anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura imienna zamiast paragonu do każdej sprzedażu

nettletree_pl
#9 Pomysłodawca#

Od połowy sierpnia posiadam JDG VAT - bez kasy fiskalnej ze względu na wyłącznie wysyłkowy charakter działalności (nie sprzedaję też produktów wyłączonych ustawą). Księgowa zarzyczyła sobie aby ewidencję miesięczną z programu FAKTUROWNIA przesłać jej w w pliku JPK i tu pojawił się problem. Okazuje się że ze względu na brak urządzenia fiskalnego paragony nie są w tym programie dokumentem i nie można ich wyeksportować do JPK. Stąd mój pomysł na wystawienie do każdego zamówienia faktury - imiennej (chyba że klient bierze na firmę). Chciałbym dodać do informacji o mnie dodatkowo swój regulamin, w którym zawrę informację iż kupujący dokonując zakupu akceptuje wystawienie faktury - znalazłem kilka interpretacji US, że jest to dopuszczalne rozwiązanie po akceptacji regulaminu sklepu. Nie mam pomysłu jak to ugryżć, żeby sprzedający miał za każdym razem odpowiedni dokument podpięty w allegro ale jednocześnie mieć spokojną głowę o US i księgową. Będę wdzięczny za sugestię lub pomysły jak wy to robicie. W grupie siła

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

Halfrunt
#18 Luminarz#

Z tego co się orientuję nie można wystawić faktury imiennej na osobę prywatną, nie podpiąwszy jej pod wydrukowany paragon z kasy fiskalnej. 🙄

aha o księgową zmień jeśli zwolnionemu z podatku kazała wysyłać dokumenty plikiem jpg.

 

Ale jeśli jesteś zwolniony z VAT i kasy fiskalnej, to w zupełności powinna być wystawiana faktura imienna nie VATowska, kiedyś to były rachunki, tera to już wszystko nazywa się faktura.

oznacz moderatorów

nettletree_pl
#9 Pomysłodawca#

ALE Jeśli nie posiadam wogóle kasy fiskalnej to wychodzi na to, że ani paragon ani faktura imienna nie wchodzi w grę a to wskazuje Drobny paradoks

 

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Moim zadaniem możesz wystawiać faktury imienne i firmowe ale bez VAT, jeśli z podatku tego jesteś zwolniony, musisz także wskazać na takim dokumencie podstawę prawną zwolnienia. 

Gdy ja byłem zwolniony z vat miałem prościej bo korzystałem już z kasy fiskalnej z VAT zwolnioną. 

Jakoś musisz ewidencjonować tę sprzedaż... 

oznacz moderatorów

nettletree_pl
#9 Pomysłodawca#

Ja jestem Vatowcem - jedyna różnica jest taka, że na chwilę obecną nie posiadam urządzenia fiskalnego.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

nettletree_pl
#9 Pomysłodawca#

OK ale ta interpretacja jest błędnie przytoczona gdyż odpowiedź Naczelnika US odnosi się do sieci odbiorów spółki (czyli niejako obejścia systemu wysyłki internetowej)- w naszym przypadku sprzedaż następuje tylko i wyłącznie drogą kurierską lub pocztą Polską.

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

punkt odbioru = paczkomat

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Jeśli program ci uniemożliwia wystawie paragonu nie fiskalnego to robisz to ręcznie, jak tu

DRUMIP-2609.jpg

To tylko przykład 

oznacz moderatorów

nettletree_pl
#9 Pomysłodawca#

Właśnie problemem jest fakt iż program pozwala te paragony wystawiać ale wychodzi na to iż nie są fiskalne czyli nie powinno się ich przesyłać dalej a dodatkowo nie wchodzą do raportu JPK..... jestem skołowany

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

A kto ci zabroni wystawiać faktury na każde zamówienie. Możesz tak robić, ale musisz być konsekwentny.
Co do podpięcia paragonu pod taką fakturę, to jak nie podlegasz obowiązkowi fiskalnemu, to cię to nie dotyczy. 

Inną opcją jest utworzenie osobnego rodzaju dokumentu dla sprzedaży detalicznej. Ja np. ustawiłem sobie, aby "inna faktura" nazywała się "dowód sprzedaży" i odpowiednio ustawiłem opcję numeracji (ale skorzystałem z tego raz po sprzedaży na pewnej platformie na O..., bo tam dostałem tylko imię kupującego i etykietę do paczkomatu (bez nazwiska i adresu kupującego) i to mając tam konto firma).

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@nettletree_pl  najprościej:

Pismo do swojego urzedu skarbowego z prośbą o inetrpretacje. Potem postepowac zgodnie z odpowiedzią na dane pismo. Pismo zachować do kontroli. W razie problemów przy kontroli - zawsze można okazzać pismo że postepuje zgodnie z wytycznymi naczelnika US

Nad zmianą ksiegowej bym sie zastanowił. Sprawdziłbym oferty innych biur rachunkowych. Lecz niezależnie od tego co powie ksiegowa pamietaj ze ostatecznie to Ty odpowiadasz za swoje rozliczenia stąd sugeruje pismo do US

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Naczelnik US nie może wydawać interpretacji przepisów, choć może wyrazić swoje stanowisko.
Interpretację wydaje w imieniu Ministra Finansów, Dyrektor KIS w Bielsku-Białej. Niestety w tym kraju taka interpretacja nie chroni przed ewentualną odpowiedzialnością w razie jakby osoba kontrolująca, miała inne zdanie, niż wskazano w interpretacji.

A poza tym prawo mówi, że sprzedawca musi wystawić obowiązkowo fakturę na prośbę kupującego będącego konsumentem, ale nie mówi nic, odnośnie zakazu wystawiania faktur bez takiej prośby (a jak coś nie jest zabronione, to jest dozwolone).

oznacz moderatorów