Nazwa wydawnictwa została poprawiona na Instytut Psychosyntezy.

4. Jeśli chodzi o e-booki to Partnerzy, którzy mogą wystawiać oferty w kategorii E-booki muszą spełniać takie warunki:
- Liczba pozycji na poziomie 10 000 w kategorii Ebooki oraz 1 000 w kategorii Audiobooki
- Integracja z narzędziem Moja Półka (na bazie Rest Api).
Obecnie pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwalałoby na sprzedaż ebooków Partnerom, którzy nie spełniają powyższych warunków, ale nie posiadam szczegółowych informacji na temat wprowadzenia takiej funkcji.

5. Czy uważasz, że osoby, które mają w ofertach Twoje książki naruszają Twoje prawa autorskie? Możesz nam to zgłosić, zweryfikujemy ti i podejmiemy odpowiednie kroki, tutaj informacja jak to zrobić. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
Psychosynteza_pl
#9 Pomysłodawca#

1. Tą pierwszą ofertę sprawdziłam i jest w porządku. Ona była połączona z katalogiem. Druga oferta, a więc ta z którą jest problem nadal nie daje się połączyć z katalogiem. Odpowiedź systemu jest: 

Nie udało się połączyć z Katalogiem 1 oferty.

Oferta 12490318422 - Niepoprawna wartość parametru Tytuł (223545) dla produktu w ofercie. Prawidłowa wartość parametru dla produktu to: "Stać się gwizdą. Książka dla nauczyciela".Oferta 12490318422 - Kategoria oferty (90909) nie pasuje do kategorii produktu (79194).

Gdy usiłowałam wybrać produkt z katalogu ani cały tytuł, ani skrócony  nie pasowały do żadnego produktu. Tak więc wróciłam do Połącz z katalogiem, a tam - odpowiedź jak wyżej.

2. Dziękuję. Już zauważyłam przy tej ofercie. 

3. To przykro. Rozumiem, że jako włąścicielka praw autorskich nie mam prawa do rozpowszechniania moich książek jako e-booki, bo muszę ich mieć tysiące. Jak widzę spełniają to dystrybutorzy wielu książek z różnych źródeł, bo mogą mieć ich tysiące. Na razie mam szlaban na swoje. 

4. Czy naruszają moje prawa autorskie czy majątkowe? To warte zastanowienia! Właśnie otzrymałam email od podwykonawcy, który nie ma ze mną umowy, a używa wszelkich danych, że to rzekomo ja wprowadziłam w błąd z tytułem, bo tak zgłosiłam do dystrybutora, a omalże 100 podwykonawców to skopiowało i to ja działam niemoralnie, bo umieściłam w katalogu Allegro błędne dane!!! A ja tutaj przyszłam teraz, a oni je stworzyli!!! Nie tworzę katalogów. Ja piszę i wydaję książki. Katalogi tworzą inni i kopiują dane. Prawo autorskie i regulamin tutaj mówi o konieczności zgody pisemnej autora na używanie jego danych, a tym bardziej błędnych! 

 

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Psychosynteza_pl czy gdy próbujesz połączyć ofertę nr 12490318422 z katalogiem przez edycję oferty i klikasz "wybierz produkt z katalogu" na formularzu wystawiania pojawia się tylko książka z błędem w tytule? Czy wygląda to tak?:

la_nika_0-1660747566748.png

Zmiany w tym produkcie zostały już wprowadzone i tytuł jest poprawiony. 

Ad. 4 w takim razie napisz do nas w tej sprawie. Jeśli Twoje prawa autorskie są łamane, bardzo proszę o zgłoszenie. Tutaj więcej informacji na temat tego jak to zrobić.

 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
Psychosynteza_pl
#9 Pomysłodawca#

Gdy klikam na Połącz z katalogiem - pojawiają się dwie oferty obok siebie i w jednej (po lewej stronie) - pojawia się tytuł i kreska_____________a potem moje imię i nazwisko. Druga jest właściwa, ale nie mam wyboru, tylko nacisnąć Połącz z katalogiem lub Zgłoś błąd. Więc to zrobiłam wielokrotnie - Połącz ...i wtedy dostaję info, że nie można połączyć. Więc dziś rano, po raz kolejny, gdy to się pokazało - dwie propozycje obok,  nacisnęłam Zgłoś błąd i wpisałam w uwagach, aby zlikwidować tam moje nazwisko i imię. Ale system kazał dokładnie podać powód, więc wpisałam dokładnie cały tytuł książki, jaki jest na okładce, a nie skrócony, jak teraz jest w katalogu. Być może teraz już to zostało poprawione, ale od rana już nie oglądałam, bo mam inną pracę. Może znajdę chwilę, aby to obejrzeć, wtedy napiszę. Na razie widziałam, gdy wprowadzałam filmy, że nadal jedna oferta jest nie połączona z katalogiem.

4. Już to zrobiłam i teraz weryfikuję odpowiedź. To głębsza sprawa i pewnie będzie potrzeba interpretacji samego źródła tego prawa. Inaczej jest setki innych interpretacji, o czym się przekonałam, będąc autorką od prawie 30 lat.

oznacz moderatorów
Psychosynteza_pl
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję za wiadomości od Allegro przed chwilą na maila i pozytywne odniesienie do znalezienia się w katalogu. Dostałam link do moich książek. Jednak mam zastrzeżenia. Książki z którymi był problem, właśnie już zostały uznane za właściwe. Tymczasem pojawił się inny problem - okładek książek, które są w katalogu, ale już w sprzedaży są niedostępne, bo były wymieniane kilka lat temu, a sprzedawcy je oferują nadal. Gdy ja wnosiłam te ksiązki w tym miesiącu, od razu pisałam, że błędna okładka. A teraz dostałam właśnie linki moich produktów - już w katalogu - do błędnych okładek z katalogu. (Okładki książek 6-10, które pokazaliście w linku są starymi okładkami, których już nie ma w nowej edycji od kilku lat, a dodatkowo Wzrastaj aż pod Niebo - jest okładką "z sufitu", bo nigdy mojemu dystrybutorowi nie wysyłałam takiej okładki, a stąd nie mogła znaleźć się w katalogu, którą pobrali podwykonawcy. Podobnie zresztą tamte ( Miłość wiele ma imion i O sensie życia) były już zmieniane przeze mnie, a u Was figurują i mnie są przypisane, choć ja już zgłaszałam, że potrzebują wymiany.
Jest mi naprawdę smutno, że wiatraki stale odwracają się przeciw wiatrowi, choć je ukierunkowałam właściwie. Czy mam znowu zgłaszać błąd okładek, choć już jestem w Katalogu??? Nie chcę ryzykować kolejnych dwóch tygodni na odkręcanie kota ogonem. Chcę wreszcie płynąć z wiatrem a nie kręcić się w kółko. Odpowiedziałam zresztą na Wasz mail, ale wrócił, bo widocznie jest jednokierunkowy, stąd tutaj napisałam, kontynuując niekończącą się opowieść o zawartości katalogu.

oznacz moderatorów
Psychosynteza_pl
#9 Pomysłodawca#

Oto dzisiejszy podgląd tej nie połączonej nadal ksiązki. Już jest tytuł właściwy, ale stale  za długą kreską moje imię i nazwisko. Likwiduję je kilka razy w Edytuj i Zapisz. A potem pojawia się ołącz z ofertą i wtedy jest to samo - dwa obrazki. Klikam zapisz i otrzymuję dziś takie odpowiedzi: 

z dnia 18.08.2022 godz 12.04

Oferta 12490318422 - Niepoprawna wartość parametru Tytuł (223545) dla produktu w ofercie. Prawidłowa wartość parametru dla produktu to: "Stając się gwiazdą".Oferta 12490318422 - Kategoria oferty (90909) nie pasuje do kategorii produktu (79207).

Oferta 12490318422 - Niepoprawna wartość parametru Tytuł (223545) dla produktu w ofercie. Prawidłowa wartość parametru dla produktu to: "Stając się gwiazdą".Oferta 12490318422 - Kategoria oferty (90909) nie pasuje do kategorii produktu (79207).

A więc niby już prawie dobrze, ale nie ma zgody na połączenia z katalogiem i oferta tak figuruje, jako niepołączona, bo jest tam moje nazwisko dodane do tytułu. Czy ktoś może rozwikłać ten wężeł gordyjski po 2 tygodniach??

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@Psychosynteza_pl przepraszam za te perturbacje nie dziwię sie, że jesteś już zmęczona tym tematem. 
W ofercie nr 12490318422 kategoria to:
Allegro >  Kultura i rozrywka >  Książki i Komiksy >  Poradniki i albumy >  Albumy krajoznawcze i przyrodnicze. 
A produkt w kategorii:
Allegro >  Kultura i rozrywka >  Książki i Komiksy >  Poradniki i albumy >  Sztuka i architektura.

Czy lepszą kategorią dla tej książki nie jest "sztuka i architektura", ponieważ dotyczy teatru? 
Poproszę Cię o potwierdzenie czy chcesz, żeby Twoja oferta została przeniesiona do tej kategorii, postaram się to dla Ciebie jak najbardziej ułatwić i zorganizować takie przeniesienie. 

Jeśli w produkcie powinny być inne zdjęcia to zgłoś proszę błąd w produkcie, nawet jeśli sugestia zostanie odrzucona (napisz proszę w tedy tutaj, będę to wyjaśniać) to nie spowoduje to odłączenia oferty od produktu. 



 

 

 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
MRB
#8 Zapaleniec#

Proszę o odpowiedź, co KONKRETNIE powinienem zrobić, aby sprzedawać ebooki moich książek na Allegro. 

Jestem ich autorem,  zachowałem sobie w umowach pełne prawa do wydań elektronicznych (poza tym umowy z wydawcami "papierowymi" już wygasły, ale to chyba niezbyt ważne).

Proszę o konkretny adres, gdzie powinienem napisać, jakie dokumenty dołączyć itd.

pozdrawiam

Marek Piotrowski

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@MRB tak jak pisałyśmy w tym wątku sprzedaż w kategorii Ebooki prowadzić mogą wyłącznie oficjalni dystrybutorzy, po spełnieniu odpowiednich wymagań technicznych i podpisaniu osobnej umowy z Allegro. Przede wszystkim są to konta firmowe, które muszą spełniać wymagania, aby dołączyć do programu partnerskiego. 
Przykro mi, ale nie spełniasz tych warunków. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
MRB
#8 Zapaleniec#

Prosiłem o odpowiedź co należy zrobić (np. założyć konto itd), a nie, czy w obecnym stanie konta mogę. Może trochę ducha pomocy dla - bądź co bądź -klienta?

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@MRB serdecznie dziękuję za doprecyzowanie. Nie uważam, że brakuje mi ducha pomocy 🙂
Na pewno pierwszym krokiem byłoby posiadanie firmy która zajmuje się dystrybucją e-booków i założenie konta firmowego na Allegro. Już dowiaduję się jakie są kolejne kroki i gdy tylko otrzymam odpowiedź, dam Ci znać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
Psychosynteza_pl
#9 Pomysłodawca#

To mnie bawi. Popieram pytanie zadane przez Nowicjusza1. Mam swoje książki papierowe i ebooki oraz wydawnictwo od 18 lat. Mam zarejestrowaną firmę na Allegro. Nie mogę sprzedawać swoich ebooków, tylko przez dystrybutorów. Jak to się ma do nieuczciwej konkurencji i in. punktów wymienionych w Ustawie? Kto tu co robi bezprawnie? Kogo się dopuszcza, a kogo nie? Na jakiej podstawie nie mogę sprzedawać swoich ebooków?

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@MRB @Psychosynteza_pl wracam z informacjami dla Was.
Jeśli chcecie się zgłosić w kontekście sprzedaży e-booków na Allegro to zapraszam na alias: ebooki@allegro.com tutaj odpowiedni zespół udzieli szczegółowych informacji. 
Jeżeli chodzi o wymagania to oprócz firmowego konta jest to także kwestia techniczna, chodzi o to, że sprzedający e-booki musi być gotowy technologicznie zintegrować się przez API do naszego zasobu "Moja półka" tak, aby potem klienci po zakupie mieli dostęp do zakupionego pliku cyfrowego.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
MRB
#8 Zapaleniec#

Dziękuję bardzo i pozdrawiam

Marek Piotrowski

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

ta sytuacja obowiązuje już od dawna (kilka lat)

allegro zrobiło sobie monopol na sprzedaż ebooków

nam allegro usunęło dobrych kilka lat temu oferty z ebookami legalnie wydanymi, które były sprzedawane na kartach pamięci producenta ebooka (legalnie wydane)

czyli produkt był fizycznie wysyłany a nie np: mailem

w dyskusji allegro napisało nam wprots - teraz my będziemy tym handlować

a jest taki przepis

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Stan prawny aktualny na dzień: 06.03.2020
Art. 15. nieucz. konk.
Utrudnianie dostępu do rynku innym przedsiębiorcom
1.
Czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez:
1)
sprzedaż towarów lub usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub świadczenia albo ich odprzedaż poniżej kosztów zakupu w celu eliminacji innych przedsiębiorców;
 
2)
nakłanianie osób trzecich do odmowy sprzedaży innym przedsiębiorcom albo niedokonywania zakupu towarów lub usług od innych przedsiębiorców;
 
3)
rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane traktowanie niektórych klientów;
 
4)
pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży;
 
5)
działanie mające na celu wymuszenie na klientach wyboru jako kontrahenta określonego przedsiębiorcy lub stwarzanie warunków umożliwiających podmiotom trzecim wymuszanie zakupu towaru lub usługi u określonego przedsiębiorcy.
 
 
2.
Czyn, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, może polegać w szczególności na:
1)
ograniczeniu w istotny sposób lub wyłączeniu możliwości dokonywania przez klienta zakupu u innego przedsiębiorcy;
 
2)
stworzeniu sytuacji powodujących pośrednio lub bezpośrednio narzucenie klientom przez podmioty trzecie konieczności dokonania zakupu u danego przedsiębiorcy lub u przedsiębiorcy, z którym dany przedsiębiorca pozostaje w związku gospodarczym;
 
3)
emisji, oferowaniu oraz realizacji znaków legitymacyjnych podlegających wymianie na towary lub usługi oferowane przez jednego przedsiębiorcę lub grupę przedsiębiorców pozostających w związku gospodarczym, w okolicznościach wskazanych w pkt 1 lub 2.
 
 
oznacz moderatorów